Structure of the Atom | Ch-4 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes | NCERT CBSE | Edugrown

Structure of the Atom | Ch-4 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes

→ John Dalton considered atom to be an indivisible entity, but his concept had to be discarded at the end of nineteenth century, when scientists through experiments were able to find existence of charged (electrons and protons) and neutral particles (neutrons) in the atom. These particles were called the ‘Sub-atomic Particles’.

Pdf is Loading Please Wait …….

NCERT Solution – Structure of the Atom

Most Important Questions – Structure of the Atom

Most Important MCQs – Structure of the Atom

For Free, Video Lectures Click here

Read More

Atoms and Molecules | Ch-3 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes | NCERT CBSE | Edugrown

Atoms and Molecules | Ch-3 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes

→ Around 500 B.C., Indian philosopher Maharishi Kanad, postulated the theory if we go on dividing matter (padarth), we will obtain smallest particle beyond which further division can’t be possible which is known as ‘parmanu’.

Pdf is Loading Please Wait …….

NCERT Solution – Atoms and Molecules

Most Important Questions – Atoms and Molecules

Most Important MCQs – Atoms and Molecules

For Free, Video Lectures Click here

Read More

Is Matter Around us Pure | Ch-2 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes | NCERT CBSE | Edugrown

Is Matter Around us Pure | Ch-2 Class 9 Chemistry Quick Revision Notes

Introduction

Anything which occupies space and has mass is called matter. Matter can be divided in two categories.

(i) Pure Substance: It consists of single types of particles which are same in their chemical nature.

(ii) Mixtures: Mixture consists of two or more particles.

Pdf is Loading Please Wait …….

NCERT Solution – Is Matter Around us Pure

Most Important Questions – Is Matter Around us Pure

Most Important MCQs – Is Matter Around us Pure

For Free, Video Lectures Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 15 Probability| EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 15 Probability NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Probability Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Probability NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 15 Probability

Exercise 15.1

1. In a cricket match, a batswoman hits a boundary 6 times out of 30 balls she plays. Find the probability that she did not hit a boundary.

Answer

Total numbers of balls = 30
Numbers of boundary = 6
Numbers of time she didn’t hit boundary = 30 – 6 = 24
Probability she did not hit a boundary = 24/30 = 4/5

2. 1500 families with 2 children were selected randomly, and the following data were recorded:
Number of girls in a family210
Number of families           475                   814                 211       
Compute the probability of a family, chosen at random, having
(i) 2 girls                (ii) 1 girl                   (iii) No girl
Also check whether the sum of these probabilities is 1.

Answer

Total numbers of families = 1500

(i) Numbers of families having 2 girls = 475
Probability = Numbers of families having 2 girls/Total numbers of families
                  = 475/1500 = 19/60
(ii) Numbers of families having 1 girls = 814
Probability = Numbers of families having 1 girls/Total numbers of families
                  = 814/1500 = 407/750
 (iii) Numbers of families having 2 girls = 211
Probability = Numbers of families having 0 girls/Total numbers of families
                  = 211/1500
Sum of the probability = 19/60 + 407/750 + 211/1500
                                     = (475 + 814 + 211)/1500 = 1500/1500 = 1
Yes, the sum of these probabilities is 1.

3. Refer to Example 5, Section 14.4, Chapter 14. Find the probability that a student of the class was born in August.

Answer
Total numbers of students = 40
Numbers of students = 6
Required probability = 6/40 = 3/20

4. Three coins are tossed simultaneously 200 times with the following frequencies of different outcomes:
Outcome            3 heads          2 heads        1 head        No head     
Frequency23727728
If the three coins are simultaneously tossed again, compute the probability of 2 heads coming up.

Answer

Number of times 2 heads come up = 72
Total number of times the coins were tossed = 200
Required probability = 72/200 = 9/25

5. An organisation selected 2400 families at random and surveyed them to determine a relationship between income level and the number of vehicles in a family. The information gathered is listed in the table below:
Monthly income
(in ₹)
Vehicles per family
012Above 2
Less than 700010160250
7000-100000305272
10000-130001535291
13000-160002469

5925
16000 or more15798288
Suppose a family is chosen. Find the probability that the family chosen is
(i) earning ₹10000 – 13000 per month and owning exactly 2 vehicles.
(ii) earning ₹16000 or more per month and owning exactly 1 vehicle.
(iii) earning less than ₹7000 per month and does not own any vehicle.
(iv) earning ₹13000 – 16000 per month and owning more than 2 vehicles.
(v) owning not more than 1 vehicle.

Answer

Total numbers of families = 2400

(i) Numbers of families earning ₹10000 –13000 per month and owning exactly 2 vehicles = 29
Required probability = 29/2400

(ii) Number of families earning ₹16000 or more per month and owning exactly 1 vehicle = 579
Required probability = 579/2400

(iii) Number of families earning less than ₹7000 per month and does not own any vehicle = 10 Required probability = 10/2400 = 1/240

(iv) Number of families earning ₹13000-16000 per month and owning more than 2 vehicles = 25
Required probability = 25/2400 = 1/96

(v) Number of families owning not more than 1 vehicle = 10+160+0+305+1+535+2+469+1+579
                                                                                         = 2062
Required probability = 2062/2400 = 1031/1200
 
 

Page No: 284

6. Refer to Table 14.7, Chapter 14.
(i) Find the probability that a student obtained less than 20% in the mathematics test.
(ii) Find the probability that a student obtained marks 60 or above.
MarksNumber of students
0 – 207
20 – 3010
30 – 4010
40 – 5020
50 – 6020
60 – 7015
70 – above8
Total90

Answer

Total numbers of students = 90

(i) Numbers of students obtained less than 20% in the mathematics test = 7
Required probability = 7/90

(ii) Numbers of student obtained marks 60 or above = 15+8 = 23
Required probability = 23/90

7. To know the opinion of the students about the subject statistics, a survey of 200 students was conducted. The data is recorded in the following table.
 
OpinionNumber of students
like135
dislike65
Find the probability that a student chosen at random
(i) likes statistics, (ii) does not like it.

Answer

Total numbers of students = 135 + 65 = 200

(i) Numbers of students who like statistics = 135
Required probability = 135/200 = 27/40

(ii) Numbers of students who does not like statistics = 65
Required probability = 65/200 = 13/40

8. Refer to Q.2, Exercise 14.2. What is the empirical probability that an engineer lives:
(i) less than 7 km from her place of work?
(ii) more than or equal to 7 km from her place of work?
(iii) within 1/2 km from her place of work?

Answer

The distance (in km) of 40 engineers from their residence to their place of work were found as follows:
5     3     10     20     25     11     13     7     12     31     19     10     12     17     18      11     3      2      17      16     2     7     9     7     8      3     5     12     15     18     3     12     14     2     9     6     15     15     7     6     12

Total numbers of engineers = 40
(i) Numbers of engineers living less than 7 km from her place of work = 9
Required probability = 9/40

(ii) Numbers of engineers living less than 7 km from her place of work = 40 – 9 = 31
Required probability = 31/40

(iii) Numbers of engineers living less than 7 km from her place of work = 0
Required probability = 0/40 = 0

Page No: 285

11. Eleven bags of wheat flour, each marked 5 kg, actually contained the following weights of flour (in kg):
4.97      5.05      5.08     5.03     5.00     5.06     5.08      4.98       5.04       5.07       5.00
Find the probability that any of these bags chosen at random contains more than 5 kg of flour.

Answer

Total numbers of bags = 11
Numbers of bags containing more than 5 kg of flour = 7
Required probability = 7/11

12. In Q.5, Exercise 14.2, you were asked to prepare a frequency distribution table, regarding the concentration of sulphur dioxide in the air in parts per million of a certain city for 30 days. Using this table, find the probability of the concentration of sulphur dioxide in the interval 0.12-0.16 on any of these days.
The data obtained for 30 days is as follows:
0.03      0.08      0.08      0.09      0.04      0.17      0.16      0.05      0.02      0.06      0.18      0.20      0.11      0.08      0.12      0.13      0.22      0.07      0.08      0.01      0.10      0.06      0.09      0.18      0.11      0.07      0.05      0.07      0.01      0.04

Answer

Total numbers of days data recorded = 30 days
Numbers of days in which sulphur dioxide in the interval 0.12-0.16 = 2
Required probability = 2/30 = 1/15

13. In Q.1, Exercise 14.2, you were asked to prepare a frequency distribution table regarding the blood groups of 30 students of a class. Use this table to determine the probability that a student of this class, selected at random, has blood group AB.
The blood groups of 30 students of Class VIII are recorded as follows:
A, B, O, O, AB, O, A, O, B, A, O, B, A, O, O, A, AB, O, A, A, O, O, AB, B, A, O, B, A, B, O.

Answer

Total numbers of students = 30
Numbers of students having blood group AB = 3
Required probability = 3/30 = 1/10

Important Links

Probability – Quick Revision Notes

Probability – Most Important Questions

Probability  – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 14 Statistics| EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 14  Statistics NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These  Statistics Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths  Statistics NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 14  Statistics

Exercise 14.1

1. Give five examples of data that you can collect from your day-to-day life.

Answer

Five examples from day-to-day life:
(i) Daily expenditures of household.
(ii) Amount of rainfall.
(iii) Bill of electricity.
(iv) Poll or survey results.
(v) Marks obtained by students.

2. Classify the data in Q.1 above as primary or secondary data.

Answer

Primary Data: (i) (iii) and (v)
Secondary Data: (ii) and (iv)

Exercise 14.2

1. The blood groups of 30 students of Class VIII are recorded as follows:
A, B, O, O, AB, O, A, O, B, A, O, B, A, O, O,
A, AB, O, A, A, O, O, AB, B, A, O, B, A, B, O.
Represent this data in the form of a frequency distribution table. Which is the most common, and which is the rarest, blood group among these students?

Answer

The frequency means the number of students having same blood group. We will represent the data in table:

Blood GroupNumber of Students
(Frequency)
A9
B6
O12
AB3
Total30


Most common Blood Group (Highest frequency): O
Rarest Blood Group (Lowest frequency): AB

2. The distance (in km) of 40 engineers from their residence to their place of work were found as follows:
5    3    10    20    25    11    13    7    12    31
19    10    12    17    18    11    32    17    16    2
7    9    7    8    3    5    12    15    18    3
12    14    2    9    6    15    15    7    6    12
Construct a grouped frequency distribution table with class size 5 for the data given above taking the first interval as 0-5 (5 not included). What main features do you observe from this tabular representation?

Answer

The given data is very large. So, we construct a group frequency of class size 5. Therefore, class interval will be 0-5, 5-10, 10-15, 15-20 and so on. The data is represented in the table as:


The classes in the table are not overlapping. Also, 36 out of 40 engineers have their house below 20 km of distance.

3. The relative humidity (in %) of a certain city for a month of 30 days was as follows:
98.1     98.6     99.2     90.3     86.5     95.3     92.9      96.3      94.2      95.1
89.2     92.3     97.1     93.5     92.7     95.1     97.2      93.3      95.2      97.3
96.2     92.1     84.9     90.2     95.7     98.3     97.3      96.1      92.1      89
(i) Construct a grouped frequency distribution table with classes 84 – 86, 86 – 88, etc.
(ii) Which month or season do you think this data is about?
(iii) What is the range of this data?

Answer

(i) The given data is very large. So, we construct a group frequency of class size 2. Therefore, class interval will be 84-86, 86-88, 88-90, 90-92 and so on. The data is represented in the table as:

Relative humidity (in %)Frequency
84-861
86-881
88-902
90-922
92-947
94-966
96-987
98-1004
Total30


(ii) The humidity is very high in the data which is observed during rainy season. So, it must be rainy season.
(iii) Range of data = Maximum value of data – Minimum = 99.2 − 84.9 = 14.3

4. The heights of 50 students, measured to the nearest centimetres, have been found to be as follows:
161     150     154     165     168     161     154     162     150     151
162     164     171     165     158     154     156     172     160     170
153     159     161     170     162     165     166     168     165     164
154     152     153     156     158     162     160     161     173     166
161     159     162     167     168     159     158     153     154     159
(i) Represent the data given above by a grouped frequency distribution table, taking the class intervals as 160 – 165, 165 – 170, etc.
(ii) What can you conclude about their heights from the table?

Answer

(i) The data with class interval 160-165, 165-170 and so on is represented in the table as:

Height (in cm)No. of Students
(Frequency)
150-15512
155-1609
160-16514
165-17010
170-1755
Total50


(ii) From the given data, it can be concluded that 35 students i.e. more than 50% are shorter than 165 cm.

5. A study was conducted to find out the concentration of sulphur dioxide in the air in parts per million (ppm) of a certain city. The data obtained for 30 days is as follows:
0.03     0.08     0.08     0.09     0.04     0.17
0.16     0.05     0.02     0.06     0.18     0.20
0.11     0.08     0.12     0.13     0.22     0.07
0.08     0.01     0.10     0.06     0.09     0.18
0.11     0.07     0.05     0.07     0.01     0.04
(i) Make a grouped frequency distribution table for this data with class intervals as 0.00 – 0.04, 0.04 – 0.08, and so on.
(ii) For how many days, was the concentration of sulphur dioxide more than 0.11 parts per million?

Answer

(i) The data with class interval 0.00 – 0.04, 0.04 – 0.08 and so on is represented in the table as:


Concentration of sulphur dioxide in air
(in ppm)
Frequency
0.00 − 0.044
0.04 − 0.089
0.08 − 0.129
0.12 − 0.162
0.16 − 0.204
0.20 − 0.242
Total30
 

(ii) 2 + 4 + 2 = 8 days have the concentration of sulphur dioxide more than 0.11 parts per million.

Page No. 246

6. Three coins were tossed 30 times simultaneously. Each time the number of heads occurring was noted down as follows:
0     1     2     2     1     2     3     1     3     0
1     3     1     1     2     2     0     1     2     1
3     0     0     1     1     2     3     2     2     0
Prepare a frequency distribution table for the data given above.

Answer

The frequency distribution table for the data given above can be prepared as follow:

Number of HeadsFrequency
06
110
29
35
Total30


7. The value of π upto 50 decimal places is given below:
3.14159265358979323846264338327950288419716939937510
(i) Make a frequency distribution of the digits from 0 to 9 after the decimal point.
(ii) What are the most and the least frequently occurring digits?

Answer

(i)The frequency is given as follow:

   Digits     Frequency  
02
15
25
38
44
55
64
74
85
98
Total30


(ii) The digit having the least frequency occurs the least and the digit with highest frequency occurs the most. 0 has frequency 2 and thus occurs least frequently while 3 and 9 have frequency 8 and thus occur most frequently.

8. Thirty children were asked about the number of hours they watched TV programmes in the previous week. The results were found as follows:
1     6     2     3     5    12     5     8     4     8
10   3     4     12   2     8     15    1     17   6
3     2     8     5     9     6      8     7     14   12
(i) Make a grouped frequency distribution table for this data, taking class width 5 and one of the class intervals as 5-10.
(ii) How many children watched television for 15 or more hours a week?

Answer

(i) The distribution table for the given data, taking class width 5 and one of the class intervals as 5-10 is as follows:

Number of HoursFrequency
0-510
5-1013
10-155
15-202
Total30


(ii) We observed from the given table that 2 children television for 15 or more hours a week.

9. A company manufactures car batteries of a particular type. The lives (in years) of 40 such batteries were recorded as follows:
2.6     3.0    3.7     3.2     2.2     4.1     3.5     4.5
3.5     2.3    3.2     3.4     3.8     3.2     4.6     3.7
2.5     4.4    3.4     3.3     2.9     3.0     4.3     2.8
3.5     3.2    3.9     3.2     3.2     3.1     3.7     3.4
4.6     3.8    3.2     2.6     3.5     4.2     2.9     3.6
Construct a grouped frequency distribution table for this data, using class intervals of size 0.5 starting from the interval 2 – 2.5.

Answer

A grouped frequency distribution table using class intervals of size 0.5 starting from the interval 2 – 2.5 is constructed.

Lives of batteries (in years)No. of batteries
  (Frequency)
2-2.52
2.5-36
3-3.514
3.5-411
4-4.54
4.5-53
Total40

 

Exercise 14.3

1. A survey conducted by an organisation for the cause of illness and death among the women between the ages 15 – 44 (in years) worldwide, found the following figures (in %):


S.No.Causes Female fatality rate (%)
1.Reproductive health conditions 31.8
2.Neuropsychiatric conditions 25.4
3.Injuries12.4
4.Cardiovascular conditions 4.3
5.Respiratory conditions 4.1
6.Other causes 22.0

(i) Represent the information given above graphically.
(ii) Which condition is the major cause of women’s ill health and death worldwide?
(iii) Try to find out, with the help of your teacher, any two factors which play a major role in the cause in (ii) above being the major cause.

Answer

(i) The data is represented below graphically.
(ii) From the above graphical data, we observe that reproductive health conditions is the major cause of women’s ill health and death worldwide.
(iii) Two factors responsible for cause in (ii)
• Lack of proper care and understanding.
• Lack of medical facilities.
 
2. The following data on the number of girls (to the nearest ten) per thousand boys in different sections of Indian society is given below.
 
S.No.SectionNumber of girls per thousand boys 
1.Scheduled Caste (SC)  940
2.Scheduled Tribe (ST) 970
3.Non SC/ST 920
4.Backward districts 950
5.Non-backward districts 920
6.Rural 930
7.Urban 910

(i) Represent the information above by a bar graph.
(ii) In the classroom discuss what conclusions can be arrived at from the graph.

Answer

(i)
(ii) It can be observed from the above graph that the maximum number of girls per thousand boys is in ST. Also, the backward districts and rural areas have more number of girls per thousand boys than non-backward districts and urban areas.
 
Page No. 59
 
3. Given below are the seats won by different political parties in the polling outcome of a state assembly elections:
 
Political party    A        B       C         D         E         F    
Seats won
75
55
37
29
10
37
(i) Draw a bar graph to represent the polling results.
(ii) Which political party won the maximum number of seats?

Answer

(i)
(ii) The party named A has won the maximum number of seat.
 
4. The length of 40 leaves of a plant are measured correct to one millimetre, and the obtained data is represented in the following table:
 

S.No.Length (in mm)Number of leaves 
1.118 – 126  3
2.127 – 135 5
3.136 – 144 9
4.145 – 15312
5.154 – 162 5
6.163 – 171  4
7.172 – 1802

(i) Draw a histogram to represent the given data. [Hint: First make the class intervals continuous]
(ii) Is there any other suitable graphical representation for the same data?
(iii)Is it correct to conclude that the maximum number of leaves are 153 mm long? Why?

Answer

(i) The data is represented in a discontinuous class interval. So, first we will make continuous. The difference is 1, so we subtract 1/2 = 0.5 from lower limit and add 0.5 to the upper limit.
 
S.No.Length (in mm)Number of leaves
1.117.5 – 126.53
2.126.5 – 135.55
3.135.5 – 144.59
4.144.5 – 153.512
5.153.5 – 162.55
6.162.5 – 171.54
7.171.5 – 180.52
(ii) Yes, the data can also be represented by frequency polygon.
(iii) No, it is incorrect to conclude that the maximum number of leaves are 153 mm long because maximum number of leaves are lying between the length of 144.5 – 153.5
 
 
5. The following table gives the life times of 400 neon lamps:
 
 
Life Time (in hours)Number of lamps
300 – 400 14
400 – 50056
500 – 60060
600 – 70086
700 – 80074
800 – 90062
900 – 100048
 
(i) Represent the given information with the help of a histogram.
(ii) How many lamps have a life time of more than 700 hours?

Answer

(i)
(ii) 74 + 62 + 48 = 184 lamps have a life time of more than 700 hours.
 
Page No. 260
 
6. The following table gives the distribution of students of two sections according to the marks obtained by them:
Represent the marks of the students of both the sections on the same graph by two frequency polygons. From the two polygons compare the performance of the two sections.

Answer

The class mark can be found by (Lower limit + Upper limit)/2.
For section A,
MarksClass MarkFrequency
0-1053
10-20159
20-302517
30-403512
40-50459

For section B,

MarksClass MarkFrequency
0-1055
10-201519
20-302515
30-403510
40-50451

Now, we draw frequency polygon for the given data.

7. The runs scored by two teams A and B on the first 60 balls in a cricket match are given below:
Represent the data of both the teams on the same graph by frequency polygons.
[Hint : First make the class intervals continuous.]

Answer

The data is represented in a discontinuous class interval. So, first we will make continuous. The difference is 1, so we subtract 1/2 = 0.5 from lower limit and add 0.5 to the upper limit.

Number of ballsTeam ATeam B
0.5-6.525
6.5-12.516
12.5-18.582
18.5-24.5910
24.5-30.545
30.5-36.556
36.5-42.563
42.5-48.5104
48.5-54.568
54.5-60.5210

Now, we draw frequency polygon for the given data.

Page No. 261

8. A random survey of the number of children of various age groups playing in a park was found as follows:
Draw a histogram to represent the data above.
 
Answer
 
The class intervals in the data is having varying width. We know that the area of rectangle is proportional to the frequencies in the histogram. The class interval with minimum class size 1 is selected and the length of the rectangle is proportionate to it.

Age (in years)Number of children (frequency)Width of classLength of rectangle
1-251(5/1)×1 = 5
2-331(3/1)×1 = 3
3-562(6/2)×1 = 3
5-7122(12/2)×1 = 6
7-1093(9/3)×1 = 3
10-15105(10/5)×1 = 2
15-1742(4/2)×1 = 2
 

Taking the age of children on x-axis and proportion of children per 1 year interval on y-axis, the histogram can be drawn


9. 100 surnames were randomly picked up from a local telephone directory and a frequency distribution of the number of letters in the English alphabet in the surnames was found as follows:
(i) Draw a histogram to depict the given information.
(ii) Write the class interval in which the maximum number of surnames lie.
 
Answer
 
(i) The class intervals in the data is having varying width. We know that the area of rectangle is proportional to the frequencies in the histogram. The class interval with minimum class size 2 is selected and the length of the rectangle is proportionate to it.
The proportion of the surnames per 2 letters interval can be calculated as:

Number of lettersNumber of surnamesWidth of classLength of rectangle
1-463(6/3)×2 = 4
4-6302(30/2)×2 = 30
6-8442(44/2)×2 = 44
8-12164(16/4)×2 = 8
12-2048(4/8)×2 = 1

(ii) The class interval in which the maximum number of surnames lie is 6-8.

Exercise 14.4

1. The following number of goals were scored by a team in a series of 10 matches:
2, 3, 4, 5, 0, 1, 3, 3, 4, 3
Find the mean, median and mode of these scores.

Answer

Mean = Sum of all the observations/Total number of observations
= (2+3+4+5+0+1+3+3+4+3)/10 = 28/10 = 2.8

For Median, we will arrange the given data in ascending order,
0, 1, 2, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 5
Number of observations (n) = 10
Number of observations are even so we will calculate median as,

= (3+3)/2 = 6/2 = 3
 
For Mode, we will arrange the given data in ascending order, we have
0, 1, 2, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 5.
Here, 3 occurs most frequently (4 times)
∴ Mode = 3


2. In a mathematics test given to 15 students, the following marks (out of 100) are recorded:
41, 39, 48, 52, 46, 62, 54, 40, 96, 52, 98, 40, 42, 52, 60
Find the mean, median and mode of this data.

Answer

Mean = Sum of all the observations/Total number of observations
= (41+39+48+52+46+62+54+40+96+52+98+40+42+52+60)/15 = 822/15 = 54.8

For Median, we will arrange the given data in ascending order,
39, 40, 40, 41, 42, 46, 48, 52, 52, 52, 54, 60, 62, 96, 98
Number of observations (n) = 15
Number of observations are odd so we will calculate median as,

 
For Mode, we will arrange the given data in ascending order, we have
39, 40, 40, 41, 42, 46, 48, 52, 52, 52, 54, 60, 62, 96, 98
Here, 52 occurs most frequently (3 times)
∴ Mode = 52
 
3. The following observations have been arranged in ascending order. If the median of the data is 63, find the value of x.
29, 32, 48, 50, x, x+2, 72, 78, 84, 95
 
Answer
 
Number of observations (n) = 10 (even)
According to question, Median = 63
∴ x + 1 = 63
⇒ x = 63−1 = 62
Hence, the value of x is 62.
 
4. Find the mode of 14, 25, 14, 28, 18, 17, 18, 14, 23, 22, 14, 18.
 
Answer
 
The given data is,
14,25,14,28,18,17,18,14,23,22,14,18 
 
Arranging the data in ascending order, 
14,14,14,14,17,18,18,18,22,23,25,28 
 
Here, 14 occurs most frequently (4 times). Mode = 14
 
5. Find the mean salary of 60 workers of a factory from the following table:
 
Answer
 
Salary (xi)
Number of workers (fi)
fixi
30001648000
4000 1248000
50001050000
6000848000
7000642000
8000432000
9000327000
10000110000
Total

Σfi = 60Σfixi = 305000
 
Hence, the mean salary is ₹5083.33
 
6. Give one example of a situation in which
(i) the mean is an appropriate measure of central tendency.
(ii) the mean is not an appropriate measure of central tendency but the median is an appropriate measure of central tendency.
 
Answer
 
(i) Mean marks in a test in mathematics.
(ii) Average beauty

Important Links

 Statistics – Quick Revision Notes

 Statistics – Most Important Questions

 Statistics   – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes | EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 13 Surface Areas and Volumes  NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Surface Areas and Volumes  Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Surface Areas and Volumes  NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 13 Surface Areas and Volumes 

Exercise 13.1

1. A plastic box 1.5 m long, 1.25 m wide and 65 cm deep is to be made. It is opened at the top. Ignoring the thickness of the plastic sheet, determine:
(i) The area of the sheet required for making the box.
(ii) The cost of sheet for it, if a sheet measuring 1m2 costs Rs 20.

Answer

Length of plastic box (l) = 1.5 m
Width of plastic box (b) = 1.25 m
Depth of plastic box (h) = 0.65 m
(i) The area of sheet required to make the box is equal to the surface area of the box excluding the top.
Surface area of the box = Lateral surface area + Area of the base
= 2(l+b)×h + (l×b)
= 2[(1.5 + 1.25)×0.65] + (1.5 × 1.25) m
= (3.575 + 1.875) m
= 5.45 m
The sheet required required to make the box is 5.45 m

(ii) Cost of 1 mof sheet = Rs 20
∴ Cost of 5.45 mof sheet = Rs (20 × 5.45) = Rs 109

2. The length, breadth and height of a room are 5m, 4m and 3m respectively. Find the cost of white washing the walls of the room and the ceiling at the rate of ₹7.50 per m2.

Answer


length of the room = 5m
breadth of the room = 4m
height of the room = 3m
Area of four walls including the ceiling = 2(l+b)×h + (l×b)
 = 2(5+4)×3 + (5×4) m
= (54 + 20) m
= 74 mCost of white washing = ₹7.50 per m2
Total cost = ₹ (74×7.50) = ₹ 555

3. The floor of a rectangular hall has a perimeter 250 m. If the cost of painting the four walls at the rate of ₹10 per m2 is ₹15000, find the height of the hall.
[Hint : Area of the four walls = Lateral surface area.]


Answer

Perimeter of rectangular hall = 2(l + b) = 250 m
Total cost of painting = ₹15000
Rate per m= ₹10
Area of four walls = 2(l + b) h m= (250×h) m2
A/q,
(250×h)×10 = ₹15000
⇒ 2500×h = ₹15000 
⇒ h = 15000/2500 m
⇒ h = 6 m 
Thus the height of the hall is 6 m.

4. The paint in a certain container is sufficient to paint an area equal to 9.375 m2. How many bricks of dimensions 22.5 cm×10 cm×7.5 cm can be painted out of this container?

Answer

Volume of paint = 9.375 m= 93750 cm2
Dimension of brick = 22.5 cm×10 cm×7.5 cm
Total surface area of a brick = 2(lb + bh + lh) cm2 
= 2(22.5×10 + 10×7.5 + 22.5×7.5) cm2
= 2(225 + 75 + 168.75) cm2
= 2×468.75 cm2 = 937.5 cm2
Number of bricks can be painted = 93750/937.5 = 100

5. A cubical box has each edge 10 cm and another cuboidal box is 12.5 cm long, 10 cm wide and 8 cm high.
(i) Which box has the greater lateral surface area and by how much?
(ii) Which box has the smaller total surface area and by how much?

Answer

(i) Lateral surface area of cubical box of edge 10cm = 4×102 cm2 = 400 cm2
Lateral surface area of cuboid box = 2(l+b)×h
= 2×(12.5+10)×8 cm2
= 2×22.5×8 cm2 = 360 cm2
Thus, lateral surface area of the cubical box is greater by (400 – 360) cm2 = 40 cm2

(ii) Total surface area of cubical box of edge 10 cm =6×102cm2=600cm2
Total surface area of cuboidal box = 2(lb + bh + lh)
= 2(12.5×10 + 10×8 + 8×12.5) cm2
= 2(125+80+100) cm2
= (2×305) cm= 610 cm2
Thus, total surface area of cubical box is smaller by 10 cm2



6. A small indoor greenhouse (herbarium) is made entirely of glass panes (including base) held together with tape. It is 30 cm long, 25 cm wide and 25 cm high.
(i) What is the area of the glass?
(ii) How much of tape is needed for all the 12 edges?

Answer

(i) Dimensions of greenhouse:
l = 30 cm, b = 25 cm, h = 25 cm
Total surface area of green house = 2(lb + bh + lh)
= 2(30×25 + 25×25 + 25×30) cm2
= 2(750 + 625 + 750) cm2
= 4250 cm2

(ii) Length of the tape needed = 4(l + b + h)
= 4(30 + 25 + 25) cm
= 4×80 cm = 320 cm

7. Shanti Sweets Stall was placing an order for making cardboard boxes for packing their sweets. Two sizes of boxes were required. The bigger of dimensions 25 cm × 20 cm × 5 cm and the smaller of dimensions 15 cm × 12 cm × 5 cm. For all the overlaps, 5% of the total surface area is required extra. If the cost of the cardboard is 4 for 1000 cm2 , find the cost of cardboard required for supplying 250 boxes of each kind.

Answer

Dimension of bigger box = 25 cm × 20 cm × 5 cm
Total surface area of bigger box = 2(lb + bh + lh)
= 2(25×20 + 20×5 + 25×5) cm2
= 2(500 + 100 + 125) cm2
= 1450 cm2

Dimension of smaller box = 15 cm × 12 cm × 5 cm
Total surface area of smaller box = 2(lb + bh + lh)
= 2(15×12 + 12×5 + 15×5) cm2
= 2(180 + 60 + 75) cm2
= 630 cm2

Total surface area of 250 boxes of each type = 250(1450 + 630) cm2
= 250×2080 cm= 520000 cm2
Extra area required = 5/100(1450 + 630) × 250 cm= 26000 cm2

Total Cardboard required = 520000 + 26000 cm2 = 546000 cm2
Total cost of cardboard sheet = ₹ (546000 × 4)/1000 = ₹ 2184

8. Parveen wanted to make a temporary shelter for her car, by making a box-like structure with tarpaulin that covers all the four sides and the top of the car (with the front face as a flap which can be rolled up). Assuming that the stitching margins are very small, and therefore negligible, how much tarpaulin would be required to make the shelter of height 2.5 m, with base dimensions 4m × 3m?

Answer

Dimensions of the box- like structure = 4m × 3m × 2.5
Tarpaulin only required for all the four sides and top.
Thus, Tarpaulin required = 2(l+b)×h + lb = [2(4+3)×2.5 + 4×3] m2
= (35+12) m2
= 47 m2

Exercise 13.2

1. The curved surface area of a right circular cylinder of height 14 cm is 88 cm2. Find the diameter of the base of the cylinder.

Answer

Let r be the radius of the base and h = 14 cm be the height of the cylinder.
Curved surface area of cylinder = 2πrh = 88 cm2
⇒ 2 × 22/7 × r × 14 = 88
⇒ r = 88/ (2 × 22/7 × 14)
⇒ r = 1 cm
Thus, the diameter of the base = 2r = 2×1 = 2cm

2. It is required to make a closed cylindrical tank of height 1 m and base diameter 140 cm from a metal sheet. How many square metres of the sheet are required for the same?

Answer

Let r be the radius of the base and h be the height of the cylinder.
Base diameter = 140 cm and Height (h) = 1m
Radius of base (r) = 140/2 = 70 cm = 0.7 m
Metal sheet required to make a closed cylindrical tank = 2πr(h + r)
= (2 × 22/7 × 0.7) (1 + 0.7) m2
= (2 × 22 × 0.1 × 1.7) m2
=7.48 m2

3. A metal pipe is 77 cm long. The inner diameter of a cross section is 4 cm, the outer diameter being 4.4 cm (see Fig. 13.11). Find its
(i) inner curved surface area,
(ii) outer curved surface area,
(iii) total surface area.

 
Answer
 
Let R be external radius and r be the internal radius h be the length of the pipe.
R  = 4.4/2 cm = 2.2 cm

r = 4/2 cm = 2 cm
h = 77 cm
(i) Inner curved surface = 2πrh cm2
= 2 × 22/7 × 2 × 77cm2
= 968 cm2

 

(ii) Outer curved surface = 2πRh cm2
 = 2 × 22/7 × 2.2 × 77 cm2
= 1064.8 cm2

 

(iii) Total surface area of a pipe = Inner curved surface area + outer curved surface area + areas of two bases
= 2πrh + 2πRh + 2π(R2 – r2)
= [968 + 1064.8 + (2 × 22/7) (4.84 – 4)] cm2
= (2032.8 + 44/7 × 0.84) cm2
= (2032.8 + 5.28) cm= 2038.08 cm2

Page No: 217

4. The diameter of a roller is 84 cm and its length is 120 cm. It takes 500 complete revolutions to move once over to level a playground. Find the area of the playground in m2.

Answer

Length of the roller (h) = 120 cm = 1.2 m
Radius of the cylinder = 84/2 cm = 42 cm = 0.42 m
Total no. of revolutions = 500
Distance covered by roller in one revolution = Curved surface area = 2πrh
= (2 × 22/7 × 0.42 × 1.2) m2 = 3.168 m2
Area of the playground = (500 × 3.168) m= 1584 m2

5. A cylindrical pillar is 50 cm in diameter and 3.5 m in height. Find the cost of painting the curved surface of the pillar at the rate of 12.50 per m2.

Answer

Radius of the pillar (r) = 50/2 cm = 25 cm = 0.25 m
Height of the pillar (h) = 3.5 m.
Rate of painting = 12.50 per m2
Curved surface = 2πrh
= (2 × 22/7 × 0.25 × 3.5) m2
=5.5 m2
Total cost of painting = (5.5 × 12.5) = 68.75

6. Curved surface area of a right circular cylinder is 4.4 m2. If the radius of the base of the cylinder is 0.7 m, find its height.

Answer

Let r be the radius of the base and h be the height of the cylinder.
Curved surface area = 2πrh = 4.4 m2
⇒ 2 × 22/7 × 0.7 × h = 4.4
⇒ h = 4.4/(2 × 22/7 × 0.7) = 1m
⇒ h = 1m

7. The inner diameter of a circular well is 3.5 m. It is 10 m deep. Find
(i) its inner curved surface area,
(ii) the cost of plastering this curved surface at the rate of 40 per m2.

Answer

Radius of circular well (r) = 3.5/2 m = 1.75 m
Depth of the well (h) = 10 m
Rate of plastering = 40 per m2
(i) Curved surface = 2πrh
= (2 × 22/7 × 1.75 × 10) m2
= 110 m2

(ii) Cost of plastering = (110 × 40) = 4400

8. In a hot water heating system, there is a cylindrical pipe of length 28 m and diameter 5 cm. Find the total radiating surface in the system.

Answer

Radius of the pipe (r) = 5/2 cm = 2.5 cm = 0.025 m
Length of the pipe (h) = 28/2 m = 14 m
Total radiating surface = Curved surface area of the pipe = 2πrh
= (2 × 22/7 × 0.025 × 28) m2 = 4.4 m2

9. Find
(i) the lateral or curved surface area of a closed cylindrical petrol storage tank that is 4.2 m in diameter and 4.5 m high.
(ii) how much steel was actually used, if 1/12 of the steel actually used was wasted in making the tank.

Answer

(i) Radius of the tank (r) = 4.2/2 m = 2.1 m
Height of the tank (h) = 4.5 m
Curved surface area = 2πrh m2
= (2 × 22/7 × 2.1 × 4.5) m2
= 59.4 m2

(ii) Total surface area of the tank = 2πr(r + h) m2
= [2 × 22/7 × 2.1 (2.1 + 4.5)] m2
= 87.12 m2

Let x be the actual steel used in making tank.
∴ (1 – 1/12) × x = 87.12
⇒ x = 87.12 × 12/11
⇒ x = 95.04 m2

10. In Fig. 13.12, you see the frame of a lampshade. It is to be covered with a decorative cloth. The frame has a base diameter of 20 cm and height of 30 cm. A margin of 2.5 cm is to be given for folding it over the top and bottom of the frame. Find how much cloth is required for covering the lampshade.


Answer

Radius of the frame (r) = 20/2 cm = 10 cm
Height of the frame (h) = 30 cm + 2×2.5 cm = 35 cm
2.5 cm of margin will be added both side in the height.
Cloth required for covering the lampshade = curved surface area = 2πrh
= (2 × 22/7 × 10 × 35)cm2
= 2200 cm2

11. The students of a Vidyalaya were asked to participate in a competition for making and decorating penholders in the shape of a cylinder with a base, using cardboard. Each penholder was to be of radius 3 cm and height 10.5 cm. The Vidyalaya was to supply the competitors with cardboard. If there were 35 competitors, how much cardboard was required to be bought for the competition?

Answer

Radius of the penholder (r) = 3cm
Height of the penholder (h) = 10.5cm
Cardboard required by 1 competitor = CSA of one penholder + area of the base
= 2πrh + πr2
= [(2 × 22/7 × 3 × 10.5) + 22/7 × 32] cm2
= (198 + 198/7) cm2
= 1584/7 cm2
Cardboard required for 35 competitors = (35 × 1584/7) cm2
= 7920 cm2

Exercise 13.3

1. Diameter of the base of a cone is 10.5 cm and its slant height is 10 cm. Find its curved surface area.

Answer

Radius (r) = 10.5/2 cm = 5.25 cm
Slant height (l) = 10 cm
Curved surface area of the cone = (πrl) cm2
= (22/7 × 5.25 × 10) cm2
=165 cm2

2. Find the total surface area of a cone, if its slant height is 21 m and diameter of its base is 24 m.

Answer

Radius (r) = 24/2 m = 12 m
Slant height (l) = 21 m
Total surface area of the cone = πr (l + r) m2
= 22/7 × 12 × (21 + 12) m2
= (22/7 × 12 × 33) m2
= 1244.57 m2

3. Curved surface area of a cone is 308 cm2 and its slant height is 14 cm. Find
(i) radius of the base and (ii) total surface area of the cone.

Answer

(i) Curved surface of a cone = 308 cm2
Slant height (l) = 14cm
Let r be the radius of the base
∴ πrℓ = 308
⇒ 22/7 × r × 14 = 308
⇒ r =308/(22/7 × 14) = 7 cm

(ii) TSA of the cone = πr(l + r) cm2
= 22/7 × 7 ×(14 + 7) cm2
= (22 × 21) cm2
= 462 cm2

4. A conical tent is 10 m high and the radius of its base is 24 m. Find
(i) slant height of the tent.
(ii) cost of the canvas required to make the tent, if the cost of 1 m2 canvas is 70.

Answer

Radius of the base (r) = 24 m
Height of the conical tent (h) = 10 m
Let l be the slant height of the cone.
∴ l= h+ r2
⇒ l = √h+ r2 
⇒ l = √10+ 242 
⇒ l = √100 + 576 
⇒ l = 26 m
(ii) Canvas required to make the conical tent = Curved surface of the cone
Cost of 1 m2 canvas = 70
∴ πrl = (22/7 × 24 × 26) m2 = 13728/7 m2
∴ Cost of canvas = ₹ 13728/7 × 70 = 137280

5. What length of tarpaulin 3m wide will be required to make conical tent of height 8m and base radius 6m? Assume that the extra length of material that will be required for stitching margins and wastage in cutting is approximately 20cm (Use π = 3.14).

Answer

Radius of the base (r) = 6 m
Height of the conical tent (h) = 8 m
Let l be the slant height of the cone.
∴ l = √h+ r2 
⇒ l = √8+ 62 
⇒ l = √100 
⇒ l = 10 m
CSA of conical tent = πrl
                                = (3.14 × 6 × 10) m2 = 188.4 m2
Breadth of tarpaulin = 3 m
Let length of tarpaulin sheet required be x.
20 cm will be wasted in cutting.
So, the length will be (x – 0.2 m)
Breadth of tarpaulin = 3 m
Area of sheet = CSA of tent
[(x – 0.2 m) × 3] m = 188.4 m2
⇒ x – 0.2 m = 62.8 m
⇒ x = 63 m
 
6. The slant height and base diameter of a conical tomb are 25 m and 14 m respectively. Find the cost of white-washing its curved surface at the rate of 210 per 100 m2.

Answer

Radius (r) = 14/2 m = 7 m
Slant height tomb (l) = 25 m
Curved surface area = πrl m2
=(227×25×7) m2
=550  m2
Rate of white- washing = 210 per 100 m2
Total cost of white-washing the tomb = (550 × 210/100) = 1155

7. A joker’s cap is in the form of a right circular cone of base radius 7 cm and height 24 cm. Find the area of the sheet required to make 10 such caps.

Answer

Radius of the cone (r) = 7 cm
Height of the cone (h) = 24 cm
Let l be the slant height
∴ l = √h+ r2 
⇒ l = √24+ 72 
⇒ l = √625 
⇒ l = 25 m
Sheet required for one cap = Curved surface of the cone
= πrl cm2
= (22/7 × 7 × 25) cm2
= 550 cm2
Sheet required for 10 caps = 550 × 10 cm= 5500 cm2

8. A bus stop is barricaded from the remaining part of the road, by using 50 hollow cones made of recycled cardboard. Each cone has a base diameter of 40 cm and height 1 m. If the outer side of each of the cones is to be painted and the cost of painting is 12 per m2 , what will be the cost of painting all these cones? (Use π = 3.14 and take √1.04 = 1.02)

Answer

Radius of the cone (r) = 40/2 cm = 20 cm = 0.2 m
Height of the cone (h) = 1 m
Let l  be the slant height of a cone.
∴ l = √h+ r2 
⇒ l = √1+ 0.22 
⇒ l = √1.04 
⇒ l = 1.02 m
Rate of painting = 12 per m2 

Curved surface of 1 cone = πrl m2
= (3.14 × 0.2 × 1.02) m2
= 0.64056 m2
Curved surface of such 50 cones = (50 × 0.64056) m2 = 32.028 m2
Cost of painting all these cones = (32.028 × 12) = 384.34

Exercise 13.4

1. Find the surface area of a sphere of radius:
(i) 10.5 cm 
(ii) 5.6 cm 
(iii) 14 cm

Answer

(i) Radius of the sphere (r) = 10.5 cm
Surface area = 4πr2
= (4 × 22/7 × 10.5 × 10.5) cm2
= 1386 cm2

(ii) Radius of the sphere (r) = 5.6 cm
Surface area = 4πr2
= (4 × 22/7 × 5.6 × 5.6) cm2
= 394.24 cm2

(iii) Radius of the sphere (r) = 14 cm
Surface area = 4πr2
= (4 × 22/7 × 14 × 14) cm2
= 2464 cm2

2. Find the surface area of a sphere of diameter:
(i) 14 cm 
(ii) 21 cm 
(iii) 3.5 m

Answer

(i) r = 14/2 cm = 7cm
Surface area = 4πr2
= (4 × 22/7 × 7 × 7)cm2
=616cm2

(ii) r = 21/2 cm = 10.5 cm
Surface area = 4πr2
= (4 × 22/7 × 10.5 × 10.5) cm2
= 1386 cm2

(iii) r = 3.5/2 m = 1.75 m
Surface area = 4πr2 
= (4 × 22/7 × 1.75 × 1.75) m2
= 38.5 m2

3. Find the total surface area of a hemisphere of radius 10 cm. (Use π = 3.14)

Answer

r = 10 cm  
Total surface area of hemisphere = 3πr2
= (3 × 3.14 × 10 ×10) cm2
= 942 cm2

4. The radius of a spherical balloon increases from 7cm to 14cm as air is being pumped into it. Find the ratio of surface areas of the balloon in the two cases.

Answer

Let r be the initial radius and R be the increased radius of balloons.
r = 7cm and R = 14cm
Ratio of the surface area =4πr2/4πR2
= r2/R2
= (7×7)/(14×14) = 1/4
Thus, the ratio of surface areas = 1 : 4

5. A hemispherical bowl made of brass has inner diameter 10.5 cm. Find the cost of tin-plating it on the inside at the rate of ₹16 per 100 cm2.

Answer

Radius of the bowl (r) = 10.5/2 cm = 5.25 cm
Curved surface area of the hemispherical bowl = 2πr2
= (2 × 22/7 × 5.25 × 5.25) cm2
= 173.25 cm2
Rate of tin – plating is = ₹16 per 100 cm2
Therefor, cost of 1 cm= ₹16/100 
Total cost of tin-plating the hemisphere bowl = 173.25 × 16/100
= ₹27.72

6. Find the radius of a sphere whose surface area is 154 cm2.

Answer

Let r be the radius of the sphere.
Surface area = 154 cm2
⇒ 4πr= 154
⇒ 4 × 22/7 × r= 154
⇒ r= 154/(4 × 22/7)
⇒ r= 49/4
⇒ r = 7/2 = 3.5 cm

7. The diameter of the moon is approximately one fourth of the diameter of the earth. Find the ratio of their surface areas. 

Answer

Let the diameter of earth be r and that of the moon will be r/4
Radius of the earth = r/2
Radius of the moon = r/8
Ratio of their surface area = 4π(r/8)2/4π(r/2)2
= (1/64)/(1/4)
= 4/64 = 1/16
Thus, the ratio of their surface areas is 1:16

8. A hemispherical bowl is made of steel, 0.25 cm thick. The inner radius of the bowl is 5 cm. Find the outer curved surface area of the bowl.

Answer

Inner radius of the bowl (r) = 5 cm
Thickness of the steel = 0.25 cm
∴ outer radius (R) = (r + 0.25) cm
= (5 + 0.25) cm  = 5.25 cm
Outer curved surface = 2πR2
= (2 × 22/7 × 5.25 × 5.25) cm2
= 173.25 cm2

9. A right circular cylinder just encloses a sphere of radius r (see Fig. 13.22). Find
(i) surface area of the sphere,
(ii) curved surface area of the cylinder,
(iii) ratio of the areas obtained in (i) and (ii).

Answer

(i) The surface area of the sphere with raius r = 4πr2

(ii) The right circular cylinder just encloses a sphere of radius r.

∴ the radius of the cylinder = r and its height = 2r
∴ Curved surface of cylinder =2πrh
= 2π × r × 2r
= 4πr2
(iii) Ratio of the areas = 4πr2:4πr2 = 1:1

Exercise 13.5

1. A matchbox measures 4cm × 2.5cm × 1.5cm. What will be the volume of a packet containing 12 such boxes?

Answer

Dimension of matchbox = 4cm × 2.5cm × 1.5cm
l = 4 cm, b = 2.5 cm and h = 1.5 cm
Volume of one matchbox = (l × b × h)
= (4 × 2.5 × 1.5)  cm= 15 cm3
Volume of a packet containing 12 such boxes = (12 × 15)  cm= 180 cm3

2. A cuboidal water tank is 6 m long, 5 m wide and 4.5 m deep. How many litres of water can it hold? (1m3 = 1000 l)

Answer

Dimensions of water tank = 6m × 5m × 4.5m
l = 6m , b = 5m and h = 4.5m
Therefore Volume of the tank =ℓbh m3
=(6×5×4.5)m3=135 m3
Therefore , the tank can hold = 135 × 1000 litres  [Since 1m3=1000litres]
= 135000 litres of water.

3. A cuboidal vessel is 10 m long and 8 m wide. How high must it be made to hold 380 cubic metres of a liquid?

Answer

Length = 10 m , Breadth = 8 m and Volume = 380 m3
Volume of cuboid = Length × Breadth × Height
⇒ Height = Volume of cuboid/(Length × Breadth) 
= 380/(10×8) m
= 4.75m

4. Find the cost of digging a cuboidal pit 8 m long, 6 m broad and 3 m deep at the rate of ₹30 per m3.

Answer

l = 8 m, b = 6 m and h = 3 m
Volume of the pit = lbh m3
= (8×6×3) m3
= 144 m3
Rate of digging = ₹30 per m3
Total cost of digging the pit = ₹(144 × 30) = ₹4320

5. The capacity of a cuboidal tank is 50000 litres of water. Find the breadth of the tank, if its length and depth are respectively 2.5 m and 10 m.

Answer

length = 2.5 m, depth = 10 m and volume = 50000 litres
1m3 = 1000 litres

∴ 50000 litres = 50000/1000 m3 = 50 m3
Breadth = Volume of cuboid/(Length×Depth)
= 50/(2.5×10) m
= 2 m

6. A village, having a population of 4000, requires 150 litres of water per head per day. It has a tank measuring 20m × 15m × 6m. For how many days will the water of this tank last?

Answer

Dimension of tank = 20m × 15m × 6m
l = 20 m , b = 15 m and h = 6 m
Capacity of the tank = lbh m3
= (20×15×6) m3
= 1800 m3
Water requirement per person per day =150 litres
Water required for 4000 person per day = (4000×150) l
= (4000×150)/1000
= 600 m3
Number of days the water will last = Capacity of tank Total water required per day
=(1800/600) = 3
The water will last for 3 days.

7. A godown measures 40m × 25m × 15m. Find the maximum number of wooden crates each measuring 1.5m × 1.25m × 0.5m that can be stored in the godown.

Answer

Dimension of godown = 40 m × 25 m × 15 m
Volume of the godown = (40 × 25 × 15) m3 = 10000 m3
Dimension of crates = 1.5m × 1.25m × 0.5m 
Volume of 1 crates = (1.5 × 1.25 × 0.5) m3 = 0.9375 m3
Number of crates that can be stored =Volume of the godown/Volume of 1 crate
= 10000/0.9375 = 10666.66 = 10666

8. A solid cube of side 12 cm is cut into eight cubes of equal volume. What will be the side of the new cube? Also, find the ratio between their surface areas.

Answer

Edge of the cube = 12 cm. 
Volume of the cube = (edge)3 cm3
= (12 × 12 × 12) cm3
= 1728 cm3 
Number of smaller cube = 8
Volume of the 1 smaller cube =1728/8 cm3 = 216 cm3
Side of the smaller cube = a
a= 216
⇒ a = 6 cm
Surface area of the cube = 6 (side)2
Ratio of their surface area = (6 × 12 × 12)/(6 × 6 × 6)
= 4/1 = 4:1

9. A river 3 m deep and 40 m wide is flowing at the rate of 2 km per hour. How much water will fall into the sea in a minute?

Answer

Depth of river (h) = 3 m
Width of river (b) = 40 m
Rate of flow of water (l) = 2 km per hour = (2000/60) m per minute
= 100/3 m per minute 
Volume of water flowing into the sea in a minute = lbh m3
= (100/3 × 40 × 3) m3
= 4000 m3

Exercise 13.6

1. The circumference of the base of a cylindrical vessel is 132 cm and its height is 25 cm. How many litres of water can it hold? (1000 cm 3 = 1l)

Answer

Let the base radius of the cylindrical vessel be ‘r’ cm.
∴ Circumference = 2πr
⇒ 2πr = 132     [ Circumference = 132 cm]
⇒ 2× 22/7 × r = 132 cm
R=(132×7)/(2×22) cm = 21 cm
∵ Height of the vessel = 25 cm
∴ Volume = πr2 x h    [ Volume of a cylinder = πr2h]
= (22/7) (21)2 × 25 cm3
= (22/7) × 21 × 21 × 25 cm3
= 22 × 3 × 21 × 25 cm3
= 34650 cm
∵ Capacity of the vessel = Volume of the vessel
∴ Capacity of cylindrical vessel = 34650 cm
Since 1000 cm= 1 litre
⇒ 34650 cm3 = (34650/1000) litres = 34.65 l

 

2. The inner diameter of a cylindrical wooden pipe is 24 cm and its outer diameter is 28 cm. The length of the pipe is 35 cm. Find the mass of the pipe, if 1 cm3 of wood has a mass of 0.6 g.
Answer

Here, Inner diameter of the cylindrical pipe = 24 cm
⇒ Inner radius of the pipe (r) = (24/2) cm = 12 cm
Outer diameter of the pipe = 28 cm
⇒ Outer radius of the pipe (R) = (28/2)cm = 14 cm
Length of the pipe (h) = 35 cm
∵ Inner volume of the pipe = πr2h
Outer volume of the pipe = πr2h
∴ Amount of wood (volume) in the pipe = Outer volume – Inner volume
= πR2h – πr2h
= πh(R2-r2)
= πh(R+r)(R-r)  a2 – b2 = (a+b)(a-b)]
= 22/7 x 35 x (14+12) x (14-12) cm3
= 22 x 5 x 26 x 2 cm3 

Mass of the wood in the pipe = [Mass of wood in 1 m3 of wood] x [Volume of wood in the pipe]
= [0.6g] x [22 x 5 x 26 x 2] cm3
= (6/10)x 22 x 10 x 26 g = 6 x 22 x 26 g
= 3432 g = (3432/1000)= 3.432 kg   [ 1000 g = 1 kg]
Thus, the required mass of the pipe is 3.432 kg.

3. A soft drink is available in two packs (i) a tin can with a rectangular base of length 5 cm and width 4 cm, having a height of 15 cm and (ii) a plastic cylinder with circular base of diameter 7 cm and height 10 cm. Which container has greater capacity and by how much?

Answer

For rectangular pack: Length (l) = 5 cm
Breadth (b) = 4 cm Height (h) = 15 cm
∴ Volume = l x b x h = 5 x 4 x 15 cm3
= 300 cm3
⇒ Capacity of the rectangular pack = 300 cm3     …(1)
For cylindrical pack: Base diameter = 7 cm
⇒ Radius of the base (r) = (7/2)cm
Height (h) = 10 cm
∴ Volume = πr2h = (22/7) x (7/2)2 x 10 cm3
= (22/7) x (7/2) x (7/2) x 10 cm3
= 11 x 7 x 5 cm3 = 385 cm3
⇒ Volume of the cylindrical pack = 385 cm3   …(2)
From (1) and (2),
we have 385 cm3 – 300 cm3 = 85 cm3
⇒ The cylindrical pack has the greater capacity by 85 cm3.

4. If the lateral surface of a cylinder is 94.2 cmand its height is 5 cm, then find: (i) radius of its base (ii) its volume. (Use π = 3.14)

Answer

(i) Since lateral surface of the cylinder = 2 πrh
But lateral surface of the cylinder = 94.2 cm2
 2πrh = 94.2
2×3.14×r×5 =942/10
⇒{(10×314)/100} × r = 942/10
⇒ r=(942/10)×{100/(10×314)}cm
⇒ r =471/157 cm 
Thus, the radius of the cylinder = 3 cm

(ii) Volume of a cylinder = πr2h
⇒ Volume of the given cylinder = 3.14 x (3)2 x 5 cm3
=314×100×3×3×5cm3
=(157×3×3)/10
= 1413/10 = 141.3 cm3

Thus, the required volume = 141.3 cm3

5. It costs ₹ 2200 to paint the inner curved surface of cylindrical vessel 10 m deep. If the cost of painting is at the rate of ₹ 20 per m2; find: (i) inner curved surface of the vessel (ii) radius of the base (iii) capacity of the vessel.

Answer

(i) To find inner curved surface
Total cost of painting = ₹ 2200
Rate of painting = ₹ 20 per m2
∴  Area =cost/rate = 2200/20 = 110 m2   
⇒ Inner curved surface of the vessel = 110 m2

(ii) To find radius of the base Let the base radius of the cylindrical vessel.
∵ Curved surface of a cylinder = 2 πrh
∴  2πrh = 110
⇒ 2× 22/7 ×r×10 = 110 [∵Height=10 m ]
⇒ r= (110×7)/(2×22×10)m = 7/4 m
= 1.75 m
⇒ The required radius of the base = 1.75 m

(iii) To find the capacity of the vessel
Since, volume of a cylinder = πr2h
 ∴ Volume (capacity) of the vessel =22/7 × (7/2)2 × 10 m3
= 22/7 × 7/4 × 7/4 × 10 m
= (11×7×5)/4 m3 = 385/4 m3 = 96.25 m3

Since, 1 m3 = 1000000 cm3 = 1000 l = 1 kl
∴ 96.5 m3 = 96.5 kl
Thus, the required volume = 96.25 kl

6. The capacity of closed cylindrical vessel of height 1 m is 15.4 litres. How many square metres of metal sheet would be needed to make it?

Answer

Capacity of the cylindrical vessel = 15.4 l
= 15.4×1000 cm

⇒ Volume of the vessel = (15.4/1000)m3
Height of the vessel = 1m Let ‘r’ metres be the radius of the base of the vessel
∴ Volume = πr2h

 

⇒ πr2h= 15.4/1000

Thus, the required sheet = 0.4708 m2

7. A lead pencil consists of a cylinder of wood with a solid cylinder of graphite filled in the interior. The diameter of the pencil is 7 mm and the diameter of graphite is 1 mm. If the length of the pencil is 14 cm, find the volume of the wood and that of the graphite.

Answer

Since, 10 mm = 1cm
∴ 1 mm = (1/10) cm
For graphite cylinder

Thus, the required volume of the graphite = 0.11 cm
For the pencil Diameter of the pencil = 7 mm = (7/10)cm
∴ Radius of the pencil (R) = (7/20) cm

 

Height of the pencil (h) = 14 cm
Volume of the pencil = πr2h

Volume of the wood Volume of the wood = [Volume of the pencil] – [Volume of the graphite]
= 5.39 cm3 – 0.11 cm3 = 5.28 cm
Thus, the required volume of the wood is 5.28 cm3.

8. A patient in a hospital is given soup daily in a cylindrical bowl of diameter 7 cm. If the bowl is filled with soup to a height of 4 cm, how much soup the hospital has to prepare daily to serve 250 patients?

Answer

The bowl is cylindrical.
Diameter of the base = 7 cm
⇒ Radius of the base (r) = (7/3) cm
Height (h) = 4 cm
Volume of soup = πr2h

= 38500 / 100 liters             

 

Thus, the hospital needs to prepare 38.5 litres of soup daily for 250 patients.

Exercise 13.7

1. Find the volume of the right circular cone with
(i) radius 6 cm, height 7 cm            (ii) radius 3.5 cm, height 12 cm

Answer

(i) Radius (r) = 6 cm
Height (h) = 7 cm
Volume of the cone = 1/3 πr2h
                                = (1/3 × 22/7 × 6 × 6 × 7) cm3
                                = 264 cm3
(ii) Radius (r) = 3.5 cm
Height (h) = 12 cm
Volume of the cone = 1/3 πr2h
                                = (1/3 × 22/7 × 3.5 × 3.5 × 12) cm3
                                = 154 cm3

2. Find the capacity in litres of a conical vessel with
(i) radius 7 cm, slant height 25 cm          (ii) height 12 cm, slant height 13 cm

Answer

(i) Radius (r) = 7 cm
Slant height (l) = 25 cm
Let h be the height of the conical vessel.
∴ h = √l– r2 
⇒ h = √25– 72 
⇒ h = √576 
⇒ h = 24 cm
Volume of the cone = 1/3 πr2h
                                = (1/3 × 22/7 × 7 × 7 × 24) cm3
                                = 1232 cm3 
Capacity of the vessel = (1232/1000) l = 1.232 l

(i) Height (h) = 12 cm
Slant height (l) = 13 cm
Let r be the radius of the conical vessel.
∴ r = √l– h2 
⇒ r = √13– 122 
⇒ r = √25 
⇒ r = 5 cm
Volume of the cone = 1/3 πr2h
                                = (1/3 × 22/7 × 5 × 5 × 12) cm3
                                = (2200/7) cm3 
Capacity of the vessel = (2200/7000) l = 11/35 l

3. The height of a cone is 15 cm. If its volume is 1570 cm3, find the radius of the base. (Use π = 3.14)

Answer

Height (h) = 15 cm
Volume = 1570 cm3
Let the radius of the base of cone be r cm
∴ Volume = 1570 cm3
⇒ 1/3 πr2h = 1570
⇒ 13 × 3.14 × r× 15 = 1570
⇒ r= 1570/(3.14×5) = 100
⇒ r = 10

4. If the volume of a right circular cone of height 9 cm is 48π cm3, find the diameter of its base.

Answer

Height (h) = 9 cm
Volume = 48π cm3
Let the radius of the base of the cone be r cm
∴ Volume = 48π cm3
⇒ 1/3 πr2h = 48π
⇒ 13 × r× 9 = 48
⇒ 3r= 48
⇒ r= 48/3 = 16
⇒ r = 4

5. A conical pit of top diameter 3.5 m is 12 m deep. What is its capacity in kilolitres?

Answer

Diameter of the top of the conical pit = 3.5 m
Radius (r) = (3.5/2) m = 1.75 m
Depth of the pit (h) = 12 m
Volume = 1/3 πr2h
             = (13 × 22/7 × 1.75 × 1.75 × 12) m3
             = 38.5 m3
1 m= 1 kilolitre

Capacity of pit = 38.5 kilolitres.

6. The volume of a right circular cone is 9856 cm3. If the diameter of the base is 28 cm, find
(i) height of the cone      (ii) slant height of the cone
(iii) curved surface area of the cone

Answer

(i) Diameter of the base of the cone = 28 cm
Radius (r) = 28/2 cm = 14 cm
Let the height of the cone be h cm
Volume of the cone = 13πr2h = 9856 cm3 
⇒ 1/3 πr2h = 9856
⇒ 1/3 × 22/7 × 14 × 14 × h = 9856
⇒ h = (9856×3)/(22/7 × 14 × 14)
⇒ h = 48 cm

(ii) Radius (r) = 14 m
Height (h) = 48 cm
Let l be the slant height of the cone
l2 = h+ r2
⇒ l2 = 48+ 142
⇒ l2 = 2304+196
⇒ l= 2500
⇒ ℓ = √2500 = 50 cm

(iii) Radius (r) = 14 m
Slant height (l) = 50 cm
Curved surface area = πrl
                                 = (22/7 × 14 × 50) cm2
                                 = 2200 cm2

7. A right triangle ABC with sides 5 cm, 12 cm and 13 cm is revolved about the side 12 cm. Find the volume of the solid so obtained.

Answer

On revolving the  ⃤  ABC along the side 12 cm, a right circular cone of height(h) 12 cm, radius(r) 5 cm and slant height(l) 13 cm will be formed.
Volume of solid so obtained = 1/3 πr2h
                                             = (1/3 × π × 5 × 5 × 12) cm3
                                             = 100π cm3

8. If the triangle ABC in the Question 7 above is revolved about the side 5 cm, then find the volume of the solid so obtained. Find also the ratio of the volumes of the two solids obtained in Questions 7 and 8.

Answer

On revolving the  ⃤  ABC along the side 12 cm, a cone of radius(r) 12 cm, height(h) 5 cm, and slant height(l) 13 cm will be formed.
Volume of solid so obtained =1/3 πr2h
                                              = (1/3 × π × 12 × 12 × 5) cm3
                                              = 240π cm3
Ratio of the volumes = 100π/240π = 5/12 = 5:12

9. A heap of wheat is in the form of a cone whose diameter is 10.5 m and height is 3 m. Find its volume. The heap is to be covered by canvas to protect it from rain. Find the area of the canvas required.

Answer

Diameter of the base of the cone = 10.5 m
Radius (r) = 10.5/2 m = 5.25 m
Height of the cone = 3 m
Volume of the heap = 1/3 πr2h
                                = (1/3 × 22/7 × 5.25 × 5.25 × 3) m3
                                = 86.625 m3
Also,
l2 = h+ r2
⇒ l2 = 3+ (5.25)2
⇒ l2 = 9 + 27.5625
⇒ l= 36.5625
⇒ l = √36.5625 = 6.05 m
Area of canvas = Curve surface area
                         = πrl = (22/7 × 5.25 × 6.05) m2
                         = 99.825 m(approx)

Exercise 13.8

1. Find the volume of a sphere whose radius is
(i) 7 cm        (ii) 0.63 m

Answer

(i) Radius of the sphere(r) = 7 cm
Therefore, Volume of the sphere = 4/3 πr3
                                                     = (4/3 × 22/7 × 7 × 7 × 7) cm3
                                                     = 4312/3 cm3

(ii) Radius of the sphere(r) = 0.63 m
Volume of the sphere = 4/3 πr3
                                   = (4/3 × 22/7 × 0.63 × 0.63 × 0.63) m3
                                   = 1.05 m3

2. Find the amount of water displaced by a solid spherical ball of diameter.
(i) 28 cm                     (ii) 0.21 m

Answer

(i) Diameter of the spherical ball = 28 cm
Radius = 28/2 cm = 14 cm
Amount of water displaced by the spherical ball = Volume
                              = 4/3 πr3
                              = (4/3 × 22/7 × 14 × 14 × 14) cm3
                              = 34496/3 cm3

(ii) Diameter of the spherical ball = 0.21 m
Radius (r) = 0.21/2 m = 0.105 m
Amount of water displaced by the spherical ball = Volume
                              = 4/3 πr3
                              = (43×227×0.105×0.105×0.105) m3
                              = 0.004851 m3

3. The diameter of a metallic ball is 4.2 cm. What is the mass of the ball, if the density of the metal is 8.9 g per cm3?

Answer

Diameter of the ball = 4.2 cm
Radius = (4.2/2) cm = 2.1 cm
Volume of the ball = 4/3 πr3
                               = (4/3 × 22/7 × 2.1 × 2.1 × 2.1) cm3
                               = 38.808 cm3
Density of the metal is 8.9g per cm3
Mass of the ball = (38.808 × 8.9) g = 345.3912 g

4. The diameter of the moon is approximately one-fourth of the diameter of the earth.What fraction of the volume of the earth is the volume of the moon? 

Answer

Let the diameter of the moon be r
Radius of the moon = r/2
A/q,
Diameter of the earth = 4r
Radius(r) = 4r/2 = 2r
Volume of the moon = v = 4/3 π(r/2)3
                                  = 4/3 πr× 1/8
⇒ 8v = 4/3 πr— (i)
Volume of the earth = r3 = 4/3 π(2r)3
                                = 4/3 πr3× 8
⇒ V/8 = 4/3 πr3 — (ii)
From (i) and (ii), we have
8v = V/8
⇒ v = 1/64 V
Thus, the volume of the moon is 1/64 of the volume of the earth.

5. How many litres of milk can a hemispherical bowl of diameter 10.5 cm hold?

Answer

Diameter of a hemispherical bowl = 10.5 cm
Radius(r) = (10.5/2) cm = 5.25cm
Volume of the bowl = 2/3 πr3
                                = (2/3 × 22/7 × 5.25 × 5.25 × 5.25) cm3
                                = 303.1875 cm3
Litres of milk bowl can hold = (303.1875/1000) litres
                                               = 0.3031875 litres (approx.)

6. A hemispherical tank is made up of an iron sheet 1 cm thick. If the inner radius is 1 m, then find the volume of the iron used to make the tank.

Answer

Internal radius = r = 1m
External radius = R = (1 + 0.1) cm = 1.01 cm
Volume of iron used = External volume – Internal volume
                                  = 2/3 πR– 2/3 πr3
                                  = 2/3 π(R– r3)
                                  = 2/3 × 22/7 × [(1.01)3−(1)3] m3
                                  = 44/21 × (1.030301 – 1) m3
                                  = (44/21 × 0.030301) m3
                                  = 0.06348 m3(approx)

7. Find the volume of a sphere whose surface area is 154 cm2.

Answer

Let r cm be the radius of the sphere
So, surface area = 154cm2
⇒ 4πr= 154
⇒ 4 × 22/7 × r= 154
⇒ r= (154×7)/(4×22) = 12.25
⇒ r = 3.5 cm
Volume = 4/3 πr3
             = (4/3 × 22/7 × 3.5 × 3.5 × 3.5) cm3
             = 539/3 cm3

8. A dome of a building is in the form of a hemisphere. From inside, it was white-washed at the cost of ₹498.96. If the cost of white-washing is ₹2.00 per square metre, find the
(i) inside surface area of the dome,      (ii) volume of the air inside the dome.

Answer

(i) Inside surface area of the dome =Total cost of white washing/Rate of white washing
                                                        =  (498.96/2.00) m= 249.48 m

 (ii) Let r be the radius of the dome.
Surface area = 2πr2
⇒ 2 × 22/7 × r= 249.48
⇒ r= (249.48×7)/(2×22) = 39.69
⇒ r2=  39.69
⇒ r = 6.3m
Volume of the air inside the dome = Volume of the dome
                                                       = 2/3 πr3
                                                                    = (2/3 × 22/7 × 6.3 × 6.3 × 6.3) m3
                                                       = 523.9 m(approx.)

9. Twenty seven solid iron spheres, each of radius r and surface area S are melted to form a sphere with surface area S′. Find the
(i) radius r′ of the new sphere,      (ii) ratio of S and S′. 

Answer

(i) Volume of 27 solid sphere of radius r = 27 × 4/3 πr3 — (i)
Volume of the new sphere of radius r′ = 4/3 πr’3 — (ii)
A/q,
4/3 πr’3= 27 × 4/3 πr3
⇒ r’= 27r3
⇒ r’= (3r)3
⇒ r′ = 3r
(ii) Required ratio = S/S′ = 4 πr2/4πr′= r2/(3r)2
                              = r2/9r2 = 1/9 = 1:9

10. A capsule of medicine is in the shape of a sphere of diameter 3.5 mm. How much medicine (in mm3) is needed to fill this capsule?

Answer

Diameter of the spherical capsule = 3.5 mm
Radius(r) = 3.52mm
                = 1.75mm
Medicine needed for its filling = Volume of spherical capsule
                                                  = 4/3 πr3
                                                  = (4/3 × 22/7 × 1.75 × 1.75 × 1.75) mm3
                                                  = 22.46 mm(approx.)

 Question 1.
A wooden bookshelf has external dimensions as follows : Height = 110cm, Depth = 25cm, Breadth = 85cm (see figure). The thickness of the plank is 5 cm everywhere. The external faces are to be polished and the inner faces are to be painted. If the rate of polishing-is 20 paise per cm2 and the rate of pointing is 10 paise per cm2, find the total expenses required for palishing and painting the surface of the bookshelf.
NCERT Class 9 Maths Solutions Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.9 A1
Solution:
Here, l = 85 cm b = 25 cm and h = 110 cm
Area of the bookshelf of outer surface = 2 lb + 2bh + hl
= [2(85 x 25)+ 2(110 x 25)+ 85×110] cm2 = (4250 + 5500 + 9350) cm2 = 19100 cm2
Cost of polishing of the outer surface of bookshelf
= 19100 x 20100 = ₹ 3820
Thickness of the plank = 5 cm
Internal height of bookshelf = (110 – 2 x 5) = 100 cm
Internal depth of bookshelf = (25 – 5) = 20 cm
Internal breadth of bookshelf = 85 – 2 x 5 = 75 cm
Hence, area of the internal surface of bookshelf
= 2(75 x 20)+ 2(100x 20)+ 75×100
= 3000 + 4000 + 7500 = 14500 cm2
So, cost of painting of internal surface of bookshelf
= 14500 x 10100 = ₹1450
Hence, total costing of polishing and painting = 3820 + 1450= ₹ 5270

Question 2.
The front compound wall of a house is decorated by wooden spheres of diameter 21 cm, placed on small supports as shown in figure. Eight such spheres are-used for this purpose, and are to be painted silver. Each support is a cylinder of radius 1.5 cm and height 7 cm and is to be painted black. Find the cost of paint required if silver paint costs 25 paise per cm2 and black paint costs 5 paise per cm2.
NCERT Class 9 Maths Solutions Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.9 A2
Solution:
It is obvious, we have to subtract the cost of the sphere that is resting on the supports while calculating the cost of silver paint.
Surface area to be silver paint
NCERT Class 9 Maths Solutions Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.9 A2.1

 

 Question 3.
The diameter of a sphere is decreased by 25%. By what per cent does its curved surface area decrease?
Solution:
Let d be the diameter of the sphere
NCERT Class 9 Maths Solutions Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.9 A3

NCERT Class 9 Maths Solutions Chapter 13 Surface Areas and Volumes Ex 13.9 A3.1

Important Links

Surface Areas and Volumes – Quick Revision Notes

Surface Areas and Volumes  – Most Important Questions

Surface Areas and Volumes  – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 12 Heron’s Formula | EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 12 Heron’s Formula  NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Heron’s Formula  Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Heron’s Formula  NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 12 Heron’s Formula 

Exercise 12.1

1. A traffic signal board, indicating ‘SCHOOL AHEAD’, is an equilateral triangle with side ‘a’. Find the area of the signal board, using Heron’s formula. If its perimeter is 180 cm, what will be the area of the signal board?

Answer

Length of the side of equilateral triangle = a
Perimeter of the signal board = 3a = 180 cm
∴ 3a = 180 cm ⇒ a = 60 cm
Semi perimeter of the signal board (s) = 3a/2
Using heron’s formula,
Area of the signal board = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √(3a/2) (3a/2 – a) (3a/2 – a) (3a/2 – a)
                                       = √3a/2 × a/2 × a/2 × a/2
                                       = √3a4/16
                                       = √3a2/4
                                       = √3/4 × 60 × 60 = 900√3 cm2

2. The triangular side walls of a flyover have been used for advertisements. The sides of the walls are 122 m, 22 m and 120 m (see Fig. 12.9). The advertisements yield an earning of ₹5000 per m2 per year. A company hired one of its walls for 3 months. How much rent did it pay?

Answer

The sides of the triangle are 122 m, 22 m and 120 m.
Perimeter of the triangle is 122 + 22 + 120 = 264m
Semi perimeter of triangle (s) = 264/2 = 132 m
Using heron’s formula,
Area of the advertisement = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √132(132 – 122) (132 – 22) (132 – 120) m2
                                       = √132 × 10 × 110 × 12 m2
                                       = 1320 m2
Rent of advertising per year = ₹ 5000 per m2
Rent of one wall for 3 months = ₹ (1320 × 5000 × 3)/12 = ₹ 1650000

Page No: 203

3. There is a slide in a park. One of its side walls has been painted in some colour with a message “KEEP THE PARK GREEN AND CLEAN” (see Fig. 12.10 ). If the sides of the wall are 15 m, 11 m and 6 m, find the area painted in colour.

Answer

Sides of the triangular wall are 15 m, 11 m and 6 m.
Semi perimeter of triangular wall (s) = (15 + 11 + 6)/2 m = 16 m
Using heron’s formula,
Area of the message = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √16(16 – 15) (16 – 11) (16 – 6) m2
                                       = √16 × 1 × 5 × 10 m= √800 m2
                                       = 20√2 m2

4. Find the area of a triangle two sides of which are 18cm and 10cm and the perimeter is 42cm.

Answer

Two sides of the triangle = 18cm and 10cm
Perimeter of the triangle = 42cm
Third side of triangle = 42 – (18+10) cm = 14cm
Semi perimeter of triangle = 42/2 = 21cm
Using heron’s formula,
Area of the triangle = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √21(21 – 18) (21 – 10) (21 – 14) cm2
                                       = √21 × 3 × 11 × 7 m2
                                       = 21√11 cm2

5. Sides of a triangle are in the ratio of 12 : 17 : 25 and its perimeter is 540cm. Find its area.

Answer

Ratio of the sides of the triangle = 12 : 17 : 25
Let the common ratio be x then sides are 12x, 17x and 25x
Perimeter of the triangle = 540cm
12x + 17x + 25x = 540 cm
⇒ 54x = 540cm
⇒ x = 10
Sides of triangle are,
12x = 12 × 10 = 120cm
17x = 17 × 10 = 170cm
25x = 25 × 10 = 250cm
Semi perimeter of triangle(s) = 540/2 = 270cm
Using heron’s formula,
Area of the triangle = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √270(270 – 120) (270 – 170) (270 – 250)cm2
                                       = √270 × 150 × 100 × 20 cm2
                                       = 9000 cm2

6. An isosceles triangle has perimeter 30 cm and each of the equal sides is 12 cm. Find the area of the triangle.

Answer

Length of the equal sides = 12cm
Perimeter of the triangle = 30cm
Length of the third side = 30 – (12+12) cm = 6cm
Semi perimeter of the triangle(s) = 30/2 cm = 15cm
Using heron’s formula,
Area of the triangle = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √15(15 – 12) (15 – 12) (15 – 6)cm2
                                       = √15 × 3 × 3 × 9 cm2
                                       = 9√15 cm2

Exercise 12.2

1. A park, in the shape of a quadrilateral ABCD, has ∠C = 90º, AB = 9 m, BC = 12 m, CD = 5 m and AD = 8 m. How much area does it occupy?

Answer

∠C = 90º, AB = 9 m, BC = 12 m, CD = 5 m and AD = 8 m
BD is joined.
In ΔBCD,
By applying Pythagoras theorem,
BD2 = BC+ CD
⇒ BD2 = 12+ 52
⇒ BD2 = 169
⇒ BD = 13 m
Area of ΔBCD = 1/2 × 12 × 5 = 30 m2
Now,
Semi perimeter of ΔABD(s) = (8 + 9 + 13)/2 m = 30/2 m = 15 m
Using heron’s formula,
Area of ΔABD  = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √15(15 – 13) (15 – 9) (15 – 8) m2
                                       = √15 × 2 × 6 × 7 m2
                                       = 6√35 m= 35.5 m2 (approx)

Area of quadrilateral ABCD = Area of ΔBCD + Area of ΔABD = 30 m+ 35.5m2 = 65.5m

2. Find the area of a quadrilateral ABCD in which AB = 3 cm, BC = 4 cm, CD = 4 cm, DA = 5 cm and AC = 5 cm.

Answer

AB = 3 cm, BC = 4 cm, CD = 4 cm, DA = 5 cm and AC = 5 cm
In ΔABC,
By applying Pythagoras theorem,
AC2 = AB+ BC
⇒ 52 = 3+ 42
⇒ 25 = 25
Thus, ΔABC is a right angled at B.
Area of ΔBCD = 1/2 × 3 × 4 = 6 cm2
Now,
Semi perimeter of ΔACD(s) = (5 + 5 + 4)/2 cm = 14/2 cm = 7 m
Using heron’s formula,
Area of ΔABD  = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √7(7 – 5) (7 – 5) (7 – 4) cm2
                                       = √7 × 2 × 2 × 3 cm2
                                       = 2√21 cm= 9.17 cm2 (approx)

Area of quadrilateral ABCD = Area of ΔABC + Area of ΔABD = 6 cm+ 9.17 cm2 = 15.17 cm

3. Radha made a picture of an aeroplane with coloured paper as shown in Fig 12.15. Find the total area of the paper used.
Answer

Length of the sides of the triangle section I = 5cm, 1cm and 5cm
Perimeter of the triangle = 5 + 5 + 1 = 11cm
Semi perimeter = 11/2 cm = 5.5cm
Using heron’s formula,
Area of section I  = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √5.5(5.5 – 5) (5.5 – 5) (5.5 – 1) cm2
                                       = √5.5 × 0.5 × 0.5 × 4.5 cm2
                                       = 0.75√11 cm= 0.75 × 3.317cm2 = 2.488cm2 (approx)
Length of the sides of the rectangle of section I = 6.5cm and 1cm
Area of section II = 6.5 × 1 cm2 =  6.5 cm2
Section III is an isosceles trapezium which is divided into 3 equilateral of side 1cm each.
Area of the trapezium = 3 × √3/4 × 1cm= 1.3 cm(approx)
 
Section IV and V are 2 congruent right angled triangles with base 6cm and height 1.5cm
 
Area of region IV and V = 2 × 1/2 × 6 × 1.5cm= 9cm2
Total area of the paper used = (2.488 + 6.5 + 1.3 + 9)cm= 19.3 cm2
 
4. A triangle and a parallelogram have the same base and the same area. If the sides of the triangle are 26 cm, 28 cm and 30 cm, and the parallelogram stands on the base 28 cm, find the height of the parallelogram.

Answer

Given,
Area of the parallelogram and triangle are equal.
Length of the sides of the triangle are 26 cm, 28 cm and 30 cm.
Perimeter of the triangle = 26 + 28 + 30 = 84 cm
Semi perimeter of the triangle = 84/2 cm = 42 cm
Using heron’s formula,
Area of the triangle = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √42(42 – 26) (46 – 28) (46 – 30) cm2
                                       = √46 × 16 × 14 × 16 cm2
                                       = 336 cm2Let height of parallelogram be h.
Area of parallelogram = Area of triangle
28cm × h = 336 cm2
 h = 336/28 cm
 h = 12 cm
The height of the parallelogram is 12 cm.

Page No: 207

5. A rhombus shaped field has green grass for 18 cows to graze. If each side of the rhombus is 30 m and its longer diagonal is 48 m, how much area of grass field will each cow be getting?

Answer

Diagonal AC divides the rhombus ABCD into two congruent triangles of equal area.
Semi perimeter of ΔABC = (30 + 30 + 48)/2 m = 54 m
Using heron’s formula,
Area of the ΔABC = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √54(54 – 30) (54 – 30) (54 – 48) m2
                                       = √54 × 24 × 24 × 6 cm2
                                       = 432 m2
Area of field = 2 × area of the ΔABC = (2 × 432)m= 864 m2
Thus,
Area of grass field which each cow will be getting = 864/18 m= 48 m2

6. An umbrella is made by stitching 10 triangular pieces of cloth of two different colours (see Fig.12.16), each piece measuring 20 cm, 50 cm and 50 cm. How much cloth of each colour is required for the umbrella?
Answer

Semi perimeter of each triangular piece = (50 + 50 + 20)/2 cm = 120/2 cm = 60cm
Using heron’s formula,
Area of the triangular piece = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √60(60 – 50) (60 – 50) (60 – 20) cm2
                                       = √60 × 10 × 10 × 40 cm2
                                       = 200√6 cm2
Area of triangular piece = 5 × 200√6 cm= 1000√6 cm2

7. A kite in the shape of a square with a diagonal 32 cm and an isosceles triangle of base 8 cm and sides 6 cm each is to be made of three different shades as shown in Fig. 12.17. How much paper of each shade has been used in it?
 Answer

We know that,
As the diagonals of a square bisect each other at right angle.
Area of given kite = 1/2 (diagonal)2
                              = 1/2 × 32 × 32 = 512 cm2
Area of shade I = Area of shade II
⇒ 512/2 cm= 256 cm2
So, area of paper required in each shade = 256 cm2
For the III section,
Length of the sides of triangle = 6cm, 6cm and 8cm
Semi perimeter of triangle = (6 + 6 + 8)/2 cm = 10cm
Using heron’s formula,
Area of the III triangular piece = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √10(10 – 6) (10 – 6) (10 – 8) cm2
                                       = √10 × 4 × 4 × 2 cm2
                                       = 8√6 cm2

8. A floral design on a floor is made up of 16 tiles which are triangular, the sides of the triangle being 9 cm, 28 cm and 35 cm (see Fig. 12.18). Find the cost of polishing the tiles at the rate of 50p per cm2 .
Answer

Semi perimeter of the each triangular shape = (28 + 9 + 35)/2 cm = 36 cm
Using heron’s formula,
Area of the each triangular shape = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √36(36 – 28) (36 – 9) (36 – 35) cm2
                                       = √36 × 8 × 27 × 1 cm2
                                       = 36√6 cm= 88.2 cm2
Total area of 16 tiles = 16 × 88.2 cm= 1411.2 cm2Cost of polishing tiles = 50p per cm2
Total cost of polishing the tiles = Rs. (1411.2 × 0.5) = Rs. 705.6
 

9. A field is in the shape of a trapezium whose parallel sides are 25 m and 10 m. The non-parallel sides are 14 m and 13 m. Find the area of the field.

Answer
Let ABCD be the given trapezium with parallel sides AB = 25m and CD = 10mand the non-parallel sides AD = 13m and BC = 14m.
CM ⊥ AB and CE || AD.
In ΔBCE,
BC = 14m, CE = AD = 13 m and
BE = AB – AE = 25 – 10 = 15m
Semi perimeter of the ΔBCE = (15 + 13 + 14)/2 m = 21 m
Using heron’s formula,
Area of the ΔBCE = √s (s-a) (s-b) (s-c)
                                       = √21(21 – 14) (21 – 13) (21 – 15) m2
                                       = √21 × 7 × 8 × 6 m2
                                       = 84 m2
also, area of the ΔBCE = 1/2 × BE × CM = 84 m2
⇒ 1/2 × 15 × CM = 84 m2
⇒ CM = 168/15 m
⇒ CM = 56/5 m
Area of the parallelogram AECD = Base × Altitude = AE × CM = 10 × 84/5 = 112 m2
Area of the trapezium ABCD = Area of AECD + Area of ΔBCE
                                                = (112+ 84) m2  = 196 m

Important Links

Heron’s Formula  – Quick Revision Notes

Heron’s Formula  – Most Important Questions

Heron’s Formula  – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Constructions| EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 11 Constructions NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Constructions Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Constructions NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Constructions

Exercise 11.1

1. Construct an angle of 90° at the initial point of a given ray and justify the construction.

Answer


Steps of construction:

Step 1: A ray YZ is drawn.
Step 2: With Y as a centre and any radius, an arc ABC is drawn cutting YZ at C.
Step 3: With C as a centre and the same radius, mark a point B on the arc ABC.

Step 4: With B as a centre and the same radius, mark a point A on the arc ABC.

Step 5: With A and B as centre, draw two arcs intersecting each other with the same radius at X.
Step 6: X and Y are joined and a ray XY making an angle 90° with YZ is formed.

Justification for construction:
We constructed ∠BYZ = 60° and also ∠AYB = 60°.
Thus, ∠AYZ = 120°.
Also, bisector of ∠AYB is constructed such that:
∠AYB = ∠XYA + ∠XYB
⇒ ∠XYB = 1/2∠AYB
⇒ ∠XYB = 1/2×60°
⇒ ∠XYB = 30°
Now,
∠XYZ = ∠BYZ + ∠XYB = 60° + 30° = 90°

2. Construct an angle of 45° at the initial point of a given ray and justify the construction.

Answer

Steps of construction:

Step 1: A ray OY is drawn.
Step 2: With O as a centre and any radius, an arc ABC is drawn cutting OY at A.
Step 3: With A as a centre and the same radius, mark a point B on the arc ABC.

Step 4: With B as a centre and the same radius, mark a point C on the arc ABC.
Step 5: With A and B as centre, draw two arcs intersecting each other with the same radius at X.
Step 6: X and Y are joined and a ray making an angle 90° with YZ is formed.
Step 7: With A and E as centres, two arcs are marked intersecting each other at D and the bisector of ∠XOY is drawn.

Justification for construction:
By construction,
∠XOY = 90°
We constructed the bisector of ∠XOY as DOY.
Thus,
∠DOY = 1/2 ∠XOY
∠DOY = 1/2×90° = 45°

3. Construct the angles of the following measurements:
(i) 30°        (ii) 22.5°        (iii) 15°

Answer

(i) 30°

Steps of constructions:
Step 1: A ray OY is drawn.
Step 2: With O as a centre and any radius, an arc AB is drawn cutting OY at A.
Step 3: With A and B as centres, two arcs are marked intersecting each other at X and the bisector of is drawn.

Thus, ∠XOY is the required angle making 30° with OY.

(ii) 22.5°

 

Steps of constructions:
Step 1: An angle ∠XOY = 90° is drawn.
Step 2: Bisector of ∠XOY is drawn such that ∠BOY = 45° is constructed.
Step 3: Again, ∠BOY is bisected such that ∠AOY is formed.
Thus, ∠AOY is the required angle making 22.5° with OY.

(iii) 15°

Steps of constructions:
Step 1: An angle ∠AOY = 60° is drawn.
Step 2: Bisector of ∠AOY is drawn such that ∠BOY = 30° is constructed.
Step 3: With C and D as centres, two arcs are marked intersecting each other at X and the bisector of ∠BOY is drawn.
Thus, ∠XOY is the required angle making 15° with OY.

4. Construct the following angles and verify by measuring them by a protractor:
(i) 75°         (ii) 105°        (iii) 135°

Answer

(i) 75°

Steps of constructions:

Step 1: A ray OY is drawn.
Step 2: An arc BAE is drawn with O as a centre.
Step 3: With E as a centre, two arcs are A and C are made on the arc BAE.
Step 4: With A and B as centres, arcs are made to intersect at X and ∠XOY = 90° is made.
Step 5: With A and C as centres, arcs are made to intersect at D
Step 6: OD is joined and and ∠DOY = 75° is constructed.
Thus, ∠DOY is the required angle making 75° with OY.

(ii) 105°

 
Steps of constructions:

Step 1: A ray OY is drawn.
Step 2: An arc ABC is drawn with O as a centre.
Step 3: With A as a centre, two arcs are B and C are made on the arc ABC.
Step 4: With B and C as centres, arcs are made to intersect at E and ∠EOY = 90° is made.
Step 5: With B and C as centres, arcs are made to intersect at X
Step 6: OX is joined and and ∠XOY = 105° is constructed.
Thus, ∠XOY is the required angle making 105° with OY.

 
(iii) 135°

Steps of constructions:Step 1: A ray DY is drawn.
Step 2: An arc ACD is drawn with O as a centre.
Step 3: With A as a centre, two arcs are B and C are made on the arc ACD.
Step 4: With B and C as centres, arcs are made to intersect at E and ∠EOY = 90° is made.
Step 5: With F and D as centres, arcs are made to intersect at X or bisector of ∠EOD is constructed.
Step 6: OX is joined and and ∠XOY = 135° is constructed.
Thus, ∠XOY is the required angle making 135° with DY.

5. Construct an equilateral triangle, given its side and justify the construction.

Answer

Steps of constructions:
Step 1: A line segment AB=4 cm is drawn.
Step 2: With A and B as centres, two arcs are made.
Step 4: With D and E as centres, arcs are made to cut the previous arc respectively and forming angle of 60° each.
Step 5: Lines from A and B are extended to meet each other at C.
Thus, ABC is the required triangle formed.

Justification:
By construction,
AB = 4 cm, ∠A = 60° and ∠B = 60°
We know that,
∠A + ∠B + ∠C = 180° (Sum of the angles of a triangle)
⇒ 60° + 60° + ∠C = 180°
⇒ 120° + ∠C = 180°
⇒ ∠C = 60°
BC = CA = 4 cm (Sides opposite to equal angles are equal)
AB = BC = CA = 4 cm
∠A = ∠B = ∠C = 60°

Exercise 11.2

1. Construct a triangle ABC in which BC = 7cm, ∠B = 75° and AB + AC = 13 cm.

Answer
Steps of Construction:
Step 1: A line segment BC of 7 cm is drawn.
Step 2: At point B, an angle ∠XBC is constructed such that it is equal to 75°.
Step 3: A line segment BD = 13 cm is cut on BX (which is equal to AB+AC).
Step 3: DC is joined and ∠DCY = ∠BDC is made.
Step 4: Let CY intersect BX at A.
Thus, ΔABC is the required triangle.

2. Construct a triangle ABC in which BC = 8cm, ∠B = 45° and AB – AC = 3.5 cm.

Answer

Steps of Construction:
Step 1: A line segment BC = 8 cm is drawn and at point B, make an angle of 45° i.e. ∠XBC.
Step 2: Cut the line segment BD = 3.5 cm (equal to AB – AC) on ray BX.
Step 3: Join DC and draw the perpendicular bisector PQ of DC.
 
Step 4: Let it intersect BX at point A. Join AC.
Thus, ΔABC is the required triangle.

3. Construct a triangle PQR in which QR = 6cm, ∠Q = 60° and PR – PQ = 2cm.

Answer
Steps of Construction:
Step 1: A ray QX is drawn and cut off a line segment QR = 6 cm from it.
Step 2:. A ray QY is constructed making an angle of 60º with QR and YQ is produced to form a line YQY’
Step 3: Cut off  a line segment QS = 2cm  from QY’. RS is joined.
Step 5: Draw perpendicular bisector  of RS intersecting QY at a point  P. PR is joined.
Thus, ΔPQR is the required triangle.

4. Construct a triangle XYZ in which ∠Y = 30°, ∠Z = 90° and XY + YZ + ZX = 11 cm.

Answer
Steps of Construction:
Step 1: A line segment PQ = 11 cm is drawn. (XY + YZ + ZX = 11 cm)
Step 2: An angle, ∠RPQ = 30° is constructed at point A and an angle ∠SQP = 90° at point B.
Step 3: ∠RPQ and ∠SQP are bisected . The bisectors of these angles intersect each other at point X.
Step 4: Perpendicular bisectors TU of PX and WV of QX are constructed.
Step V: Let TU intersect PQ at Y and WV intersect PQ at Z. XY and XZ are joined.
Thus, ΔXYZ is the required triangle.

5. Construct a right triangle whose base is 12cm and sum of its hypotenuse and other side is 18 cm.

Answer
 
Steps of Construction: 
Step 1: A ray BX is drawn and a cut off a line segment BC = 12 cm is made on it.
Step 2: ∠XBY = 90° is constructed.
Step 3: Cut off a line segment BD = 18 cm is made on BY. CD is joined.
Step 4: Perpendicular bisector of CD is constructed intersecting BD at A. AC is joined.
Thus, ΔABC is the required triangle.

Important Links

Constructions – Quick Revision Notes

Constructions – Most Important Questions

Constructions – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles| EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 10 Circles NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Circles Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Circles NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles

Exercise 10.1

1. Fill in the blanks:
(i) The centre of a circle lies in ____________ of the circle. (exterior/ interior)
(ii) A point, whose distance from the centre of a circle is greater than its radius lies in __________ of the circle. (exterior/ interior)

(iii) The longest chord of a circle is a _____________ of the circle.

(iv) An arc is a ___________ when its ends are the ends of a diameter.
(v) Segment of a circle is the region between an arc and _____________ of the circle.
(vi) A circle divides the plane, on which it lies, in _____________ parts.

Answer

(i)   The centre of a circle lies in interior of the circle. (exterior/interior)
(ii)  A point, whose distance from the centre of a circle is greater than its radius lies in exterior of the circle. (exterior/interior)
(iii) The longest chord of a circle is a diameter of the circle.
(iv) An arc is a semicircle when its ends are the ends of a diameter.
(v) Segment of a circle is the region between an arc and chord of the circle.
(vi) A circle divides the plane, on which it lies, in three parts.

2. Write True or False: Give reasons for your answers.

 


(i) Line segment joining the centre to any point on the circle is a radius of the circle.
(ii) A circle has only finite number of equal chords.
(iii) If a circle is divided into three equal arcs, each is a major arc.
(iv) A chord of a circle, which is twice as long as its radius, is a diameter of the circle.
(v) Sector is the region between the chord and its corresponding arc.
(vi) A circle is a plane figure.

Answer

(i) True.
All the line segment from the centre to the circle is of equal length.
(ii) False.
We can draw infinite numbers of equal chords.
(iii) False.
We get major and minor arcs for unequal arcs. So, for equal arcs on circle we can’t say it is major arc or minor arc.
(iv) True.
A chord which is twice as long as radius must pass through the centre of the circle and is diameter to the circle.
(v) False.
Sector is the region between the arc and the two radii of the circle.
(vi) True.
A circle can be drawn on the plane.

Exercise 10.2

1. Recall that two circles are congruent if they have the same radii. Prove that equal chords of congruent circles subtend equal angles at their centres.

Answer

A circle is a collection of points whose every every point is equidistant from the centre. Thus, two circles can only be congruent when they the distance of every point of the both circle is equal from the centre.

Given,
AB = CD (Equal chords)
To prove,
∠AOB = ∠COD
Proof,
In ΔAOB and ΔCOD,
OA = OC (Radii)
OB = OD (Radii)
AB = CD (Given)
∴ ΔAOB ≅ ΔCOD (SSS congruence condition)
Thus, ∠AOB = ∠COD by CPCT.
Equal chords of congruent circles subtend equal angles at their centres.

2. Prove that if chords of congruent circles subtend equal angles at their centres, then the chords are equal.

Answer

Given,
∠AOB = ∠COD (Equal angles)
To prove,
AB = CD
Proof,
In ΔAOB and ΔCOD,
OA = OC (Radii)
∠AOB = ∠COD (Given)
OB = OD (Radii)
∴ ΔAOB ≅ ΔCOD (SAS congruence condition)
Thus, AB = CD by CPCT.
If chords of congruent circles subtend equal angles at their centres, then the chords are equal.

Exercise 10.3

1. Draw different pairs of circles. How many points does each pair have in common? What is the maximum number of common points?

Answer

No point is common.

One point P is common.

One point P is common.

Two points P and Q are common.

No point is common.

2. Suppose you are given a circle. Give a construction to find its centre.

Answer

Steps of construction:
Step I: A circle is drawn.
Step II: Two chords AB and CD are drawn.
Step III: Perpendicular bisector of the chords AB and CD are drawn.
Step IV: Let these two perpendicular bisector meet at a point. The point of intersection of these two perpendicular bisector is the centre of the circle.


3. If two circles intersect at two points, prove that their centres lie on the perpendicular bisector of the common chord.

Answer

Given,
Two circles which intersect each other at P and Q.
To prove,
OO’ is perpendicular bisector of PQ.
Proof,
In ΔPOO’ and ΔQOO’,
OP = OQ (Radii)
OO’ = OO’ (Common)
O’P = OQ (Radii)
∴ ΔPOO’ ≅ ΔQOO’ (SSS congruence condition)
Thus,
∠POO’ = ∠QOO’ — (i)
In ΔPOR and ΔQOR,
OP = OQ (Radii)
∠POR = ∠QOR (from i)
OR = OR (Common)
∴ ΔPOR ≅ ΔQOR (SAS congruence condition)
Thus,
∠PRO = ∠QRO
also,
∠PRO + ∠QRO = 180°
⇒ ∠PRO = ∠QRO = 180°/2 = 90°
Hence,
OO’ is perpendicular bisector of PQ.

Exercise 10.4

1. Two circles of radii 5 cm and 3 cm intersect at two points and the distance between their centres is 4 cm. Find the length of the common chord.

Answer

OP = 5cm, PS = 3cm and OS = 4cm.
also, PQ = 2PR
Let RS be x.

In ΔPOR,
OP= OR+ PR2
⇒ 5= (4-x)+ PR2
⇒ 25 = 16 + x– 8x +  PR2
⇒ PR2 = 9 – x2 + 8x — (i)


In ΔPRS,
PS= PR+ RS2
⇒ 3= PR2 + x2
⇒  PR2 = 9 – x2 — (ii)

Equating (i) and (ii),
9 – x2 + 8x = 9 – x2
⇒ 8x = 0
⇒ x = 0
Putting the value of x in (i) we get,
PR2 = 9 – 02
⇒ PR = 3cm
Length of the cord PQ = 2PR = 2×3 = 6cm

2. If two equal chords of a circle intersect within the circle, prove that the segments of one chord are equal to corresponding segments of the other chord.

Answer

Given,
AB and CD are chords intersecting at E.
AB = CD
To prove,
AE = DE and CE = BE
Construction,
OM ⊥ AB and ON ⊥ CD. OE is joined.

Proof,
OM bisects AB (OM ⊥ AB)
ON bisects CD (ON ⊥ CD)
As AB = CD thus,
AM = ND — (i)
and MB = CN — (ii)
In ΔOME and ΔONE,
∠OME = ∠ONE (Perpendiculars)
OE = OE (Common)
OM = ON (AB = CD and thus equidistant from the centre)
ΔOME ≅ ΔONE by RHS congruence condition.
ME = EN by CPCT — (iii)
From (i) and (ii) we get,
AM + ME = ND + EN
⇒ AE = ED
From (ii)  and (iii) we get,
MB – ME = CN – EN
⇒ EB = CE

3. If two equal chords of a circle intersect within the circle, prove that the line joining the point of intersection to the centre makes equal angles with the chords.

Answer

Given,
AB and CD are chords intersecting at E.
AB = CD, PQ is the diameter.
To prove,
∠BEQ = ∠CEQ
Construction,
OM ⊥ AB and ON ⊥ CD. OE is joined.

In ΔOEM and ΔOEN,
OM = ON (Equal chords are equidistant from the centre)
OE = OE (Common)
∠OME = ∠ONE (Perpendicular)
ΔOEM ≅ ΔOEN by RHS congruence condition.
Thus,
∠MEO = ∠NEO by CPCT
⇒ ∠BEQ = ∠CEQ

4. If a line intersects two concentric circles (circles with the same centre) with centre O at A, B, C and D, prove that AB = CD (see Fig. 10.25).

Answer

OM ⊥ AD is drawn from O.
OM bisects AD as OM ⊥ AD.
⇒ AM = MD — (i)
also, OM bisects BC as OM ⊥ BC.
⇒ BM = MC — (ii)
From (i) and (ii),
AM – BM = MD – MC
⇒ AB = CD

5. Three girls Reshma, Salma and Mandip are playing a game by standing on a circle of radius 5m drawn in a park. Reshma throws a ball to Salma, Salma to Mandip, Mandip to Reshma. If the distance between Reshma and Salma and between Salma and Mandip is 6m each, what is the distance between Reshma and Mandip?

Answer

 Let A, B and C represent the positions of Reshma, Salma and Mandip respectively.
AB = 6cm and BC = 6cm.
Radius OA = 5cm
BM ⊥ AC is drawn.
ABC is an isosceles triangle as AB = BC, M is mid-point of AC. BM is perpendicular bisector of AC and thus it passes through the centre of the circle.
Let AM = y and OM = x then BM = (5-x).
Applying Pythagoras theorem in ΔOAM,
OA= OM+ AM2
⇒ 5= x+ y— (i)
Applying Pythagoras theorem in ΔAMB,
AB= BM+ AM2
⇒ 6= (5-x)+ y2 — (ii)
Subtracting (i) from (ii), we get
36 – 25 = (5-x) x2 –
⇒ 11 = 25 – 10x
⇒ 10x = 14 ⇒ x= 7/5
Substituting the value of x in (i), we get
y+ 49/25 = 25
⇒ y2 = 25 – 49/25
⇒ y2 = (625 – 49)/25
⇒ y2 = 576/25
⇒ y = 24/5
Thus,
AC = 2×AM = 2×y = 2×(24/5) m = 48/5 m = 9.6 m
Distance between Reshma and Mandip is 9.6 m.

6. A circular park of radius 20m is situated in a colony. Three boys Ankur, Syed and David are sitting at equal distance on its boundary each having a toy telephone in his hands to talk each other. Find the length of the string of each phone.

Answer

Let A, B and C represent the positions of Ankur, Syed and David respectively. All three boys at equal distances thus ABC is an equilateral triangle.
AD ⊥ BC is drawn. Now, AD is median of ΔABC and it passes through the centre O.
Also, O is the centroid of the ΔABC. OA is the radius of the triangle.
OA = 2/3 AD
Let the side of a triangle a metres then BD = a/2 m.
Applying Pythagoras theorem in ΔABD,
AB= BD+ AD2
⇒ AD= AB– BD
⇒ AD= a (a/2)2
⇒ AD= 3a2/4
⇒ AD = √3a/2
OA = 2/3 AD ⇒ 20 m = 2/3 × √3a/2
⇒ a = 20√3 m
Length of the string is 20√3 m.

Exercise 10.5

1. In Fig. 10.36, A,B and C are three points on a circle with centre O such that ∠BOC = 30° and ∠AOB = 60°. If D is a point on the circle other than the arc ABC, find ∠ADC.

Answer

Here,
∠AOC = ∠AOB + ∠BOC
⇒ ∠AOC = 60° + 30°
⇒ ∠AOC = 90°
We know that angle subtended by an arc at centre is double the angle subtended by it any point on the remaining part of the circle.
∠ADC = 1/2∠AOC = 1/2 × 90° = 45°

Page No: 185

2. A chord of a circle is equal to the radius of the circle. Find the angle subtended by the chord at a point on the minor arc and also at a point on the major arc.

Answer

Given,
AB is equal to the radius of the circle.
In ΔOAB,
OA = OB = AB = radius of the circle.
Thus, ΔOAB is an equilateral triangle.
∠AOC = 60°
also,
∠ACB = 1/2 ∠AOB = 1/2 × 60° = 30°
ACBD is a cyclic quadrilateral,
∠ACB + ∠ADB = 180° (Opposite angles of cyclic quadrilateral)
⇒ ∠ADB = 180° – 30° = 150°
 
Thus, angle subtend by the chord at a point on the minor arc and also at a point on the major arc are 150° and 30° respectively.

3. In Fig. 10.37, ∠PQR = 100°, where P, Q and R are points on a circle with centre O. Find ∠OPR.

Answer

Reflex ∠POR = 2 × ∠PQR = 2 × 100° = 200°
∴ ∠POR = 360° – 200° = 160°
In ΔOPR,
OP = OR (radii of the circle)
∠OPR = ∠ORP
Now,
∠OPR + ∠ORP +∠POR = 180° (Sum of the angles in a triangle)
⇒ ∠OPR + ∠OPR + 160° = 180°
⇒ 2∠OPR = 180° –  160°
⇒ ∠OPR = 10°

4. In Fig. 10.38, ∠ABC = 69°, ∠ ACB = 31°, find ∠BDC.
Answer

∠BAC = ∠BDC (Angles in the segment of the circle)
In ΔABC,
∠BAC + ∠ABC + ∠ACB = 180° (Sum of the angles in a triangle)
⇒ ∠BAC + 69° + 31° = 180°
⇒ ∠BAC = 180° – 100°
⇒ ∠BAC = 80°
Thus, ∠BDC = 80°

5. In Fig. 10.39, A, B, C and D are four points on a circle. AC and BD intersect at a point E such that ∠BEC = 130° and ∠ECD = 20°. Find ∠ BAC.
Answer

∠BAC = ∠CDE (Angles in the segment of the circle)
In ΔCDE,
∠CEB = ∠CDE + ∠DCE (Exterior angles of the triangle)
⇒ 130° = ∠CDE + 20°
⇒ ∠CDE = 110°
Thus, ∠BAC = 110°

6. ABCD is a cyclic quadrilateral whose diagonals intersect at a point E. If ∠DBC = 70°, ∠BAC is 30°, find ∠BCD. Further, if AB = BC, find ∠ECD.

Answer

For chord CD,
∠CBD = ∠CAD (Angles in same segment)
∠CAD = 70°
∠BAD = ∠BAC + ∠CAD = 30° + 70° = 100°
∠BCD + ∠BAD = 180°        (Opposite angles of a cyclic quadrilateral)
⇒ ∠BCD + 100° = 180°
⇒ ∠BCD = 80°
In ΔABC
AB = BC (given)
∠BCA = ∠CAB (Angles opposite to equal sides of a triangle)
∠BCA = 30°
also, ∠BCD = 80°
∠BCA + ∠ACD = 80°
⇒ 30° + ∠ACD = 80°
∠ACD = 50°
∠ECD = 50°

7. If diagonals of a cyclic quadrilateral are diameters of the circle through the vertices of the quadrilateral, prove that it is a rectangle.

Answer

Let ABCD be a cyclic quadrilateral and its diagonal AC and BD are the diameters of the circle through the vertices of the quadrilateral.
∠ABC = ∠BCD = ∠CDA = ∠DAB = 90° (Angles in the semi-circle)
Thus, ABCD is a rectangle as each internal angle is 90°.

8. If the non-parallel sides of a trapezium are equal, prove that it is cyclic.

Answer

Given,
ABCD is a trapezium where non-parallel sides AD and BC are equal.
Construction,
DM and CN are perpendicular drawn on AB from D and C respectively.
To prove,
ABCD is cyclic trapezium.
Proof:
In ΔDAM and ΔCBN,
AD = BC (Given)
∠AMD = ∠BNC (Right angles)
DM = CN (Distance between the parallel lines)
ΔDAM ≅ ΔCBN by RHS congruence condition.
Now,
∠A = ∠B by CPCT
also, ∠B + ∠C = 180° (sum of the co-interior angles)
⇒ ∠A + ∠C = 180°
Thus, ABCD is a cyclic quadrilateral as sum of the pair of opposite angles is 180°.

Page No: 186

9. Two circles intersect at two points B and C. Through B, two line segments ABD and PBQ are drawn to intersect the circles at A, D and P, Q respectively (see Fig. 10.40). Prove that ∠ACP = ∠QCD.
Answer

Chords AP and DQ are joined.
For chord AP,
∠PBA = ∠ACP (Angles in the same segment) — (i)
For chord DQ,
∠DBQ = ∠QCD (Angles in same segment) — (ii)
ABD and PBQ are line segments intersecting at B.
∠PBA = ∠DBQ (Vertically opposite angles) — (iii)
By the equations (i), (ii) and (iii),
∠ACP = ∠QCD

10. If circles are drawn taking two sides of a triangle as diameters, prove that the point of intersection of these circles lie on the third side.

Answer

Given,
Two circles are drawn on the sides AB and AC of the triangle ΔABC as diameters. The circles intersected at D.
Construction,
AD is joined.
To prove,
D lies on BC. We have to prove that BDC is a straight line.
Proof:
∠ADB = ∠ADC = 90° (Angle in the semi circle)
Now,
∠ADB + ∠ADC = 180°
⇒ ∠BDC is straight line.
Thus, D lies on the BC.

11. ABC and ADC are two right triangles with common hypotenuse AC. Prove that ∠CAD = ∠CBD.

Answer

Given,
AC is the common hypotenuse. ∠B = ∠D = 90°.
To prove,
∠CAD = ∠CBD

Proof:
Since, ∠ABC and ∠ADC are 90°. These angles are in the semi circle. Thus, both the triangles are lying in the semi circle and AC is the diameter of the circle.
⇒ Points A, B, C and D are concyclic.
Thus, CD is the chord.
⇒ ∠CAD = ∠CBD (Angles in the same segment of the circle)

12. Prove that a cyclic parallelogram is a rectangle.

Answer

Given,
ABCD is a cyclic parallelogram.
To prove,
ABCD is rectangle.
Proof:
∠1 + ∠2 = 180° (Opposite angles of a cyclic parallelogram)
also, Opposite angles of a cyclic parallelogram are equal.
Thus,
∠1 = ∠2
⇒ ∠1 + ∠1 = 180°
⇒ ∠1 = 90°
One of the interior angle of the paralleogram is right angled. Thus, ABCD is a rectangle.

 Question 1.
Prove that the line of centres of two intersecting circles subtends equal angles at the two points of intersection.
Solution:
Given: Two circles with centres O and O’ which intersect each other at C and D.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A1
To prove: ∠OCO’ = ∠ODO’
Construction: Join OC, OD, O’C and O’D
Proof: In ∆ OCO’and ∆ODO’, we have
OC = OD (Radii of the same circle)
O’C = O’D (Radii of the same circle)
OO’ = OO’ (Common)
∴ By SSS criterion, we get
∆ OCO’ ≅ ∆ ODO’
Hence, ∠OCO’ = ∠ODO’ (By CPCT)

 Question 2.
Two chords AB and CD of lengths 5 cm and 11 cm, respectively of a circle are parallel to each other and are on opposite sides of its centre. If the distance between AB and CD is 6 cm, find the radius of the circle.
Solution:
Let O be the centre of the given circle and let its radius be cm.
Draw ON ⊥ AB and OM⊥ CD since, ON ⊥ AB, OM ⊥ CD and AB || CD, therefore points N, O, M are collinear.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A2
Let ON = a cm
∴ OM = (6 – a) cm
Join OA and OC.
Then, OA = OC = b c m
Since, the perpendicular from the centre to a chord of the circle bisects the chord.
Therefore, AN = NB= 2.5 cm and OM = MD = 5.5 cm
In ∆OAN and ∆OCM, we get
OA2 = ON2 + AN2
OC2 = OM2 + CM2
⇒ b2 = a2 + (2.5)2
and, b2 = (6-a)2 + (5.5)2 …(i)
So, a2 + (2.5)2 = (6 – a)2 + (5.5)2
⇒ a2 + 6.25= 36-12a + a2 + 30.25
⇒ 12a = 60
⇒ a = 5
On putting a = 5 in Eq. (i), we get
b2 = (5)2 + (2.5)2
= 25 + 6.25 = 31.25
So, r = 31.25−−−−√ = 5.6cm (Approx.)

 

 Question 3.
The lengths of two parallel chords of a circle are 6 cm and 8 cm. If the smaller chord is at distance 4 cm from the centre, what is the distance of the other chord from the centre ?
Solution:
Let PQ and RS be two parallel chords of a circle with centre O such that PQ = 6 cm and RS = 8 cm.
Let a be the radius of circle.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A3
Draw ON ⊥ RS, OM ⊥ PQ. Since, PQ || RS and ON ⊥ RS, OM⊥ PQ, therefore points 0,N,M are collinear.
∵ OM = 4 cm and M and N are the mid-points of PQ and RS respectively.
PM = MQ = 12 PQ = 62 = 3 cm
and RN = NS = 12 RS = 82 = 4 cm
In ∆OPM, we have
OP2 = OM2 + PM2
⇒ a2 =42 + 32 = 16 + 9 = 25
⇒ a = 5
In ∆ORN, we have
⇒ OR2 = ON2 + RN2
⇒ a2 = ON2 + (4)2
⇒ 25 = ON2 + 16
⇒ ON2 = 9
⇒ ON = 3cm
Hence, the distance of the chord PS from the centre is 3 cm.

 

Question 4.
Let the vertex of an angle ABC be located outside a circle and let the sides of the angle intersect equal chords AD and CE with the circle. Prove that ∠ABC is equal to half the difference of the angles subtended by the chords AC and DE at the centre.
Solution:
Since, an exterior angle of a triangle is equal to the sum of the interior opposite angles.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A4
∴ In ∆BDC, we get
∠ADC = ∠DBC + ∠DCB …(i)
Since, angle at the centre is twice at a point on the remaining part of circle.
∴ ∠DCE = 12 ∠DOE
⇒ ∠DCB = 12 ∠DOE (∵ ∠DCE = ∠DCB)
∠ADC = 12 ∠AOC
∴ 12 ∠AOC = ∠ABC + 12 ∠DOE (∵ ∠DBC = ∠ABC)
∴ ∠ABC = 12 (∠AOC – ∠DOE)
Hence, ∠ABC is equal to half the difference of angles subtended by the chords AC and DE at the centre.

 

 Question 5.
Prove that the circle drawn with any side of a rhombus as diameter, passes through the point of intersection of its diagonals.
Solution:
Given: PQRS is a rhombus. PR and SQ are its two diagonals which bisect each other at right angles.
To prove: A circle drawn on PQ as diameter will pass through O.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A5
Construction: Through O, draw MN || PS and EF || PQ.
Proof : ∵ PQ = SR ⇒ 12 PQ = 12 SR
So, PN = SM
Similarly, PE = ON
So, PN = ON = NQ
Therefore, a circle drawn with N as centre and radius PN passes through P, O, Q.

 

 Question 6.
ABCD is a parallelogram. The circle through A, B and C intersect CD (produced if necessary) at E. Prove that AE = AD.
Solution:
Since, ABCE is a cyclic quadrilateral, therefore
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A6
∠AED+ ∠ABC= 180°
(∵ Sum of opposite angle of a cyclic quadrilateral is 180°) .. .(i)
∵ ∠ADE + ∠ADC = 180° (EDC is a straight line)
So, ∠ADE + ∠ABC = 180°
(∵ ∠ADC = ∠ABC opposite angle of a || gm).. .(ii)
From Eqs. (i) and (ii), we get
∠AED + ∠ABC = ∠ADE + ∠ABC
⇒ ∠AED = ∠ADE
∴ In ∆AED We have
∠AED = ∠ADE
So, AD = AE
(∵ Sides opposite to equal angles of a triangle are equal)

 

 Question 7.
AC and BD are chords of a circle which bisect each other. Prove that
(i) AC and BD are diameters,
(ii) ABCD is a rectangle.
Solution:
(i) Let BD and AC be two chords of a circle bisect at P.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A7
In ∆APB and ∆CPD, we get
PA = PC ( ∵ P is the mid-point of AC)
∠APB = ∠CPD (Vertically opposite angles)
and PB = PD (∵ P is the mid-point of BD)
∴ By SAS criterion
∆CPD ≅ ∆APB
∴ CD= AB (By CPCT) …(i)
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A7.1
∴ BD divides the circle into two equal parts. So, BD is a diameter.
Similarly, AC is a diameter.
(ii) Now, BD and AC bisect each other.
So, ABCD is a parallelogram.
Also, AC = BD
∴ ABCD is a rectangle.

 

Ex 10.6 Class 9 Maths Question 8.
Bisectors of angles A, B and C of a ∆ABC intersect its circumcircle at D, E and F, respectively. Prove that the angles of the ∆DEF are 90° – 12 A, 90° – 12 B and 90° – 12 C.
Solution:
∵ ∠EDF = ∠EDA + ∠ADF
∵ ∠EDA and ∠EBA are the angles in the same segment of the circle.
∴ ∠EDA = ∠EBA
and similarly ∠ADF and ∠FCA are the angles in the same segment and hence
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A8

 

Ex 10.6 Class 9 Maths Question 9.
Two congruent circles intersect each other at points A and B. Through A any line segment PAQ is drawn so that P, Q lie on the two circles. Prove that BP = BQ.
Solution:
Let O’ and O be the centres of two congruent circles.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A9
Since, AB is a common chord of these circles.
∴ ∠BPA = ∠BQA
(∵ Angle subtended by equal chords are equal)
⇒ BP = BQ

Ex 10.6 Class 9 Maths Question 10.
In any ∆ ABC, if the angle bisector of ∠A and perpendicular bisector of BC intersect, prove that they intersect on the circumcircle of the ∆ABC.
Solution:
(i) Let bisector of ∠A meet the circumcircle of ∆ABC at M.
Join BM and CM.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A10
∴ ∠MBC = ∠MAC (Angles in same segment)
and ∠BCM = ∠BAM (Angles in same segment)
But ∠BAM = ∠CAM (∵ AM is bisector of ∠A)…. .(i)
∴ ∠MBC = ∠BCM
So, MB = MC (Sides opposite to equal angles are equal)
So, M must lie on the perpendicular bisector of BC
(ii) Let M be a point on the perpendicular bisector of BC which lies on circumcircle of ∆ ABC.
Join AM.
NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.6 A10.1
Since, M lies on perpendicular bisector of BC.
∴ BM = CM
∠MBC = ∠MCB
But ∠MBC = ∠MAC (Angles in same segment)
and ∠MCB = ∠BAM (Angles in same segment)
So, from Eq. (i),
∠BAM = ∠CAM
AM is the bisector of A.
Hence, bisector of ∠A and perpendicular bisector of BC at M which lies on circumcircle of ∆ABC.

Important Links

Circles – Quick Revision Notes

Circles – Most Important Questions

Circles – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 9 Areas of Parallelograms and Triangles| EduGrown

In This Post we are  providing Chapter 9 Areas of Parallelograms and Triangles NCERT Solutions for Class 9 Maths which will be beneficial for students. These solutions are updated according to 2021-22 syllabus. These Areas of Parallelograms and Triangles Class 9 solutions can be really helpful in the preparation of Board exams and will provide you with in depth detail of the chapter.

We have solved every question stepwise so you don’t have to face difficulty in understanding the solutions. It will also give you concepts that are important for overall development of students. Class 9 Maths Areas of Parallelograms and Triangles NCERT Written Solutions  & Video Solution will be useful in higher classes as well because variety of questions related to these concepts can be asked so you must study and understand them properly.

NCERT Solutions for Class 9 Maths Chapter 9 Areas of Parallelograms and Triangles

Exercise 9.1

1. Which of the following figures lie on the same base and between the same parallels. In such a case, write the common base and the two parallels.

Answer

(i) Trapezium ABCD and ΔPDC lie on the same DC and between the same parallel lines AB and DC.
(ii) Parallelogram PQRS and  trapezium SMNR lie on the same base SR but not between the same parallel lines.

(iii) Parallelogram PQRS and ΔRTQ lie on the same base QR and between the same parallel lines QR and PS.
(iv) Parallelogram ABCD and ΔPQR do not lie on the same base but between the same parallel lines BC and AD.
(v) Quadrilateral ABQD and trapezium APCD lie on the same base AD and between the same parallel lines AD and BQ.
(vi) Parallelogram PQRS and parallelogram ABCD do not lie on the same base SR but between the same parallel lines SR and PQ.

Exercise 9.2

1. In Fig. 9.15, ABCD is a parallelogram, AE ⊥ DC and CF ⊥ AD. If AB = 16 cm, AE = 8 cm and CF = 10 cm, find AD.

Answer

Given,
AB = CD = 16 cm (Opposite sides of a parallelogram)
CF = 10 cm and AE = 8 cm
Now,
Area of parallelogram = Base × Altitude
= CD × AE = AD × CF
⇒ 16 × 8 = AD × 10
⇒ AD = 128/10 cm
⇒ AD = 12.8 cm

2. If E,F,G and H are respectively the mid-points of the sides of a parallelogram ABCD, show that
ar (EFGH) = 1/2 ar(ABCD).

Answer 

Given,
E,F,G and H are respectively the mid-points of the sides of a parallelogram ABCD.
To Prove,
ar (EFGH) = 1/2 ar(ABCD)
Construction,
H and F are joined.
Proof,
AD || BC and AD = BC (Opposite sides of a parallelogram)
⇒ 1/2 AD = 1/2 BC
Also,
AH || BF and and DH || CF
⇒ AH = BF and DH = CF (H and F are mid points)
Thus, ABFH and HFCD are parallelograms.
Now,
ΔEFH and ||gm ABFH lie on the same base FH and between the same parallel lines AB and HF.
∴ area of EFH = 1/2 area of ABFH — (i)
also, area of GHF = 1/2 area of HFCD — (ii)
Adding (i) and (ii),
area of ΔEFH + area of ΔGHF = 1/2 area of ABFH + 1/2 area of HFCD
⇒ area of EFGH = area of ABFH
⇒ ar (EFGH) = 1/2 ar(ABCD)

3. P and Q are any two points lying on the sides DC and AD respectively of a parallelogram ABCD. Show that ar(APB) = ar(BQC).

Answer

ΔAPB and ||gm ABCD are on the same base AB and between same parallel AB and DC.
Therefore,
ar(ΔAPB) = 1/2 ar(||gm ABCD) — (i)
Similarly,
ar(ΔBQC) = 1/2 ar(||gm ABCD) — (ii)
From (i) and (ii),
we have ar(ΔAPB) = ar(ΔBQC)

4. In Fig. 9.16, P is a point in the interior of a parallelogram ABCD. Show that
(i) ar(APB) + ar(PCD) = 1/2 ar(ABCD)
(ii) ar(APD) + ar(PBC) = ar(APB) + ar(PCD)
[Hint : Through P, draw a line parallel to AB.]

Answer 

(i) A line GH is drawn parallel to AB passing through P.
In a parallelogram,
AB || GH (by construction) — (i)
Thus,
AD || BC ⇒ AG || BH — (ii)
From equations (i) and (ii),
ABHG is a parallelogram.
Now,
In ΔAPB and parallelogram ABHG are lying on the same base AB and between the same parallel lines AB and GH.
∴ ar(ΔAPB) = 1/2 ar(ABHG) — (iii)
also,
In ΔPCD and parallelogram CDGH are lying on the same base CD and between the same parallel lines CD and GH.
∴ ar(ΔPCD) = 1/2 ar(CDGH) — (iv)
Adding equations (iii) and (iv),
ar(ΔAPB) + ar(ΔPCD) = 1/2 {ar(ABHG) + ar(CDGH)}
⇒ ar(APB) + ar(PCD) = 1/2 ar(ABCD)

(ii) A line EF is drawn parallel to AD passing through P.
In a parallelogram,
AD || EF (by construction) — (i)
Thus,
AB || CD ⇒ AE || DF — (ii)
From equations (i) and (ii),
AEDF is a parallelogram.
Now,
In ΔAPD and parallelogram AEFD are lying on the same base AD and between the same parallel lines AD and EF.
∴ ar(ΔAPD) = 1/2 ar(AEFD) — (iii)
also,
In ΔPBC and parallelogram BCFE are lying on the same base BC and between the same parallel lines BC and EF.
∴ ar(ΔPBC) = 1/2 ar(BCFE) — (iv)
Adding equations (iii) and (iv),
ar(ΔAPD) + ar(ΔPBC) = 1/2 {ar(AEFD) + ar(BCFE)}
⇒ ar(APD) + ar(PBC) = ar(APB) + ar(PCD)

5. In Fig. 9.17, PQRS and ABRS are parallelograms and X is any point on side BR. Show that
(i) ar (PQRS) = ar (ABRS)
(ii) ar (AXS) = 1/2 ar (PQRS) 

 
Answer
 
(i) Parallelogram PQRS and ABRS lie on the same base SR and between the same parallel lines SR and PB.

∴ ar(PQRS) = ar(ABRS) — (i)
(ii) In ΔAXS and parallelogram ABRS are lying on the same base AS and between the same parallel lines AS and BR.
∴ ar(ΔAXS) = 1/2 ar(ABRS) — (ii)
From (i) and (ii),
ar(ΔAXS) = 1/2 ar(PQRS)

Page No: 106

6. A farmer was having a field in the form of a parallelogram PQRS. She took any point A on RS and joined it to points P and Q. In how many parts the fields is divided? What are the shapes of these parts? The farmer wants to sow wheat and pulses in equal portions of the field separately. How should she do it?

Answer

The field is divided into three parts. The three parts are in the shape of triangle. ΔPSA, ΔPAQ and ΔQAR.
Area of ΔPSA + ΔPAQ + ΔQAR = Area of PQRS — (i) 
Area of ΔPAQ = 1/2 area of PQRS — (ii)
Triangle and parallelogram on the same base and between the same parallel lines.
From (i) and (ii),
Area of ΔPSA + Area of ΔQAR = 1/2 area of PQRS — (iii)
Clearly from (ii) and (iii),
Farmer must sow wheat or pulses in ΔPAQ or either in both ΔPSA and ΔQAR.

Exercise 9.3

1. In Fig.9.23, E is any point on median AD of a ΔABC. Show that ar (ABE) = ar(ACE).
 
Answer
 
Given,
AD is median of ΔABC. Thus, it will divide ΔABC into two triangles of equal area.
∴ ar(ABD) = ar(ACD) — (i)
also,
ED is the median of ΔABC.
∴ ar(EBD) = ar(ECD) — (ii)
Subtracting (ii) from (i),
ar(ABD) – ar(EBD) = ar(ACD) – ar(ECD)
⇒ ar(ABE) = ar(ACE)
 
2. In a triangle ABC, E is the mid-point of median AD. Show that ar(BED) = 1/4 ar(ABC).
 
 
Answer
 
ar(BED) = (1/2) × BD × DE 
As E is the mid-point of AD,
Thus, AE = DE 
As AD is the median on side BC of triangle ABC, 
Thus, BD = DC 
Therefore,
DE = (1/2)AD — (i)
BD = (1/2)BC — (ii)
From (i) and (ii),
ar(BED) = (1/2) × (1/2) BC × (1/2)AD 
⇒ ar(BED) = (1/2) × (1/2) ar(ABC)
⇒ ar(BED) = 1/4 ar(ABC)
 
 
 
 
3. Show that the diagonals of a parallelogram divide it into four triangles of equal area.
 
Answer
O is the mid point of AC and BD. (diagonals of bisect each other)
In ΔABC, BO is the median.
∴ ar(AOB) = ar(BOC) — (i)
also,
In ΔBCD, CO is the median.
∴ ar(BOC) = ar(COD) — (ii)
In ΔACD, OD is the median.
∴ ar(AOD) = ar(COD) — (iii)
In ΔABD, AO is the median.
∴ ar(AOD) = ar(AOB) — (iv)
From equations (i), (ii), (iii) and (iv),
ar(BOC) = ar(COD) = ar(AOD) = ar(AOB)
So, the diagonals of a parallelogram divide it into four triangles of equal area.
 
4. In Fig. 9.24, ABC and ABD are two triangles on the same base AB. If line- segment CD is bisected by AB at O, show that:
ar(ABC) = ar(ABD).
 
Answer
 
In ΔABC,
AO is the median. (CD is bisected by AB at O)
∴ ar(AOC) = ar(AOD) — (i) 
also, 
In ΔBCD,
BO is the median. (CD is bisected by AB at O)
∴ ar(BOC) = ar(BOD) — (ii)
Adding (i) and (ii) we get,
ar(AOC) + ar(BOC) = ar(AOD) + ar(BOD)
⇒ ar(ABC) = ar(ABD)
 
Page No: 163 

5. D, E and F are respectively the mid-points of the sides BC, CA and AB of a ΔABC.
Show that
(i) BDEF is a parallelogram.         (ii) ar(DEF) = 1/4 ar(ABC)
(iii) ar (BDEF) = 1/2 ar(ABC)

Answer
(i) In ΔABC,
EF || BC and EF = 1/2 BC (by mid point theorem)
also,
BD = 1/2 BC (D is the mid point)
So, BD = EF
also,
BF and DE will also parallel and equal to each other.
Thus, the pair opposite sides are equal in length and parallel to each other.
∴ BDEF is a parallelogram.

(ii) Proceeding from the result of (i),
BDEF, DCEF, AFDE are parallelograms.
Diagonal of a parallelogram divides it into two triangles of equal area.
∴ ar(ΔBFD) = ar(ΔDEF) (For parallelogram BDEF) — (i)
also,
ar(ΔAFE) = ar(ΔDEF) (For parallelogram DCEF) — (ii)
ar(ΔCDE) = ar(ΔDEF) (For parallelogram AFDE) — (iii)
From (i), (ii) and (iii)
ar(ΔBFD) = ar(ΔAFE) = ar(ΔCDE) = ar(ΔDEF)
⇒ ar(ΔBFD) + ar(ΔAFE) + ar(ΔCDE) + ar(ΔDEF) = arar(ΔABC)
⇒ 4 ar(ΔDEF) = ar(ΔABC) 
⇒ ar(DEF) = 1/4 ar(ABC)

(iii) Area (parallelogram BDEF) = ar(ΔDEF) + ar(ΔBDE) 
⇒ ar(parallelogram BDEF) = ar(ΔDEF) + ar(ΔDEF)
⇒ ar(parallelogram BDEF) = 2× ar(ΔDEF) ⇒ ar(parallelogram BDEF) = 2× 1/4  ar(ΔABC) ⇒ ar(parallelogram BDEF) = 1/2 ar(ΔABC)

6. In Fig. 9.25, diagonals AC and BD of quadrilateral ABCD intersect at O such that OB = OD.
If AB = CD, then show that:
(i) ar (DOC) = ar (AOB)
(ii) ar (DCB) = ar (ACB)
(iii) DA || CB or ABCD is a parallelogram.
[Hint : From D and B, draw perpendiculars to AC.]

Answer
Given,
OB = OD and AB = CD
Construction, 
DE ⊥ AC and BF ⊥ AC are drawn.
Proof:
(i) In ΔDOE and ΔBOF,
∠DEO = ∠BFO (Perpendiculars)
∠DOE = ∠BOF (Vertically opposite angles)
OD = OB (Given)
Therefore, ΔDOE ≅ ΔBOF by AAS congruence condition.
Thus, DE = BF (By CPCT) — (i)
also, ar(ΔDOE) = ar(ΔBOF) (Congruent triangles) — (ii)
Now,
In ΔDEC and ΔBFA,
∠DEC = ∠BFA (Perpendiculars)
CD = AB (Given)
DE = BF (From i)
Therefore,ΔDEC ≅ ΔBFA by RHS congruence condition.
Thus, ar(ΔDEC) = ar(ΔBFA) (Congruent triangles) — (iii)
Adding (ii) and (iii),
ar(ΔDOE) + ar(ΔDEC) = ar(ΔBOF) + ar(ΔBFA)
⇒ ar (DOC) = ar (AOB)

(ii)  ar(ΔDOC) = ar(ΔAOB) 
 ar(ΔDOC) + ar(ΔOCB) = ar(ΔAOB) + ar(ΔOCB)    (Adding ar(ΔOCB) to both sides)  ⇒ ar(ΔDCB) = ar(ΔACB)   (iii)  ar(ΔDCB) = ar(ΔACB) If two triangles are having same base and equal areas, these will be between same parallels DA || BC — (iv) For quadrilateral ABCD, one pair of opposite sides are equal (AB = CD) and other pair of opposite sides are parallel. Therefore, ABCD is parallelogram.

 7. D and E are points on sides AB and AC respectively of  ΔABC such that ar(DBC) = ar(EBC). Prove that DE || BC. 

Answer 
 
ΔDBC and ΔEBC are on the same base BC and also having equal areas. Therefore, they will lie between the same parallel lines. Thus, DE || BC.

8. XY is a line parallel to side BC of a triangle ABC. If BE || AC and CF || AB meet XY at E and F respectively, show that
ar(ΔABE) = ar(ΔAC)

Answer
Given,
XY || BC, BE || AC and CF || AB
To show,
ar(ΔABE) = ar(ΔAC)
Proof:
EY || BC (XY || BC) — (i)
also,
BE∥ CY (BE || AC) — (ii)
From (i) and (ii),
BEYC is a parallelogram. (Both the pairs of opposite sides are parallel.)
Similarly,
BXFC is a parallelogram.
Parallelograms on the same base BC and between the same parallels EF and BC.
 ar(BEYC) = ar(BXFC) (Parallelograms on the same base BC and between the same parallels EF and BC) — (iii)
Also,
△AEB and parallelogram BEYC are on the same base BE and between the same parallels BE and AC.
 ar(△AEB) = 1/2ar(BEYC) — (iv)
Similarly,
△ACF and parallelogram BXFC on the same base CF and between the same parallels CF and AB.
⇒ ar(△ ACF) = 1/2ar(BXFC) — (v)
From (iii), (iv) and (v),
ar(△AEB) = ar(△ACF)

9. The side AB of a parallelogram ABCD is produced to any point P. A line through A and parallel to CP meets CB produced at Q and then parallelogram PBQR is completed (see Fig. 9.26). Show that
ar(ABCD) = ar(PBQR).
[Hint : Join AC and PQ. Now compare ar(ACQ) and ar(APQ).]
Answer
AC and PQ are joined.
ar(△ACQ) = ar(△APQ) (On the same base AQ and between the same parallel lines AQ and CP)
⇒ ar(△ACQ) – ar(△ABQ) = ar(△APQ) – ar(△ABQ)
⇒ ar(△ABC) = ar(△QBP) — (i)
AC and QP are diagonals ABCD and PBQR. Thus,
ar(ABC) = 1/2 ar(ABCD) — (ii)
ar(QBP) = 1/2 ar(PBQR) — (iii)
From (ii) and (ii),
1/2 ar(ABCD) = 1/2 ar(PBQR)
⇒ ar(ABCD) = ar(PBQR)

10. Diagonals AC and BD of a trapezium ABCD with AB || DC intersect each other at O. Prove that ar (AOD) = ar (BOC).

Answer
△DAC and △DBC lie on the same base DC and between the same parallels AB and CD.
∴  ar(△DAC) = ar(△DBC)
⇒ ar(△DAC) − ar(△DOC) = ar(△DBC) − ar(△DOC)
 ar(△AOD) = ar(△BOC)

11. In Fig. 9.27, ABCDE is a pentagon. A line through B parallel to AC meets DC produced at F.
Show that
(i) ar(ACB) = ar(ACF)
(ii) ar(AEDF) = ar(ABCDE)
 
Answer
 
(i) △ACB and △ACF lie on the same base AC and between the same parallels AC and BF.
∴ ar(△ACB) = ar(△ ACF)
 
(ii) ar(△ACB) = ar(△ACF) 
⇒ ar(△ACB) + ar(△ACDE) = ar(△ACF) + ar(△ACDE) 
⇒ ar(ABCDE) = ar(△AEDF)
 
Page No: 164
 
12. A villager Itwaari has a plot of land of the shape of a quadrilateral. The Gram Panchayat of the village decided to take over some portion of his plot from one of the corners to construct a Health Centre. Itwaari agrees to the above proposal with the condition that he should be given equal amount of land in lieu of his land adjoining his plot so as to form a triangular plot. Explain how this proposal will be implemented.
 
Answer
Let ABCD be the plot of the land of the shape of a quadrilateral.
Construction,
Diagonal BD is joined. AE is drawn parallel BD. BE is joined which intersected AD at O. △BCE is the shape of the original field and △AOB is the area for constructing health centre. Also, △DEO land joined to the plot.
To prove:
ar(△DEO) = ar(△AOB)
Proof:
△DEB and △DAB lie on the same base BD and between the same parallel lines BD and AE.
ar(△DEB) = ar(△DAB)
⇒ ar(△DEB) – ar△DOB) = ar(△DAB) – ar(△DOB) 
⇒ ar(△DEO) = ar(△AOB)
 
13. ABCD is a trapezium with AB || DC. A line parallel to AC intersects AB at X and BC at Y. Prove that ar (ADX) = ar (ACY).
[Hint : Join CX.]
 
Answer
 
Given,
ABCD is a trapezium with AB || DC.
XY || AC
Construction,
CX is joined.
To Prove,
ar(ADX) = ar(ACY)
Proof:
ar(△ADX) = ar(△AXC) — (i) (On the same base AX and between the same parallels AB and CD)
also,
ar(△ AXC)=ar(△ ACY) — (ii) (On the same base AC and between the same parallels XY and AC.)
From (i) and (ii),
ar(△ADX)=ar(△ACY)
 
14. In Fig.9.28, AP || BQ || CR. Prove that
ar(AQC) = ar(PBR).
Answer
 
Given,
AP || BQ || CR
To Prove,
ar(AQC) = ar(PBR)
Proof:
ar(△AQB) = ar(△PBQ) — (i) (On the same base BQ and between the same parallels AP and BQ.)
also,
ar(△BQC) = ar(△BQR) — (ii) (On the same base BQ and between the same parallels BQ and CR.)
Adding (i) and (ii),
ar(△AQB) + ar(△BQC) = ar(△PBQ) + ar(△BQR) 
⇒ ar(△ AQC) = ar(△ PBR)
 
15. Diagonals AC and BD of a quadrilateral ABCD intersect at O in such a way that ar(AOD) = ar(BOC). Prove that ABCD is a trapezium.

Answer
Given,
ar(△AOD) = ar(△BOC)
To Prove,
ABCD is a trapezium.
Proof:
ar(△AOD) = ar(△BOC)
⇒ ar(△AOD) + ar(△AOB) = ar(△BOC) + ar(△AOB) 
⇒ ar(△ADB) = ar(△ACB)
Areas of △ADB and △ACB are equal. Therefore, they must lying between the same parallel lines.
Thus, AB ∥  CD
Therefore, ABCD is a trapezium.
 
16. In Fig.9.29, ar(DRC) = ar(DPC) and ar(BDP) = ar(ARC). Show that both the quadrilaterals ABCD and DCPR are trapeziums.
 
Answer
 
Given,
ar(DRC) = ar(DPC) and ar(BDP) = ar(ARC)
To Prove,
ABCD and DCPR are trapeziums.
Proof:
ar(△BDP) = ar(△ARC)
⇒ ar(△BDP) – ar(△DPC) = ar(△DRC)
⇒ ar(△BDC) = ar(△ADC)
ar(△BDC) = ar(△ADC). Therefore, they must lying between the same parallel lines.
Thus, AB ∥ CD
Therefore, ABCD is a trapezium.
also,
ar(DRC) = ar(DPC). Therefore, they must lying between the same parallel lines.
Thus, DC ∥ PR
Therefore, DCPR is a trapezium.

Important Links

Areas of Parallelograms and Triangles – Quick Revision Notes

Areas of Parallelograms and Triangles – Most Important Questions

Areas of Parallelograms and Triangles – Important MCQs

For Free Video Lectures – Click here

Read More