In the given figure, ∠OAB = 110° and ∠BCD = 130° then ∠ABC is equal to
(a) 40°
(b) 50°
(c) 60°
(d) 70° Solution 7
Correct option: (c)
Through B draw YBZ ∥ OA ∥ CD.
Now, OA ∥ YB and AB is the transversal.
⇒ ∠OAB + ∠YBA = 180° (interior angles are supplementary)
⇒ 110° + ∠YBA = 180°
⇒ ∠YBA = 70°
Also, CD ∥ BZ and BC is the transversal.
⇒ ∠DCB + ∠CBZ = 180° (interior angles are supplementary)
⇒ 130° + ∠CBZ = 180°
⇒ ∠CBZ = 50°
Now, ∠YBZ = 180° (straight angle)
⇒ ∠YBA + ∠ABC + ∠CBZ = 180°
⇒ 70° + x + 50° = 180°
⇒ x = 60°
⇒ ∠ABC = 60° Question 8
If two angles are complements of each other, then each angle is
An acute angle
An obtuse angle
A right angle
A reflex angle
Solution 8
Correct option: (a)
Two angles are said to be complementary, if the sum of their measures is 90°.
Clearly, the measures of each of the angles have to be less than 90°.
Hence, each angle is an acute angle.Question 9
An angle which measures more than 180° but less than 360°, is called
An acute angle
An obtuse angle
A straight angle
A reflex angle
Solution 9
Correct option: (d)
An angle which measures more than 180o but less than 360o is called a reflex angle.Question 10
The measure of an angle is five times its complement. The angle measures
25°
35°
65°
75°
Solution 10
Question 11
Two complementary angles are such that twice the measure of the one is equal to three times the measure of the other. The larger of the two measures
72°o
54°
63°
36°
Solution 11
Question 12
In the given figure, AOB is a straight line. If ∠AOC = 4x° and ∠BOC = 5x°, then ∠AOC =?
Solution 12
Question 13
In the given figure, AOB is a straight line. If ∠AOC = (3x + 10) ° and ∠BOC = (4x – 26) °, then ∠BOC =?
96°
86°
76°
106°
Solution 13
Question 14
In the given figure, AOB is a straight line. If ∠AOC = (3x – 10) °, ∠COD = 50° and ∠BOD = (x +20) °, then ∠AOC =?
40°
60°
80°
50°
Solution 14
Question 15
Which of the following statements is false?
Through a given point, only one straight line can be drawn
Through two given points, it is possible to draw one and only one straight line.
Two straight lines can intersect only at one point
A line segment can be produced to any desired length.
Solution 15
Correct option: (a)
Option (a) is false, since through a given point we can draw an infinite number of straight lines.Question 16
An angle is one-fifth of its supplement. The measure of the angle is
15°
30°
75°
150°
Solution 16
Question 17
In the adjoining figure, AOB is straight line. If x:y:z = 4:5:6, then y = ?
60°
80°
48°
72°
Solution 17
Question 18
In the given figure, straight lines AB and CD intersect at O. If ∠AOC =ϕ, ∠BOC = θ and θ = 3 ϕ, then ϕ =?
30°
40°
45°
60°
Solution 18
Question 19
In the given figure, straight lines AB and CD intersect at O. If ∠AOC + ∠BOD = 130°, then ∠AOD =?
65°
115°
110°
125°
Solution 19
Question 20
In the given figure AB is a mirror, PQ is the incident ray and and QR is the reflected ray. If ∠PQR = 108°, then ∠ AQP =?
72°
18°
36°
54°
Solution 20
Question 21
In the given figure, AB ∥ CD, If ∠BAO = 60° and ∠OCD = 110° then ∠AOC = ?
(a) 70°
(b) 60°
(c) 50°
(d) 40° Solution 21
Correct option: (c)
Let ∠AOC = x°
Draw YOZ ∥ CD ∥ AB.
Now, YO ∥ AB and OA is the transversal.
⇒ ∠YOA = ∠OAB = 60° (alternate angles)
Again, OZ ∥ CD and OC is the transversal.
⇒ ∠COZ + ∠OCD = 180° (interior angles)
⇒ ∠COZ + 110° = 180°
⇒ ∠COZ = 70°
Now, ∠YOZ = 180° (straight angle)
⇒ ∠YOA + ∠AOC + ∠COZ = 180°
⇒ 60° + x + 70° = 180°
⇒ x = 50°
⇒ ∠AOC = 50° Question 22
In the given figure, AB ‖ CD. If ∠AOC = 30° and ∠OAB = 100°, then ∠OCD =?
130°
150°
80°
100°
Solution 22
Question 23
In the given figure, AB ‖ CD. If ‖CAB = 80o and ∠EFC= 25°, then ∠CEF =?
65°
55°
45°
75°
Solution 23
Question 24
In the given figure, AB ‖ CD, CD ‖ EF and y:z = 3:7, then x = ?
108°
126°
162°
63°
Solution 24
Question 25
In the given figure, AB ‖ CD. If ∠APQ = 70° and ∠RPD = 120°, then ∠QPR =?
50°
60°
40°
35°
Solution 25
Question 26
In the given figure AB ‖ CD. If ∠EAB = 50° and ∠ECD=60°, then ∠AEB =?
50°
60°
70°
50°
Solution 26
Question 27
In the given figure, ∠OAB = 75°, ∠OBA=55° and ∠OCD = 100°. Then ∠ODC=?
20°
25°
30°
35°
Solution 27
Question 28
In the adjoining figure y =?
36°
54°
63°
72°
Solution 28
Exercise Ex. 7A
Question 1
Define the following terms:
(i) Angle (ii) Interior of an angle (iii) Obtuse angle (iv) Reflex angle (v) Complementary angles (vi) Supplementary anglesSolution 1
(i) Angle: Two rays having a common end point form an angle.
(ii) Interior of an angle: The interior of AOB is the set of all points in its plane, which lie on the same side of OA as B and also on same side of OB as A.
(iii) Obtuse angle: An angle whose measure is more than 90o but less than 180o, is called an obtuse angle.
(iv) Reflex angle: An angle whose measure is more than 180o but less than 360o is called a reflex angle.
(v) Complementary angles: Two angles are said to be complementary, if the sum of their measures is 90o.
(vi) Supplementary angles: Two angles are said to be supplementary, if the sum of their measures is 180o. Question 2(ii)
Find the complement of each of the following angles.
16oSolution 2(ii)
Complement of 16o = 90 – 16o = 74oQuestion 2(iv)
Find the complement of each of the following angles.
In the given figure, AOB is a straight line. Find the value of x. Hence, find AOC, COD and BOD.
Solution 3
Since BOD and DOA from a linear pair of angles.
BOD + DOA = 180o
BOD + DOC + COA = 180o
xo + (2x – 19)o + (3x + 7)o = 180o
6x – 12 = 180
6x = 180 + 12 = 192
x = 32
AOC = (3x + 7)o = (3 32 + 7)o = 103o
COD = (2x – 19)o = (2 32 – 19)o = 45o
and BOD = xo = 32o Question 4
In the given figure, x: y: z = 5: 4: 6. If XOY is a straight line, find the values of x, y and z.
Solution 4
x: y: z = 5: 4: 6
The sum of their ratios = 5 + 4 + 6 = 15
But x + y + z = 180o
[Since, XOY is a straight line]
So, if the total sum of the measures is 15, then the measure of x is 5.
If the sum of angles is 180o, then, measure of
And, if the total sum of the measures is 15, then the measure of y is 4.
If the sum of the angles is 180o, then, measure of
And z = 180o – x – y
= 180o – 60o – 48o
= 180o – 108o = 72o
x = 60, y = 48 and z = 72. Question 5
In the given figure, what value of x will make AOB, a straight line?
Solution 5
AOB will be a straight line, if two adjacent angles form a linear pair.
BOC + AOC = 180o
(4x – 36)o + (3x + 20)o = 180o
4x – 36 + 3x + 20 = 180
7x – 16 = 180o
7x = 180 + 16 = 196
The value of x = 28.Question 6
Two lines AB and CD intersect at O. If AOC = 50o, find AOD, BOD and BOC.
Solution 6
Since AOC and AOD form a linear pair.
AOC + AOD = 180o
50o + AOD = 180o
AOD = 180o – 50o = 130o
AOD and BOC are vertically opposite angles.
AOD = BOC
BOC = 130o
BOD and AOC are vertically opposite angles.
BOD = AOC
BOD = 50oQuestion 7
In the given figure, three coplanar lines AB,CD and EF intersect at a point O, forming angles as shown. Find the values of x,y,z and t.
Solution 7
Since COE and DOF are vertically opposite angles, we have,
COE = DOF
z = 50o
Also BOD and COA are vertically opposite angles.
So, BOD = COA
t = 90o
As COA and AOD form a linear pair,
COA + AOD = 180o
COA + AOF + FOD = 180o [t = 90o]
t + x + 50o = 180o
90o + xo + 50o = 180o
x + 140 = 180
x = 180 – 140 = 40
Since EOB and AOF are vertically opposite angles
So, EOB = AOF
y = x = 40
Thus, x = 40 = y = 40, z = 50 and t = 90Question 8
In the given figure, three coplanar lines AB,CD and EF intersect at a point O. Find the value of x. Hence, find AOD, COE and AOE.
Solution 8
Since COE and EOD form a linear pair of angles.
COE + EOD = 180o
COE + EOA + AOD = 180o
5x + EOA + 2x = 180
5x + BOF + 2x = 180
[EOA and BOF are vertically opposite angles so, EOA = BOF]
5x + 3x + 2x = 180
10x = 180
x = 18
Now AOD = 2xo = 2 18o = 36o
COE = 5xo = 5 18o = 90o
and, EOA = BOF = 3xo = 3 18o = 54oQuestion 9
Two adjacent angles on a straight line are in the ratio 5 : 4. Find the measure of each one of these angles.Solution 9
Let the two adjacent angles be 5x and 4x.
Now, since these angles form a linear pair.
So, 5x + 4x = 180o
9x = 180o
The required angles are 5x = 5x = 5 20o = 100o
and 4x = 4 20o = 80oQuestion 10
If two straight lines intersect each other in such a way that one of the angles formed measures 90o, show that each of the remaining angles measures 90o.Solution 10
Let two straight lines AB and CD intersect at O and let AOC = 90o.
Now, AOC = BOD [Vertically opposite angles]
BOD = 90o
Also, as AOC and AOD form a linear pair.
90o + AOD = 180o
AOD = 180o – 90o = 90o
Since, BOC = AOD [Verticallty opposite angles]
BOC = 90o
Thus, each of the remaining angles is 90o.Question 11
Two lines AB and CD intersect at a point O such that BOC +AOD = 280o, as shown in the figure. Find all the four angles.
Solution 11
Since, AOD and BOC are vertically opposite angles.
AOD = BOC
Now, AOD + BOC = 280o [Given]
AOD + AOD = 280o
2AOD = 280o
AOD =
BOC = AOD = 140o
As, AOC and AOD form a linear pair.
So, AOC + AOD = 180o
AOC + 140o = 180o
AOC = 180o – 140o = 40o
Since, AOC and BOD are vertically opposite angles.
AOC = BOD
BOD = 40o
BOC = 140o, AOC = 40o , AOD = 140o and BOD = 40o.Question 12
Two lines AB and CD intersect each other at a point O such that ∠AOC : ∠AOD = 5 : 7. Find all the angles.
In the given figure, three lines AB, CD and EF intersect at a point O such that ∠AOE = 35° and ∠BOD = 40°. Find the measure of ∠AOC, ∠BOF, ∠COF and ∠DOE.
In the given figure, the two lines AB and CD intersect at a point O such that ∠BOC = 125°. Find the values of x, y and z.
Solution 14
∠AOC + ∠BOC = 180° (linear pair of angles)
⇒ x + 125 = 180°
⇒ x = 55°
Now, ∠AOD = ∠BOC (vertically opposite angles)
⇒ y = 125°
Also, ∠BOD = ∠AOC (vertically opposite angles)
⇒ z = 55° Question 15
If two straight lines intersect each other then prove that the ray opposite to the bisector of one of the angles so formed bisects the vertically opposite angle.Solution 15
Given : AB and CD are two lines which are intersecting at O. OE is a ray bisecting the BOD. OF is a ray opposite to ray OE.
To Prove: AOF = COF
Proof : Since are two opposite rays, is a straight line passing through O.
AOF = BOE
and COF = DOE
[Vertically opposite angles]
But BOE = DOE (Given)
AOF = COF
Hence, proved.Question 16
Prove that the bisectors of two adjacent supplementary angles include a right angle.Solution 16
Given: is the bisector of BCD and is the bisector of ACD.
To Prove: ECF = 90o
Proof: Since ACD and BCD forms a linear pair.
ACD + BCD = 180o
ACE + ECD + DCF + FCB = 180o
ECD + ECD + DCF + DCF = 180o
because ACE = ECD
and DCF = FCB
2(ECD) + 2 (CDF) = 180o
2(ECD + DCF) = 180o
ECD + DCF =
ECF = 90o (Proved)
Exercise Ex. 7C
Question 1
In the given figure, l ∥ m and a transversal t cuts them. If ∠1 = 120°, find the measure of each of the remaining marked angles.
Solution 1
Given, ∠1 = 120°
Now, ∠1 + ∠2 = 180° (linear pair)
⇒ 120° + ∠2 = 180°
⇒ ∠2 = 60°
∠1 = ∠3 (vertically opposite angles)
⇒ ∠3 = 120°
Also, ∠2 = ∠4 (vertically opposite angles)
⇒ ∠4 = 60°
Line l ∥ line m and line t is a transversal.
⇒ ∠5 = ∠1 = 120° (corresponding angles)
∠6 = ∠2 = 60° (corresponding angles)
∠7 = ∠3 = 120° (corresponding angles)
∠8 = ∠4 = 60° (corresponding angles)Question 2
In the given figure, l ∥ m and a transversal t cuts them. If ∠7 = 80°, find the measure of each of the remaining marked angles.
Solution 2
Given, ∠7 = 80°
Now, ∠7 + ∠8 = 180° (linear pair)
⇒ 80° + ∠8 = 180°
⇒ ∠8 = 100°
∠7 = ∠5 (vertically opposite angles)
⇒ ∠5 = 80°
Also, ∠6 = ∠8 (vertically opposite angles)
⇒ ∠6 = 100°
Line l ∥ line m and line t is a transversal.
⇒ ∠1 = ∠5 = 80° (corresponding angles)
∠2 = ∠6 = 100° (corresponding angles)
∠3 = ∠7 = 80° (corresponding angles)
∠4 = ∠8 = 100° (corresponding angles) Question 3
In the given figure, l ∥ m and a transversal t cuts them. If ∠1 : ∠2 = 2 : 3, find the measure of each of the marked angles.
Solution 3
Given, ∠1 : ∠2 = 2 : 3
Now, ∠1 + ∠2 = 180° (linear pair)
⇒ 2x + 3x = 180°
⇒ 5x = 180°
⇒ x = 36°
⇒ ∠1 = 2x = 72° and ∠2 = 3x = 108°
∠1 = ∠3 (vertically opposite angles)
⇒ ∠3 = 72°
Also, ∠2 = ∠4 (vertically opposite angles)
⇒ ∠4 = 108°
Line l ∥ line m and line t is a transversal.
⇒ ∠5 = ∠1 = 72° (corresponding angles)
∠6 = ∠2 = 108° (corresponding angles)
∠7 = ∠3 = 72° (corresponding angles)
∠8 = ∠4 = 108° (corresponding angles) Question 4
For what value of x will the lines l and m be parallel to each other?
Solution 4
Lines l and m will be parallel if 3x – 20 = 2x + 10
[Since, if corresponding angles are equal, lines are parallel]
3x – 2x = 10 + 20
x = 30Question 5
For what value of x will the lines l and m be parallel to each other?
*Question modified, back answer incorrect.Solution 5
For lines l and m to be parallel to each other, the corresponding angles (3x + 5)° and (4x)° should be equal.
⇒ (3x + 5)° = 4x°
⇒ x = 5° Question 6
In the given figure, AB || CD and BC || ED. Find the value of x.
Solution 6
Since AB || CD and BC is a transversal.
So, BCD = ABC = xo [Alternate angles]
As BC || ED and CD is a transversal.
BCD + EDC = 180o
BCD + 75o =180o
BCD = 180o – 75o = 105o
ABC = 105o [since BCD = ABC]
xo = ABC = 105o
Hence, x = 105. Question 7
In the given figure, AB || CD || EF. Find the value of x.
Solution 7
Since AB || CD and BC is a transversal.
So, ABC = BCD [atternate interior angles]
70o = xo + ECD(i)
Now, CD || EF and CE is transversal.
So,ECD + CEF = 180o [sum of consecutive interior angles is 180o]
ECD + 130o = 180o
ECD = 180o – 130o = 50o
Putting ECD = 50o in (i) we get,
70o = xo + 50o
x = 70 – 50 = 20Question 8
In the give figure, AB ∥ CD. Find the values of x, y and z.
Solution 8
AB ∥ CD and EF is transversal.
⇒ ∠AEF = ∠EFG (alternate angles)
Given, ∠AEF = 75°
⇒ ∠EFG = y = 75°
Now, ∠EFC + ∠EFG = 180° (linear pair)
⇒ x + y = 180°
⇒ x + 75° = 180°
⇒ x = 105°
∠EGD = ∠EFG + ∠FEG (Exterior angle property)
⇒ 125° = y + z
⇒ 125° = 75° + z
⇒ z = 50°
Thus, x = 105°, y = 75° and z = 50° Question 9(i)
Ineach of the figures given below, AB || CD. Find the value of x in each case.
Solution 9(i)
Through E draw EG || CD. Now since EG||CD and ED is a transversal.
So,GED = EDC = 65o[Alternate interior angles]
Since EG || CD and AB || CD,
EG||AB and EB is transversal.
So,BEG = ABE = 35o[Alternate interior angles]
So,DEB = xo
BEG + GED = 35o + 65o = 100o.
Hence, x = 100.Question 9(ii)
Ineach of the figures given below, AB || CD. Find the value of x in each case.
Solution 9(ii)
Through O draw OF||CD.
Now since OF || CD and OD is transversal.
CDO + FOD = 180o
[sum of consecutive interior angles is 180o]
25o + FOD = 180o
FOD = 180o – 25o = 155o
As OF || CD and AB || CD [Given]
Thus, OF || AB and OB is a transversal.
So,ABO + FOB = 180o [sum of consecutive interior angles is 180o]
55o + FOB = 180o
FOB = 180o – 55o = 125o
Now, xo = FOB + FOD = 125o + 155o = 280o.
Hence, x = 280.Question 9(iii)
Ineach of the figures given below, AB || CD. Find the value of x in each case.
Solution 9(iii)
Through E, draw EF || CD.
Now since EF || CD and EC is transversal.
FEC + ECD = 180o
[sum of consecutive interior angles is 180o]
FEC + 124o = 180o
FEC = 180o – 124o = 56o
Since EF || CD and AB ||CD
So, EF || AB and AE is a trasveral.
So,BAE + FEA = 180o
[sum of consecutive interior angles is 180o]
116o + FEA = 180o
FEA = 180o – 116o = 64o
Thus,xo = FEA + FEC
= 64o + 56o = 120o.
Hence, x = 120.Question 10
In the given figure, AB || CD. Find the value of x.
Solution 10
Through C draw FG || AE
Now, since CG || BE and CE is a transversal.
So, GCE = CEA = 20o [Alternate angles]
DCG = 130o – GCE
= 130o – 20o = 110o
Also, we have AB || CD and FG is a transversal.
So, BFC = DCG = 110o [Corresponding angles]
As, FG || AE, AF is a transversal.
BFG = FAE [Corresponding angles]
xo = FAE = 110o.
Hence, x = 110Question 11
In the given figure, AB || PQ. Find the values of x and y.
Solution 11
Since AB || PQ and EF is a transversal.
So, CEB = EFQ [Corresponding angles]
EFQ = 75o
EFG + GFQ = 75o
25o + yo = 75o
y = 75– 25 = 50
Also, BEF + EFQ = 180o [sum of consecutive interior angles is 180o] BEF = 180o – EFQ
= 180o – 75o
BEF = 105o
FEG + GEB = BEF = 105o
FEG = 105o – GEB = 105o – 20o = 85o
In EFG we have,
xo + 25o + FEG = 180o
Hence, x = 70. Question 12
In the given figure, AB || CD. Find the value of x.
Solution 12
Since AB || CD and AC is a transversal.
So, BAC + ACD = 180o [sum of consecutive interior angles is 180o]
ACD = 180o – BAC
= 180o – 75o = 105o
ECF = ACD [Vertically opposite angles]
ECF = 105o
Now in CEF,
ECF + CEF + EFC =180o 105o + xo + 30o = 180o
x = 180 – 30 – 105 = 45
Hence, x = 45. Question 13
In the given figure, AB || CD. Find the value of x.
Solution 13
Since AB || CD and PQ a transversal.
So, PEF = EGH [Corresponding angles]
EGH = 85o
EGH and QGH form a linear pair.
So, EGH + QGH = 180o
QGH = 180o – 85o = 95o
Similarly, GHQ + 115o = 180o
GHQ = 180o – 115o = 65o
In GHQ, we have,
xo + 65o + 95o = 180o
x = 180 – 65 – 95 = 180 – 160
x = 20 Question 14
In the given figure, AB || CD. Find the values of x, y and z.
Solution 14
Since AB || CD and BC is a transversal.
So, ABC = BCD
x = 35
Also, AB || CD and AD is a transversal.
So, BAD = ADC
z = 75
In ABO, we have,
xo + 75o + yo = 180o
35 + 75 + y = 180
y = 180 – 110 = 70
x = 35, y = 70 and z = 75. Question 16
In the given figure, AB || CD. Prove that p + q – r = 180.
Solution 16
Through F, draw KH || AB || CD
Now, KF || CD and FG is a transversal.
KFG = FGD = ro (i)
[alternate angles]
Again AE || KF, and EF is a transversal.
So,AEF + KFE = 180o
KFE = 180o – po (ii)
Adding (i) and (ii) we get,
KFG + KFE = 180 – p + r
EFG = 180 – p + r
q = 180 – p + r
i.e.,p + q – r = 180Question 17
In the given figure, AB || CD and EF || GH. Find the values of x, y, z and t.
Solution 17
PRQ = xo = 60o [vertically opposite angles]
Since EF || GH, and RQ is a transversal.
So, x = y [Alternate angles]
y = 60
AB || CD and PR is a transversal.
So, [Alternate angles]
[since ]
x + QRD = 110o
QRD = 110o – 60o = 50o
In QRS, we have,
QRD + to + yo = 180o
50 + t + 60 = 180
t = 180 – 110 = 70
Since, AB || CD and GH is a transversal
So, zo = to = 70o [Alternate angles]
x = 60 , y = 60, z = 70 and t = 70 Question 18
In the given figure, AB ∥ CD and a transversal t cuts them at E and F respectively. If EG and FG are the bisectors of ∠BEF and ∠EFD respectively, prove that ∠EGF = 90°.
Solution 18
AB ∥ CD and a transversal t cuts them at E and F respectively.
⇒ ∠BEF + ∠DFE = 180° (interior angles)
⇒ ∠GEF + ∠GFE = 90° ….(i)
Now, in ΔGEF, by angle sum property
∠GEF + ∠GFE + ∠EGF = 180°
⇒ 90° + ∠EGF = 180° ….[From (i)]
⇒ ∠EGF = 90° Question 19
In the given figure, AB ∥ CD and a transversal t cuts them at E and F respectively. If EP and FQ are the bisectors of ∠AEF and ∠EFD respectively, prove that EP ∥ FQ.
Solution 19
Since AB ∥ CD and t is a transversal, we have
∠AEF = ∠EFD (alternate angles)
⇒ ∠PEF = ∠EFQ
But, these are alternate interior angles formed when the transversal EF cuts EP and FQ.
∴ EP ∥ FQQuestion 20
In the given figure, BA ∥ ED and BC ∥ EF. Show that ∠ABC = ∠DEF.
Solution 20
Construction: Produce DE to meet BC at Z.
Now, AB ∥ DZ and BC is the transversal.
⇒ ∠ABC = ∠DZC (corresponding angles) ….(i)
Also, EF ∥ BC and DZ is the transversal.
⇒ ∠DZC = ∠DEF (corresponding angles) ….(ii)
From (i) and (ii), we have
∠ABC = ∠DEF Question 21
In the given figure, BA ∥ ED and BC ∥ EF. Show that ∠ABC + ∠DEF = 180°.
Solution 21
Construction: Produce ED to meet BC at Z.
Now, AB ∥ EZ and BC is the transversal.
⇒ ∠ABZ + ∠EZB = 180° (interior angles)
⇒ ∠ABC + ∠EZB = 180° ….(i)
Also, EF ∥ BC and EZ is the transversal.
⇒ ∠BZE = ∠ZEF (alternate angles)
⇒ ∠BZE = ∠DEF ….(ii)
From (i) and (ii), we have
∠ABC + ∠DEF = 180° Question 22
In the given figure, m and n are two plane mirrors perpendicular to each other. Show that the incident ray CA is parallel to the reflected ray BD.
Solution 22
Let the normal to mirrors m and n intersect at P.
Now, OB ⊥ m, OC ⊥ n and m ⊥ n.
⇒ OB ⊥ OC
⇒ ∠APB = 90°
⇒ ∠2 + ∠3 = 90° (sum of acute angles of a right triangle is 90°)
By the laws of reflection, we have
∠1 = ∠2 and ∠4 = ∠3 (angle of incidence = angle of reflection)
⇒ ∠1 + ∠4 = ∠2 + ∠3 = 90°
⇒ ∠1 + ∠2 + ∠3 + ∠4 = 180°
⇒ ∠CAB + ∠ABD = 180°
But, ∠CAB and ∠ABD are consecutive interior angles formed, when the transversal AB cuts CA and BD.
∴ CA ∥ BD Question 23
In the figure given below, state which lines are parallel and why?
Solution 23
In the given figure,
∠BAC = ∠ACD = 110°
But, these are alternate angles when transversal AC cuts AB and CD.
Hence, AB ∥ CD. Question 24
Two lines are respectively perpendicular to two parallel lines. Show that they are parallel to each other.Solution 24
Let the two parallel lines be m and n.
Let p ⊥ m.
⇒ ∠1 = 90°
Let q ⊥ n.
⇒ ∠2 = 90°
Now, m ∥ n and p is a transversal.
⇒ ∠1 = ∠3 (corresponding angles)
⇒ ∠3 = 90°
⇒ ∠3 = ∠2 (each 90°)
But, these are corresponding angles, when transversal n cuts lines p and q.
∴ p ∥ q.
Hence, two lines which are perpendicular to two parallel lines, are parallel to each other.
NCERT solutions for Class 7 Science have been provided below to aid the students with answering the questions correctly, using a logical approach and methodology. CBSE Class 7th Science solutions provide ample material to enable students to form a good base with the fundamentals of the NCERT Class 7 Science textbook.
Chapter 3 Fibre to Fabric
Q.1. You must be familiar with the following nursery rhymes: (i) ‘Baa baa black sheep, have you any Wool.’ (ii) ‘Mary had a little lamb, whose fleece was white as snow.’ Answer the following: (a) Which parts of the black sheep have wool? (b) What is meant by the white fleece of the lamb? Ans. (a) The hairy skin called fleece has wool in black sheep. (b) White fleece of the lamb means the white coloured hairy skin.
Q.2. The silkworm is (a) a caterpillar (b) a larva. Choose the correct option. (i) (a) (ii) (b) (iii) both (a) and (b) (iv) neither (a) nor (b) Ans. (iii) both (a) and (b).
Q.3. Which of the following does not yield wool? (i) Yak (ii) Camel (iii) Goat (iv) Woolly dog Ans. (iv) Woolly dog
Q.4. What is meant by the following terms? (i) Rearing (ii) Shearing (iii) Sericulture Ans. (i) Rearing: The process of keeping, feeding, breeding and medical care of useful animals is called rearing of animals. These animals produce one or more useful products for htiman beings. (ii) Shearing: The process of removing the fleece of the sheep alongwith thin layer of skin is called shearing. (iii) Sericulture: The rearing of silkworms for obtaining silk is called sericulture.
Q.5. Given below is a sequence of steps in the processing of wool. Which are the missing steps? Add them. Shearing, ________ , sorting,________, __________ Ans. Shearing, scouring, sorting, picking out of burrs, colouring, rolling. Q.6 Make sketches of the two stages in the life history of the silk moth which are directly related to the production of silk Ans.
Q.7. Out of the following, which are the two terms related to silk production? Sericulture, floriculture, moriculture, apiculture and silviculture. Hints: (i) Silk production involves cultivation of mulberry leaves and rearing silkworms. (ii) Scientific name of mulberry is Morus alba. Ans. (i) Sericulture (ii) Moriculture
Q.8. Match the words of Column I with those given in Column II: Ans Q.9. Given below is a crossword puzzle based on this lesson. Use hints to fill in the blank spaces with letters that complete the words.
NCERT solutions for Class 7 Science have been provided below to aid the students with answering the questions correctly, using a logical approach and methodology. CBSE Class 7th Science solutions provide ample material to enable students to form a good base with the fundamentals of the NCERT Class 7 Science textbook.
Chapter 2 Nutrition in Animals
Q.1.Fill in the blanks: (a) The main steps of nutrition in humans are ___________, ___________, ___________ , ___________ and ___________ (b) The largest gland in the human body is ___________.
(c) The stomach releases hydrochloric acid and ___________ juices which act on food.
(d) The inner wall of the small intestine has many finger-like outgrowths called ___________ (e) Amoeba digests its food in the ___________ . Ans.(a) ingestion, digestion, absorption, assimilation, egestion (b) liver (c) digestive (d) villi (e) food vacuole.
Q.2. Mark ‘T’ if the statement is true and ‘F’ if it is false: (a) Digestion of starch starts in the stomach. (T/F) (b) The tongue helps in mixing food with saliva. (T/F) (c) The gall bladder temporarily stores bile. (T/F) (d) The ruminants bring back swallowed grass into their mouth and chew it for sometime. (T/F) Ans. a) F (b) T (c) T (d) T
Q.3.Tick (S) mark the correct answer in each of the following: (a) Fat is completely digested in the (i) stomach (ii) mouth (in) small intestine (iv) large intestine
(b) Water from the undigested food is absorbed mainly in the: (i) Stomach (ii) Food pipe (iii) Small intestine (iv) Large intestine
Ans.(a) (iii) Small intestine (b) (iv) Large intestine
Q.4.Match the items of column I with those given in column II:
Q.5. What are villi? What is their location and function? Ans. The finger like projections in the inner walls of the small intestine is called villi. These are found in small intestine. Function: The villi increase the surface area for absorption of the digested food
Q.6. Where is the bile produced? Which component of the food does it help to digest? Ans. Bile is produced in liver. The bile juice stored in sac called the gall bladder. It helps in the digestion of fats.
Q.7. Name the type of carbohydrate that can be digested by ruminants but not by humans. Give the reason also. Ans. Cellulose is the carbohydrate that can be digested by ruminants. Ruminants have large sac like structure between the small intestine and large intestine. The cellulose of the food is digested by the action of certain bacteria which are not present in humans.
Q.8. Why do we get instant energy from glucose? Ans. Because it easily breaks down in the cell with the help of oxygen which provides instant energy to the organism. Glucose does not need digestion, it is directly absorbed into the blood.
Q.9. Which part of the digestive canal is involved in: (i) Absorption of food ________ . (ii) Chewing of food ________ . (iii) Killing of bacteria ________ . (iv) Complete digestion of food ________ . (v) Formation of faeces ________ . Ans. (i) Small intestine (ii) Mouth (iii) Stomach (iv) Small intestine (v) Large intestine
Q. 10. Write one similarity and one difference between the nutrition in amoeba and human beings. Ans. Similarity: The digestive juices in amoeba are secreted into food vacuole and in human beings the digestive juices are secreted in stomach and small intestine. Then the juices convert complex food into simpler soluble and absorbable substances. ‘ Difference: Amoeba captures the food with help of pseudopodia and engulf it. In human beings food is taken by the mouth.
Q.11. Match the items of Column I with suitable items in Column II.
Ans.
Q.12.Label Fig. 2.11 of the digestive system (as given in the NCERT Textbook Exercise)
Ans. Q.13. Can we survive only on raw, leafy vegetables/grass? Discuss. Ans. We know that the animals, fungi, bacteria, non-green plants and human being do not have the ability to make their own food. They depend upon autotrophs for their food directly or indirectly. The green plant (leafy vegetables/grass) trap solar energy and make their own food in the form of glucose. So, we can say that leafy vegetables and grass can provide sufficient energy to help us survive.
NCERT solutions for Class 7 Science have been provided below to aid the students with answering the questions correctly, using a logical approach and methodology. CBSE Class 7th Science solutions provide ample material to enable students to form a good base with the fundamentals of the NCERT Class 7 Science textbook.
Chapter 1 Nutrition in Plants | Science
Q.1. Why do organisms need to take food? Ans. Food is needed by all organisms for many purposes: (a) The main function of food is to help in growth.
(b) Food provides energy for movements such as running, walking or raising our arm.
(c) Food is also needed for replacement and repairing damaged parts of body. (d) Food gives us resistance to fight against diseases and protects us from infections
Q.3. How would you test the presence of starch in leaves? Ans. The presence of starch in leaves can be tested by Iodine test. When we remove chlorophyll from leaf by boiling it in alcohol and then put 2 drops of iodine solution, its colour change to blue indicates the presence of starch.
Q.4. Give a brief description of the process of synthesis of food in green plants. Ans. The green plants have chlorophyll in the leaves. The leaves use C02 and water to make food in presence of sunlight. Q.5. Show with the help of a sketch that the plants are the ultimate source of food.
Q.6. Fill in the blanks: (a) Green plants are called ________________ since they synthesise their own food. (b) The food synthesised by the plants is stored as ________________ . (c) In photosynthesis solar energy is captured by the pigment called ________________ (d) During photosynthesis plants take in ________________ and release ________________ . Ans. (a) autotrophs (b) starch (c) chlorophyll (d) carbon dioxide, oxygen
Q.7. Name the following: (i) A parasitic plant with yellow, slender and tubular stem. (ii) A plant that has both autotrophic and heterotrophic mode of nutrition. (iii) The pores through which leaves exchange gases. Ans. (i) cuscuta (ii) Insectivorous plant (iii) Stomata
Q.8. Tick the correct answer: (a) Amarbel is an example of: (i) Autotroph (ii) Parasite (iii) Saprotroph (iv) Host
(b) The plant which traps and feeds on insects is: (a) Cuscuta (ii) China rose {iii) Pitcher plant (iu) Rose Ans. (a) (ii) Parasite (b) (iii) Pitcher plant
Q.9. Match the items given in Column I with those in Column II:
Q.10. Mark T’ if the statement is true and ‘F’ if it is false:
(i) Carbon dioxide is released during photosynthesis. (T/F) (ii) Plants which synthesise their food themselves are called saprotrophs. (T/F) (iii) The product of photosynthesis is not a protein. (T/F) (iv) Solar energy is converted into chemical energy during photosynthesis. (T/F) Ans. (a) F (ii) F (iii) T (iu) T
Q.11.Choose the correct option from the following. Which part of the plant takes in carbon dioxide from the air for photosynthesis? (i) Root hair (ii) Stomata (iii) Leaf veins (iv) Sepals Ans. (ii) Stomata
Q.12. Choose the correct option from the following: Plants take carbon dioxide from the atmosphere mainly through their: (i) Roots (ii) Stem (iii) Flowers (iv) Leaves Ans. (iv) Leaves
NCERT Solutions for Class 7 Maths are solved by experts in order to help students to obtain excellent marks in their annual examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 7 Maths NCERT Solutions with a detailed explanation i.e., we have solved all the question with step by step solutions in understandable language. So students having great knowledge over NCERT Solutions Class 7 Maths can easily make a grade in their board exams.
Question 1. Identify the nets which can be used to make cubes (cut out copies of the nets and try them): (i) (ii) (iii) (iv) (v) (vi) Solution: Cube’s nets are (ii), (iii), (iv) and (vi).
Question 2. Dice are cubes with dots on each face. Opposite faces of a die always have a total of seven dots on them. Here are two nets to make dice (cubes); the numbers inserted in each square indicate the number of dots in that box. (i) (ii) Insert suitable numbers in the blanks, remembering that the number on the opposite faces should total 7. Solution: According to the given condition, that opposite faces of a die always have a total of 7 dots on them, we insert the suitable numbers in the blanks as follows: (i) (ii)
Question 3. Can this be a net for a die? Explain your answer. Solution: No; Because one pair of opposite faces will have 1 and 4 on them whose total is not 7 and another pair of opposite faces will have 3 and 6 on them whose total is also not 7.
Question 4. Here is an incomplete net for making a cube. Complete it in at least two different ways. Remember that a cube has six faces. How many are there on the net here? (Give two-separate diagrams. If you like, you may use a squared sheet for easy manipulation.) Solution: A cube has six faces, so the complete net for making a cube in at least two different ways are as follows : (i) (ii)
Question 5. Match the nets with appropriate solids: Solution: After matching the nets with appropriate solids, we get the following pairs: (a) – (ii) (b) – (iii) (c) – (iv) (d) – (i)
Question 1. Use isometric dot paper and make an isometric sketch to teach one of the given shapes : (i) Solution:
(ii) Solution:
(iii) Solution:
(iv) Solution:
Question 2. The dimensions of a cuboid are 5 cm, 3 cm, and 2 cm. Draw three different isometric sketches of this cuboid. Solution: Given, the dimensions of a cuboid are 5 cm, 3 cm, and 2 cm. Three different isometric sketches of a cuboid are as follows :
(i) When the length and height of the front face are 5 cm and 3 cm, respectively. (ii) When the length and height of the front face are 2 cm and 5 cm, respectively.
(iii) Make an oblique sketch for each one of the given isometric shapes:
Question 3. There cubes each with a 2 cm edge are placed side by side to form a cuboid. Sketch an oblique or isometric sketch of this cuboid. Solution: Oblique sketch: Isometric sketch:
Question 4. Make an oblique sketch for each one of the given isometric shapes. (i) Solution: We know that an oblique sketch does not have proportional lengths but it conveys all important aspects of the appearance of the solid. So, oblique sketch for each one of the appearances of the solid. So, the oblique sketch for each one of the given isometric sketch is as follows: (ii) Solution: We know that an oblique sketch does not have proportional lengths but it conveys all important aspects of the appearance of the solid. So, oblique sketch for each one of the appearances of the solid. So, the oblique sketch for each one of the given isometric sketch is as follows :
Question 5. Give (i) an oblique sketch and (ii) an isometric sketch for each of the following:
(a) A cuboid of dimensions 5 cm, 3 cm, and 2 cm. (Is your sketch unique? Solution: (a) (i) Oblique sketch of a cuboid of dimensions 5 cm, 3 cm, and 2 cm is as follows: (ii) An isometric sketch of this cuboid is as follows : No, these sketches are not unique.
(b) A cube with an edge 4 cm long. Solution: (i) Oblique sketch of the cube of edge 4 cm is as follows : (ii) An isometric sketch of this cube is as follows:
Question 1. What cross-sections do you get when you give a (i) vertical cut (ii) horizontal cut to the following solids (a) A brick (b) A round apple (c) A die (d) A circular pipe (e) An ice cream cone Solution:
Question 1. A bulb is kept burnings just right above the following solids. Name the shape of the shadows obtained in each case. Attempt to give a rough sketch of the shadow. (You may try to experiment first and then answer these questions). (i) (ii) (iii) Solution:
Question 2. Here are the shadows of some 3-D objects, when seen under the lamp of an overhead projector. Identify the solid(s) that match each shadow. (There may be multiple answers for these) (i) (ii) (iii) (iv) Solution:
Question 3. Examine if the following are true statements :
(i) The cube can cast a shadow in the shape of a rectangle. Solution: True, the cube can cast a shadow in the shape of a rectangle.
(ii) The cube can cast a shadow in the shape of a hexagon. Solution: False, the cube can not cast a shadow in the shape of a hexagon.
NCERT Solutions for Class 7 Maths are solved by experts in order to help students to obtain excellent marks in their annual examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 7 Maths NCERT Solutions with a detailed explanation i.e., we have solved all the question with step by step solutions in understandable language. So students having great knowledge over NCERT Solutions Class 7 Maths can easily make a grade in their board exams.
Question 1. Copy the figures with punched holes and find the axes symmetry for the following:
(a) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(b) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(c) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(d) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(e) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(f) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(g) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(h) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(i) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(j) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(k) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
(l) Solution: The axis of symmetry corresponding to the given punched holes are shown by dotted lines in the figures as under :
Question 2. Given the lines of symmetry, find the order holes:
(a) Solution: With the respect to the given lines of symmetry, the order holes are marked in the given figures as order:
(b) Solution: With the respect to the given lines of symmetry, the order holes are marked in the given figures as order:
(c) Sol: With the respect to the given lines of symmetry, the order holes are marked in the given figures as order:
(d) Solution: With the respect to the given lines of symmetry, the order holes are marked in the given figures as order:
(e) Solution: With the respect to the given lines of symmetry, the order holes are marked in the given figures as order:
Question 3. In the following figures, the mirror line (i.e., the line of symmetry) is given as a dotted line. Complete each figure performing reflection in the dotted (mirror) line. (You might perhaps place a mirror along the dotted line and look into the mirror for the image) Are you able to recall the name of the figure you complete? Solution: (a) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures:
(b) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures:
(c) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures :
(d) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures :
(e) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures :
(f) Solution: Corresponding to the given line of symmetry, the completed figure is as under. Their respective names are also given the figures :
Question 4. The following figures have more than one line of symmetry. Such figures are said to have multiple lines of symmetry. Identify, multiple lines of symmetry, if any, in each of the following figures : Solution:
(a) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(b) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(c) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(d) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(e) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(f) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(g) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
(h) solution: The multiple lines of symmetry in respect of the given figures are shown by dotted lines as under :
Question 5. Copy the figure given here. Take any one diagonal as a line of symmetry and shade a few more squares to make the figure symmetric about a diagonal. Is there more than one way to do that? Will the figure be symmetric about both the diagonals? Solution: Let us mark the vertices of the square as A, B, C and D. Take the diagonal BD as a line of symmetry and shade a few more squares as shown to make the figure symmetric about this diagonal. There is only one way to do it. Clearly, the figure is symmetric about the second diagonal AC. Hence, the figure is symmetric about both the diagonals.
Question 6. Copy the diagram and complete each shape to be symmetric about the mirror line(s):
(a) Solution: Completed shape symmetric about the mirror lines are as under :
(b) Solution: Completed shape symmetric about the mirror lines are as under :
(c) Solution: Completed shape symmetric about the mirror lines are as under :
(d) Solution: Completed shape symmetric about the mirror lines are as under :
Question 7. State the number of lines of symmetry for the following figures: (a) An equilateral triangle (b) An isosceles triangle (c) A scalene triangle (d) A square (e) A rectangle (f) A rhombus (g) A parallelogram (h) A quadrilateral (i) A regular hexagon (j) A circle Solution:
Figure
Number of lines of symmetry
(a)
An equilateral triangle
3
(b)
An isosceles triangle
1
(c)
A scalene triangle
0
(d)
A square
4
(e)
A rectangle
2
(f)
A rhombus
2
(g)
A parallelogram
0
(h)
A quadrilateral
0
(i)
A regular hexagon
6
(j)
A circle
Infinite
Question 8. What letters of the English alphabet have reflectional symmetry (i.e., symmetry related to mirror reflection).
(a) a vertical mirror Solution: The English alphabet letters having reflectional symmetry about a vertical mirror are A, H, I, M, 0, T, U, V, W, X, Y
(b) a horizontal mirror Solution: The English alphabet having reflectional symmetry about a horizontal mirror are B, C, D, E, H, I, O, and X
(c) both horizontal and vertical mirrors. Solution: The English alphabet having reflectional symmetry about both horizontal and vertical mirrors are H, I, O, and X
Question 9. Give three examples of shapes with no line of symmetry. Solution: Three examples of shapes with no line of symmetry are
A scalene triangle
A parallelogram
An irregular quadrilateral
Question 10. What another name can you give to the line of symmetry of
(a) an isosceles triangle? Solution: Another name for the line of symmetry of an isosceles triangle is median.
(b) a circle? Solution: Another name for the line of symmetry of a circle is the diameter.
Question 1. Which of the following figures have rotational symmetry of order more than 1: (a) (b) (c) (d) (e) (f) Solution: Figures (a), (b), (d), (e), and (f) have rotational symmetry of order more than 1.
Question 2. Give the order of rotational symmetry for each figure : (a) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(b) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(c) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(d) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(e) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(f) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(g) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
(h) Solution: Let us mark a point A on each figure and also indicate the angle through which the figure is to be rotated as under :
Now to find the rotational symmetry, we proceed as under :
In figure (a): it requires two rotations, each through an angle of 180°, about the marked point (x) to come back to its original position. So, its rotational symmetry is of order 2.
In figure (b): It requires two rotations, each through an angle of 180°, about the marked point (x) to come back to its original position. So, its rotational symmetry is of order 2.
In figure (c): The triangle requires three rotations, each through an angle of 120° about the marked point to come back to its original position. So, it has rotational symmetry of order 3.
In figure (d): The figure requires four rotations, each through an angle of 90°, about the marked point (x) to come back to its original position. So, its rotational symmetry is of order 4.
n figure (e): The figure requires four rotations, each through an angle of 90°, about the marked point (x) to come back to its original position. So, its rotational symmetry is of order 4.
In figure (f): The regular pentagon requires five rotations, each through an angle of 72°, about the marked point to come back to its original position. So, it has rotational symmetry of order 5.
In figure (g): The figure requires six rotations, each through an angle of 60°, about the marked point to come back to its original position. So, it has rotational symmetry of order 6.
In figure (h): The figure requires three rotations each through an angle of 120°, about the marked point to come back to its original position. So, it has rotational symmetry of order 3.
Question 1. Name any two figures that have both line symmetry and rotational symmetry. Solution:
Circle
Equilateral triangle
Question 2. Draw, wherever possible, a rough sketch of (i) a triangle with both line and rotational symmetries of order more than 1. Solution: Three lines of symmetry Also, an equilateral triangle has rotational symmetry of order 3 as shown below:
(ii) a triangle with only line symmetry and no rotational symmetry of order more than 1. Solution: One line of symmetry but no rotational symmetry of order more than 1.
(iii) a quadrilateral with rotational symmetry of order more than 1 but not a line symmetry. Solution: No line of symmetry but have rotational symmetry of order more than 1.
(iv) a quadrilateral with line symmetry but not a rotational symmetry or order more than 1. Solution: One line of symmetry but no rotational symmetry of order more than 1.
Question 3. If a figure has two or more lines of symmetry, should it have rotational symmetry of order more than 1? Solution: When a figure has two or more lines of symmetry, then the figure should have rotational symmetry of order more than 1.
Question 4. Fill in the blanks:
Shape
Centre of Rotation
Order of Rotation
Angle of Rotation
Square
Rectangle
Rhombus
Equilateral Triangle
Regular Hexagon
Circle
Semicircle
Solution:
Shape
Centre of Rotation
Order of Rotation
Angle of Rotation
Square
Yes
4
90°
Rectangle
Yes
4
90°
Rhombus
Yes
4
90°
Equilateral Triangle
Yes
3
120°
Regular Hexagon
Yes
6
60°
Circle
Yes
Infinite
Any angle
Semicircle
Yes
4
90°
Question 5. Name the quadrilaterals which have both line and rotational symmetry of order more than 1. Solution:
Square
Rectangle
Question 6. After rotating by 60° about a center, a figure looks exactly the same as its original position. At what other angles will this happen for the figure? Solution: The other angles are 120°, 180°, 240°, 300°, 360°.
Question 7. Can we have rotational symmetry of order more than 1 whose angle of rotation is
NCERT Solutions for Class 7 Maths are solved by experts in order to help students to obtain excellent marks in their annual examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 7 Maths NCERT Solutions with a detailed explanation i.e., we have solved all the question with step by step solutions in understandable language. So students having great knowledge over NCERT Solutions Class 7 Maths can easily make a grade in their board exams.
Question 4. Express the number appearing in the following statements in standard form:
(a) The distance between Earth and Moon is 384,000,000 m. Solution: The mean distance between Earth and Moon = 384,000,000 m = 3.84 × 100000000 m = 3.84 × 108 m
(b) Speed of light in vaccum is 300,000,000 m/s. Solution: Speed of light in vaccum = 300,000,000 m/s = 3.0 × 100000000 m/s = 3.0 × 108 m/s
(c) Diameter of the Earth is 1,27,56,000 m. Solution: Diameter of the Earth 1,27,56,000 m = 1.2756 × 10000000 m = 1.2756 × 107
(d) Diameter of the Sun is 1,400,000,000 m. Solution: Diameter of the Sun = 1,400,000,000 m = 1.4 × 1000000000 m = 1.4 × 109 m
(e) In a galaxy there are on4m average 100,000,000,000 stars. Solution: In a galaxy there are on an average = 100,000,000,000 stars = 1 × 100000000000 stars = 1 × 1011 stars
(f) The universe is estimated to be 12,000,000,000 years old. Solution: The universe is estimated to be 12,000,000,000 years old = 12 × 1,000,000,000 = 1.2 × 1010 year
(g) The distance of the Sun from the center of the Milky Way Galaxy is estimated to be 300,000,000,000,000,000,000 m. Solution: The distance of Sun from the centre of the Milky Way Galaxy is estimated to be = 300,000,000,000,000,000,000 = 3 × 100000000000000000000 = 3 × 1020 m
(h) 60,230,000,000,000,000,000,000 molecules are contained in a drop of water weighing 1.8 gm. Solution: Number of molecules contained in a drop of water weighing 1.8 gm = 60,230,000,000,000,000,000,000 = 6.023 × 10000000000000000000000 = 6.023 × 1020
(i) The Earth has 1,353,000,000 cubic km of seawater. Solution: The Earth has 1,353,000,000 cubic km of seawater i.e., 1.353 × 1,000,000,000 = 1.353 × 109 cubic km.
(j) The population of India was about 1,027,000,000 in March, 2001. Solution: The population of India was about in March 2001 = 1,027,000,000 = 1.027 × 1000000000 = 1.027 × 109
NCERT Solutions for Class 7 Maths are solved by experts in order to help students to obtain excellent marks in their annual examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 7 Maths NCERT Solutions with a detailed explanation i.e., we have solved all the question with step by step solutions in understandable language. So students having great knowledge over NCERT Solutions Class 7 Maths can easily make a grade in their board exams.
Question 1. Get the algebraic expressions in the following cases using variables, constants and arithmetic operations.
Subtraction of z from y.
One-half of the sum of numbers x and y.
The number z multiplied by itself
One-fourth of the product of numbers p and q.
Numbers x and y both squared and added.
Number 5 added to three times the product of numbers m and n.
Product of numbers y and z subtracted from 10.
Sum of numbers a and b subtracted from their product.
Solution:
y – z
12 ( x + y )
z2
14 pq
x2 + y2
3mn + 5
10 – yz
ab – ( a + b )
Question 2. (i) Identify the terms and their factors in the following expressions. Show the terms and factors by tree diagrams.
(a) x – 3 Solution:
(b) 1 + x + x2 Solution:
(c) y – y3 Solution:
(d) 5xy2 + 7x2y Solution:
(e) – ab + 2b2 – 3a2 Solution:
(ii) Identify terms and factors in the expressions given below : (a) -4x + 5 (b) -4x + 5y (c) 5y + 3y2 (d) xy + 2x2 y2 (e) pq + q (f) 1.2ab – 2.4b + 3.6a (g) 34 x + 14 (h) 0.1p2 + 0.2q2 Solution:
Question 3. Identify the numerical coefficients terms (other than constants) in the following expressions : (i) 5 – 3t2 (ii) 1 + t + t2 + f3 (iii) x + 2xy + 3y (iv) 100m + 1000n (v) – p2q2 + 7 pq (vi) 1.2a + 0.8b (vii) 3.14r2 (viii) 2 (l + b) (ix) 0.1y + 0.01y2 Solution:
Question 4. (a) Identify terms that contain x and give the coefficient of x. (i) y2x + y (ii) 13y2 – 8yx (iii) x + y + 2 (iv) 5 + z + zx (v) 1 + x + xy (vi) 12xy2 + 25 (vii) 7x + xy2 Solution:
(b) Identify terms that contain y2 and give the coefficient of y2. (i) 8 – xy2 (ii) 5y2 + 7x (iii) 2x2y – 15xy2 + 7y2 Solution:
Question 5. Classify into monomials, binomials, and 4y trinomials (i) 4y – 7z (ii) y2 (iii) x + y – xy (iv) 100 (v) ab – a – b (vi) 5 – 3t (vii) 4p2q – 4pq2 (viii) 7mn (ix) z2 – 3z + 8 (x) a2 + b2 (xi) z2 + z (xii) 1 + x + x2 Solution: We know that an algebraic expression containing only one term is called a monomial. So, the monomials are : (ii), (iv), and (viii).
We know that an algebraic expression containing two terms is called a binomial. So, the binomials are : (i), (vi), (vii), (x) and (xi).
We know that an algebraic expression containing three terms is called a trinomial. So, the trinomial are : (iii), (v), (ix) and (xii).
Question 6. State whether a given pair of terms j is of like or unlike terms:
1,100
-7x, 52 x
-29 x, -29 y
14 xy, 42 yx
4m2p, 4mp2
12xz, 12x2 z2.
Solution:
Like
Like
Unlike
Like
Unlike
Unlike
Question 7. Identify like terms in the following: (a) – xy2, -4yx2, 8x2, 2xy2, 7y, – 11x2, – 100x, – 11yx, 20x2y, – 6x2, y, 2xy, 3x Solution: In the given terms, like terms are grouped as under :
(b) 10pq, 7p, 8q, – p2q2, – 7qp, – 100q,- 23, 12q2p2, – 5p2, 41, 2405p, 78qp, 13p2q, qp2, 701p2 Solution: In the given terms, like terms are grouped as under :
Question 1. Simplify combining like terms: (i) 21b -32 + 7b- 206 (ii) -z2 + 13z2 -5z + 7z3 – 152 (iii) p – (p – q) – q – (q – p) (iv) 3a – 2b — ab – (a – b + ab) + 3ab + 6 – a (v) 5x2y – 5x2 + 3yx2 – 3y2 + x2 – y2 + 8xy2 -3y2 (vi) (3y2 + 5y – 4) – (8y – y2 – 4) Solution: (i) 21b – 32 + 7b – 206 Re-arranging the like terms, we get 216 + 7b – 206 – 32 = (21 + 7 – 20)b – 32 = 8b – 32 which is required.
(ii) -z2 + 13z2 – 5z – 15z Re-arranging the like terms, we get 7z3 – z2 + 13z2 – 5z + 5z – 15z = 7z3 + (-1 + 13)z2 + (-5 – 15)z = 7z3 + 12z2 – 20z which is required.
(iii) p – (p – q) – q – (q – p) =p – p + q – q – q + p Re-arranging the like terms, we get = p – q which is required.
(iv) 3a – 2b – ab – (a – b + ab) + 3ab + b – a = 3a – 2b – ab – a + b – ab + 3ab + b – a Re-arranging the like terms, we get = 3a – a – a – 2b + b + b – ab – ab + 3ab = a + ab which is required.
(v) 5x2y – 5x2 + 3yx2 – 3y2 + x2 – y2 + 8xy2 – 3y2 Re-arranging the like terms, we get 5x2y + 3x2y + 8xy2 – 5x2 + x2 – 3y2 – y2 – 3y2 = 8x2y + 8xy2 – 4x2 – 7y2 which is required.
(vi) (3y2 + 5y – 4) – (8y – y2 – 4) = 3y2 + 5y – 4 – 8y + y2 + 4 (Solving the brackets) Re-arranging the like terms, we get = 3y2 + y2 + 5y – 8y – 4 + 4 = 4y2 – 3y which is required.
(ii) t – 8tz, 3tz – z, z – t t – 8tz + 3tz – z + z – t Re-arranging the like terms, we get t – t – 8tz + 3tz – z + z ⇒ 0 – 5 tz + 0 ⇒ -5tz which is required.
(iii) -7mn + 5, 12mn + 2, 9mn – 8, -2mn – 3 = -7mn + 5 + 12mn + 2 + 9mn – 8 + (-2mn) – 3 Re-arranging the like terms, we get -7mn + 12 mn + 9mn – 2 mn + 5 + 2 – 8 – 3 = 12 mn – 4 which is required.
(iv) a + b – 3, b – a + 3, a – b + 3 ⇒ a + b – 3 + b – a + 3 + a – b + 3 Re-arranging the like terms, we get a – a + a + b + b – b – 3 + 3 + 3 ⇒ a + b + 3 which is required.
Ex 12.2 Class 7 Maths Question 5. What should be taken away from 3x2 – 4y2 + 5xy + 20 to obtain -x2 – y2 + 6xy + 20? Solution: Let A be taken away. ∴ (3x2 – 4y2 + 5 xy + 20)-A = -x2 – y2 + 6xy + 20 ⇒ A = (3x2 – 4y2 + 5xy + 20) – (-x22 – y2 + 6xy + 20) = 3x2 – 4y2 + 5xy + 20 + x2 + y2 – 6xy – 20 = 3x2 + x2 – 4y2 + y2 + 5xy – 6xy + 20 – 20 = 4x2 – 3y2 – xy is required expression.
Ex 12.2 Class 7 Maths Question 6. (a) From the sum of 3x – y + 11 and -y – 11, subtract 3x – y – 11. (b) From the sum of 4 + 3x and 5 – 4x + 2x2, subtract the sum of 3x2 – 5x and -x2 + 2x + 5. Solution: (a) Sum of 3x – y + 11 and -y – 11 = (3x – y + 11) + (-y – 11) = 3x – y + 11 – y – 11 ∴ 3x – 2y – (3x – 2y) – (3x – y – 11) = 3x – 2y – 3x + y + 11 = 3x – 3x – 2y + y + 11 = -y + 11 is required solution.
(b) Sum of (4 + 3x) and (5 – 4x + 2x2) = 4 + 3x + 5 – 4x + 2x2 = 2x2 – 4x + 3x + 9 = 2x2 – x + 9 Sum of (3x2 – 5x) and (-x2 + 2x + 5) = (3x2 – 5x) + (-x2 + 2x + 5) = 3x2 – 5x – x2 + 2x + 5 = 2x2 – 3x + 5 Now (2x2 – x + 9) – (2x2 – 3x + 5) = 2x2 – x + 9 – 2x2 + 3x – 5 = 2x2 – 2x2 + 3x – x + 4 = 2x + 4 is required expression.
Question 1. If m = 2, find the value of: (i) m – 2 (ii) 3m – 5 (iii) 9 – 5m (iv) 3m2 – 2m – 7 (v) 5m2−4 Solution: (i) m – 2 Putting m = 2, we get 2 – 2 = 0
(ii) 3m – 5 Putting m = 2, we get 3 × 2 – 5 = 6 – 5 = 1
(iii) 9 – 5m Putting m = 2, we get 9 – 5 × 2 = 9 – 10 = -1
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 3. If a = 2, b = -2, find the value of: (i) a2 + b2 (ii) a2 + ab + b2 (iii) a2 – b2 Solution: (i) a2 + b2 Putting a = 2 and b = -2, we get (2)2 + (-2)2 = 4 + 4 = 8
(ii) a2 + ab + b2 Putting a = 2 and b = -2, we get (2)2 + 2(-2) + (-2)2 = 4 – 4 + 4 = 4
(iii) a2 – b2 Putting a = 2 and b = -2, we get (2)2 – (-2)2 = 4 – 4 = 0
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 4. When a = 0, b = -1, find the value of the given expressions: (i) 2a + 2b (ii) 2a2 + b2 + 1 (iii) 2a2b + 2ab2 + ab (iv) a2 + ab + 2 Solution: (i) 2a + 2b = 2(0) + 2(-1) = 0 – 2 = -2 which is required.
(ii) 2a2 + b2 + 1 = 2(0)2 + (-1)2 + 1 =0 + 1 + 1 = 2 which is required.
(iii) 2a2b + 2ab2 + ab = 2(0)2 (-1) + 2(0)(-1)2 + (0)(-1) =0 + 0 + 0 = 0 which is required.
(iv) a2 + ab + 2 = (0)2 + (0)(-1) + 2 = 0 + 0 + 2 = 0 which is required.
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 5. Simplify the expressions and find the value if x is equal to 2. (i) x + 7 +4(x – 5) (ii) 3(x + 2) + 5x – 7 (iii) 6x + 5(x – 2) (iv) 4(2x – 1) + 3x + 11 Solution: (i) x + 7 + 4(x – 5) = x + 7 + 4x – 20 = 5x – 13 Putting x = 2, we get = 5 × 2 – 13 = 10 – 13 = -3 which is required.
(ii) 3(x + 2) + 5x – 7 = 3x + 6 + 5x -7 = 8x – 1 Putting x = 2, we get = 8 × 2 – 1 = 16 – 1 = 15 which is required.
(iii) 6x + 5(x – 2) = 6x + 5x – 10 = 11 × – 10 Putting x = 2, we get = 11 × 2 – 10 = 22 – 10 = 12 which is required.
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 6. Simplify these expressions and find their values if x = 3, a = -1, b = -2. (i) 3x – 5 – x + 9 (ii) 2 – 8x + 4x + 4 (iii) 3a + 5 – 8a + 1 (iv) 10 – 3b – 4 – 55 (v) 2a – 2b – 4 – 5 + a Solution: (i) 3x – 5 – x + 9 = 2x + 4 Putting x = 3, we get 2 × 3 + 4 = 6 + 4 = 10 which is required.
(ii) 2 – 8x + 4x + 4 = -8x + 4x + 2 + 4 = -4x + 6 Putting x = 2, we have = -4 × 2 + 6 = -8 + 6 =-2 which is required.
(iii) 3a + 5 – 8a +1 = 3a – 8a + 5 + 1 = -5a + 6 Putting a = -1, we get = -5(-1) + 6 = 5 + 6 = 11 which is required.
(iv) 10 – 3b – 4 – 5b = -3b – 5b + 10 – 4 = -8b + 6 Putting b = -2, we get = -8(-2) + 6 = 16 + 6 = 22 which is required.
(v) 2a – 2b – 4 – 5 + a = 2a + a – 2b – 4 – 5 = 3a – 26 – 9 Putting a = -1 and b = -2, we get = 3(-1) – 2(-2) – 9 = -3 + 4 – 9 = 1 – 9 = -8 which is required.
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 7. (i) If z = 10, find the value of z2 – 3(z – 10). (ii) If p = -10, find the value of p2 -2p – 100. Solution: (i) z2 – 3(z – 10) = z2 – 3z + 30 Putting z = 10, we get = (10)2 – 3(10) + 30 = 1000 – 30 + 30 = 1000 which is required.
(ii) p2 – 2p – 100 Putting p = -10, we get (-10)2 – 2(-10) – 100 = 100 + 20 – 100 = 20 which is required.
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 8. What should be the value of a if the value of 2x2 + x – a equals to 5, when x = 0? Solution: 2x2 + x – a = 5 Putting x = 0, we get 2(0)2 + (0) – a = 5 0 + 0 – a = 5 -a = 5 ⇒ a = -5 which is required value.
Ex 12.3 Class 7 Maths Question 9. Simplify the expression and find its value when a = 5 and b = -3. 2(a2 + ab) + 3 – ab Solution: 2(a2 + ab) + 3 – ab = 2a2 + 2ab + 3 – ab = 2a2 + 2ab – ab + 3 = 2ab + ab + 3 Putting, a = 5 and b = -3, we get = 2(5)2 + (5)(-3) + 3 = 2 × 25 – 15 + 3 = 50 – 15 + 3 = 53 – 15 = 38 Hence, the required value = 38.
Question 1. Observe the patterns of digits made from line segments of equal length. You will find such segmented digits on the display of electronic watches or calculators. If the number of digits formed is taken to be n, the number of segments required to form n digits is given by the algebraic expression appearing on the right of each pattern. How many segments are required to form 5, 10, 100 digits of the kind 6, 4, 3. Solution: (i) The number of line segments required to form n digits is given by the expressions. For 5 figures, the number of line segments = 5 × 5 + 1 = 25 + 1 = 26 For 10 figures, the number of line segments = 5 × 10 + 1 = 50 + 1 = 51 For 100 figures, the number of line segments = 5 × 100 + 1 = 500 + 1 = 501
(ii) For 5 figures, the number of line segments =3 ×5 + 1 = 15 + 1 = 16 For 10 figures, the number of line segments = 3 × 10 + 1 = 30 + 1 = 31 For 100 figures, the number of line segments = 3 × 100 + 1 = 300 + 1 = 301
(iii) For 5 figures, the number of line numbers = 5 × 5 + 2 = 25 + 2 = 27 For 10 figures, the number of line segments = 5 × 10 + 2 = 50 + 2 = 52 For 100 figures, the number of line segments = 5 × 100 + 2 = 500 + 2 = 502
Ex 12.4 Class 7 Maths Question 2. Use the given algebraic expression to complete the table of number patterns:
S.No.
Expression
Terms
1st
2nd
3rd
4th
5th
…
10th
…
100th
…
(i)
2n – 1
1
3
5
7
9
–
19
–
–
–
(ii)
3n + 2
5
8
11
14
–
–
–
–
–
–
(iii)
4n + 1
5
9
13
17
–
–
–
–
–
–
(iv)
7n + 20
27
34
41
48
–
–
–
–
–
–
(v)
n2 + 1
2
5
10
17
–
–
–
–
10,001
–
Solution: (i) Given expression is 2n – 1 For n = 100, 2 × 100 – 1 = 200 – 1 = 199
(ii) Given expression is 3n + 2 For n = 5, 3 × 5 + 2 = 15 + 2 = 17 For n = 10, 3 × 10 + 2 = 30 + 2 = 32 For n = 100, 3 × 100 + 2 = 300 + 2 = 302
(iii) Given expression is 4n + 1 For n = 5, 4 × 5 + 1 = 20 + 1 = 21 For n = 10, 4 × 10 + 1 = 40 + 1 = 41 For n = 100, 4 × 100 + 1 = 400 + 1 = 401
(iv) Given expression is 7n + 20 For n = 5, 7 × 5 + 20 = 35 + 20 = 55 For n = 10, 7 × 10 + 20 = 70 + 20 = 90 For n = 100, 7 × 100 + 20 = 700 + 20 = 720
(v) Given expression is n2 + 1 For n = 5, 52 + 1 = 25 + 1 = 26 For n = 10, 102 + 1 = 100 + 1 = 101
NCERT Solutions for Class 7 Maths are solved by experts in order to help students to obtain excellent marks in their annual examination. All the questions and answers that are present in the CBSE NCERT Books has been included in this page. We have provided all the Class 7 Maths NCERT Solutions with a detailed explanation i.e., we have solved all the question with step by step solutions in understandable language. So students having great knowledge over NCERT Solutions Class 7 Maths can easily make a grade in their board exams.
Question 1. The length and the breadth of a rectangular piece of land are 500 m and 300 m respectively. Find (i) its area (ii) the cost of the land if 1 m2 of the land costs ₹ 10,000. Solution: (i) For a rectangular piece of land, Length = 500 m Breadth = 300 m ∴ Area of the rectangular piece of land = Length × Breadth , = 500 × 300 m2 = 150,000 m2
(ii) 1 m2 of the land costs = ₹ 10,000 ∵ 150,000 m2 of the land costs = ₹ 10,000 × 150,000 = ₹ 1,500,000,000.
Question 2. Find the area of a square park whose perimeter is 320 m. Solution: We have, perimeter of a square park = 320 m ∴ Side of the square park = ([late×]\frac { 320 }{ 4 } [/late×]) m = 80 m ∴ Area of square park = (Side)2 = (80)2 m2 = 6400 m2
Question 3. Find the breadth of a rectangular plot of land, if its area is 440 m2 and the length is 22 m. Also find its perimeter. Solution: Let the breadth of the rectangular plot of land be b. It is given that length of the plot = 22 m and the area of the plot = 440 m2
Question 4. The perimeter of a rectangular sheet is 100 cm. If the length is 35 cm, find its breadth. Also, find the area. Solution: Let the breadth of the rectangular sheet be b cm. It is given that its length is 35 cm and perimeter is 100 cm.
Question 5. The area of a square park is the same as of a rectangular park. If the side of the square park is 60 m and the length of the rectangular park is 90 m, find the breadth of the rectangular park. Solution:
Question 6. A wire is in the shape of a rectangle. Its length is 40 cm and breadth is 22 cm. If the same wire is rebent in the shape of a square, what will be the measure of each side. Also find which shape encloses more area? Solution: Hence, the measure of the side of the square is 31 cm and the square shape encloses more area.
Question 7. The perimeter of a rectangle is 130 cm. If the breadth of the rectangle is 30 cm, find its length. Also find the area of the rectangle. Solution:
Question 8. A door of length 2 m and breadth 1 m is fitted in a wall. The length of the wall is 4.5 m and the breadth is 3.6 m. Find the cost of white washing the wall, if the rate of white washing the wall is ₹ 20 per m2. Solution:
Question 1. Find the area of each of the following parallelograms : Solution: (a) Area of the parallelogram = base × height = (7 × 4) cm2 = 28 cm2
(b) Area of the parallelogram = base × height = (5 × 3) cm2 = 15 cm2
(c) Area of the karallelogram = base × height = (2.5 × 3.5) cm2 = 8.75 cm2
(d) Area of the parallelogram = base × height = (5 × 4.8) cm2 = 24 cm2
(e) Area of the parallelogram = base × height = (2 × 4.4) cm2 = 8.8 cm2
Question 2. Find the area of each of the following triangles : Solution:
Question 3. Find the missing values : Solution: We know that Area of a parallelogram = Base × Height Therefore, the missing values are calculated as shown :
Question 4. Find the missing values : Solution:
Question 5. PQRS is a parallelogram (in the given figure). QM is the height from Q to SR and QN is the height from Q to PS. If SR = 12 cm and QM = 7.6 cm. Find (a) the area of the parallelogram PQRS. (b) QN, if PS = 8 cm. Solution:
Question 6. DL and BM are the heights on sides AB and AD respectively of parallelogram ABCD (in the given figure). If the area of the parallelogram is 1470 cm2, AB = 35 cm, AD = 49 cm, find the length of BM and DL. Solution:
Question 7. ∆ ABC is right angled at A (in the given figure). AD is perpendicular to BC. If AB = 5 cm, BC = 13 cm and AC = 12 cm, find the area of ∆ABC. Also find the length of AD. Solution:
Question 8. ∆ ABC is isosceles with AB = AC = 7.5 cm and BC = 9 cm (in the given figure). The height AD from A to BC is 6 cm. Find the area of A ABC. What will be the height from C to AB i.e., CE ? Solution:
Question 1. Find the circumference of the circles with the following radius : ( Take π 227) (a) 14 cm (b) 28 mm (c) 21 cm Solution:
Question 2. Find the area of the following circles, given that : (a) radius = 14 mm (Take π = 227) (b) diameter = 49 m (c) radius = 5cm Solution:
Question 3. If the circumference of a circular sheet is 154 m, find its radius. Also find the area of the sheet (Take π = 227) Solution:
Question 4. A gardener wants to fence a circular garden of diameter 21 m. Find the length of the rope he needs to purchase, if he makes 2 rounds of fence. Also find the cost of the rope, if it costs ₹ 4 per metre (Take π = 227) Solution:
Question 5. From a circular sheet of radius 4 cm, a circle of radius 3 cm is removed. Find the area of the remaining sheet. (Take π = 3.14) Solution: Here, Outer radius, r = 4 cm Inner radius, r = 3 cm Area of the remaining sheet = Outer area – Inner area = π (R2 – r2) = 3.14 (42 – 32) cm2 = 3.14 (16 – 9) cm2 = 3.14 × 7 cm2 = 21.98 cm2
Question 6. Saima wants to put a lace on the edge of a circular table cover of diameter 1.5 m. Find the length of the lace required and also its cost if one metre of the lace costs ₹ 15. (Take π = 3.14) Solution:
Question 7. Find the perimeter of the adjoining figure, which is a semicircle including its diameter. Solution:
Question 8. Find the cost of polishing a circular table-top of diameter 1.6 m, if the rate of polishing is ₹ 15/m2 (Take π = 3.14) Solution:
Question 9. Shazli took a wire of length 44 cm and bent it into the shape of a circle. Find the radius of that circle. Also find its area. If the same wire is bent into the shape of a square, what will be the length of each of its sides? Which figure encloses more area, the circle of the square ? (Take π = 227) Solution:
Question 10. From a circular card sheet of radius 14 cm, two circles of radius 3.5 cm and a rectangle of length 3 cm and breadth 1 cm are removed (as shown in the adjoining figure). Find the area of the remaining sheet (Take π = 227)
Solution:
Question 11. A circle of radius 2 cm is cut out from a square piece of an aluminium sheet of side 6 cm. What is the area of the left over aluminium sheet? (Take π = 3.14) Solution: Area of the square aluminium sheet = (6)2 cm2 = 36 cm2 Area of the circle cut out from the sheet = (3.14 × 2 × 2) cm2 = 12.56 cm2 Area of the sheet left over = (36 – 12.56) cm2 = 23.44 cm2
Question 12. The circumference of a circle is 31.4 cm. Find the radius and the area of the circle? (Take π = 3.14) Solution:
Question 13. A circular flower bed is surrounded by a path 4 m wide. The diameter of the flower bed is 66 m. What is the area of this path? (π = 3.14) Solution:
Question 14. A circular flower garden has an area of 314 m2. A sprinkler at the centre of the garden can cover an area that has a radius of 12 m. Will the sprinkler water the entire garden? (Take π = 3.14) Solution: Circular area of the sprinkler = πr2 = 3.14 × 12 × 12 =3.14 × 144 = 452.16 m2 Area of the circular flower garden = 314 m2 Since, area of the circular flower garden is smaller than by sprinkler. Therefore, the sprinkler will water the entire garden.
Question 15. Find the circumference of the inner and the outer circles, shown in the adjoining figure. (Take π = 3.14) Solution:
Question 16. How many times a wheel of radius 28 cm must rotate to go 352 m? (Take π = 227) Solution:
Question 17. The minute hand of a circular clock is 15 cm long. How far does the tip of the minute hand move in 1 hour? (Take π = 3.14) Solution: We know that the minute hand describes one complete revolution in one hour. ∴ Distance covered by its tip = Circumference of the circle of radius 15 cm = (2 × 3.14 × 15) cm = 94.2 cm
Question 1. A garden is 90 m long and 75 m broad. A path 5 m wide is to be built outside and around it. Find the area of the path. Also find the area of the garden in hectare. Solution:
Question 2. A 3 m wide path runs outside and around a rectangular-park of length 125 m and the breadth 65 m. Find the area of the path. Solution:
Question 3. A picture is painted on a cardboard 8 cm long and 5 cm wide such that there is a margin of 1.5 cm along each of its sides. Find the total area of the margin. Solution:
Question 4. A verandah of width 2.25 m is constructed all along outside a room which is 5.5 m long and 4 m wide. Find : (i) the area of the verandah, (ii) the cost of cementing the floor of the verandah at the rate of ₹ 200 per m2. Solution:
Question 5. A path 1 m wide is built along the border inside a square garden of side 30 m. Find : (i) the area of the path, (ii) the cost of planting grass in the remaining portion of the garden at the rate of ₹ 40 per m2. Solution:
Question 6. Two cross roads, each of width 10 m, cut at right angles through the centre of a rectangular park of length 700 m and breadth 300 m and parallel to its sides. Find the area of the roads. Also find the area of the park excluding cross roads. Give the answer in hectares. Solution:
Question 7. Through a rectangular field of length 90 m and breadth 60 m, two roads are constructed which are parallel to the sides and cut each other at right angles through the centre of the fields. If the width of each road is 3 m, find : (i) the area covered by the roads, (ii) the cost of constructing the roads at the rate of ₹ 110 per m2. Solution:
Question 8. Pragya wrapped a cord around a circular pipe of radius 4 cm (adjoining figure) and cut off the length required of the cord. Then she wrapped it around a square box of side 4 cm (also shown). Did she have any cord left? (π = 3.14) Solution:
Question 9. The adjoining figure represents a rectangular lawn with a circular flower bed in the middle. Find : (i) the area of the Whole land, (ii) the area of the flower bed, (iii) the area of the lawn excluding the area of the flower bed, (iv) the circumference of the flower bed. Solution:
Question 10. In the following figures, find the area of the shaded portions : Solution:
Question 11. Find the area of the quadrilateral ABCD. Here, AC = 22 cm, BM = 3 cm, DN = 3 cm, and BM ⊥ AC, DN ⊥ AC. Solution: